Itālijas premjers aicinājis Salvīni pamatot parlamenta ārkārtas vēlēšanu nepieciešamību

Pēc tam, kad Itālijas iekšlietu ministra Mateo Salvīni vadītā nacionāli konservatīvā partija „Līga” aicināja rīkot ārkārtas parlamenta vēlēšanas, premjerministrs Džuzepe Konte mudināja Salvīni pamatot šādu vēlēšanu nepieciešamību.

ĪSUMĀ:

  • Itālijas valdības krīzi izraisījuši „Pieczvaigžņu kustības” centieni apturēt ES atbalstītu dzelzceļa projektu.
  • Salvīni partija „Līga” paziņoja, ka jaunas parlamenta vēlēšanas ir vienīgā alternatīva, lai atrisinātu domstarpības.
  • Itālijas premjers vaino Salvīni valdības nestabilitātes veicināšanā.

Salvīni aicina rīkot ārkārtas parlamenta vēlēšanas
00:00 / 02:57
Lejuplādēt

Nesaskaņas Itālijas valdībā nav jaunums. Vēl jūlijā nacionāli konservatīvās partijas „Līga” un populistiskās partijas „Pieczvaigžņu kustība” līderi brīdināja par iespējamo valdības sabrukumu, pie kā varētu novest domstarpības par jaunās Eiropas Komisijas prezidentes ievēlēšanu.

Jaunākās nesaskaņas starp abiem koalīcijas partneriem izraisīja strīds par Eiropas Savienības (ES) finansētu ātrgaitas dzelzceļa projektu, kas savienotu Itālijas pilsētu Turīnu un Francijas pilsētu Lionu. Vairāk nekā 8 miljardus eiro vērtais projekts, no kuriem 40% finansē Eiropas Savienība, ticis uzsākts jau pirms 20 gadiem. Tas ietver arī 58 kilometrus gara tuneļa rakšanu caur Alpiem, un daļa no tā jau ir izrakta.

Trešdien, 7. augustā, „Pieczvaigžņu kustības” deputāti nobalsoja par vairāku miljardu eiro vērtā projekta bloķēšanu parlamentā, apgalvojot, ka tas ir pārāk dārgs, nevajadzīgs un videi kaitīgs. Savukārt Itālijas iekšlietu ministra Mateo Salvīni vadītā partija „Līga” pārliecināja likumdevējus par nepieciešamību projektu turpināt.

Partija apgalvo, ka dzelzceļš stimulētu ekonomikas izaugsmi un radītu darba vietas, īpaši Salvīni atbalstītājiem Itālijas ziemeļdaļā. Turklāt kravu pārvietošana no autoceļiem uz dzelzceļu esot videi draudzīga.

Pēc abu partiju strīda Salvīni partija nāca klajā ar paziņojumu, ka vienīgā alternatīva šai valdībai ir dot itāļiem iespēju izteikties jaunās vēlēšanās. „Līgas” paziņojumā norādīts, ka Itālijai vajadzīga skaidrība un drosme, un vienoti lēmumi. Partija uzskata, ka nekādas kabineta pārbīdes nepalīdzēs un ir bezjēdzīgi pagarināt koalīcijas darbības termiņu, ņemot vērā regulārus iekšējos ķīviņus.

Neraugoties uz partijas paziņojumu, Salvīni nav pieprasījis premjerministra Džuzepes Kontes atkāpšanos, nedz draudējis atsaukt ministrus no valdības.

Savukārt Konte vainojis Salvīni valdības nestabilitātes veicināšanā, aicinot Salvīni pamatot šādu vēlēšanu nepieciešamību un valdības darba traucēšanu vēlētājiem.

Lai gan Salvīni pozīcija simpatizē opozīcijai, tomēr viņa aicinājums rīkot jaunas vēlēšanas nenozīmē, ka tās patiešām notiks. Prezidents Serdžio Matarella teorētiski varētu iecelt tehnokrātu valdību un atlikt jaunas vēlēšanas līdz nākamajam gadam.

Tomēr viņš iepriekš ir uzstājis, ka valdības esamība ir būtiska budžeta izstrādei, un pirmais budžeta uzmetums Eiropas Savienības iestādēm jāiesniedz līdz septembra beigām.

Ja vēlēšanas tomēr notiktu, „Līgai” varētu būt labi panākumi.

Neraugoties uz medijos izskanējušajām apsūdzībām par partijas nelegāliem sakariem ar Krieviju, „Līgas” pārsvars pār citiem politiskajiem spēkiem sabiedriskās domas aptaujās pieaudzis un to atbalsta teju 37% vēlētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti