Ieilgušie streiki Francijā ietekmē svētku noskaņojumu

Ieilgušo streiku un protestu dēļ Francijā pienācis sarežģīts Ziemassvētku vakars. Jau divdesmito dienu turpinoties transporta darbinieku streikam, daudziem ir liegts nokļūt pie ģimenēm, draugiem, uz dievnamiem – kur nu vien cilvēkiem bija paredzēts sagaidīt svētku vakaru.   

Francūži ir pazīstami ar spēju ilgi un neatlaidīgi protestēt, līdz panāk savu. Tā teju mēneša garumā izvērtusies arī šī akcija, kurā arodbiedrības pieprasa valdībai mainīt pensiju reformu plānus. Tas nozīmētu atcelt virkni privilēģiju atsevišķām amatu kategorijām.

Vieni no aktīvākajiem ir transporta jomas darbinieki, kuri arī Ziemassvētku vakarā atcēluši virkni maršrutu.

Ir aizkavēti tūkstošiem dzelzceļa reisu, pilnībā slēgtas teju puse metro līniju un  darbojas tikai tās, kur vagoni strādā automātiski – bez vadītāja. Bet taksometri un autonomas nespēj apkalpot lielo gribētāju skaitu. Līdz ar to tūkstošiem cilvēku nespēj nokļūt pie saviem tuviniekiem un draugiem, lai baudītu francūžiem tik raksturīgās un svarīgās Ziemassvētku vakariņas.

Transporta haosu izjutuši arī veikalu īpašnieki galvenajās ielās Parīzē, kuri sūdzas, ka šogad krietni mazāk pircēju iegādājušies svētku dāvanas, un tas biznesam sagādājis pamatīgus zaudējumus.

 “Mans veikals atrodas biroju rajonā, un parasti ap četriem, pieciem vakarā cilvēki iegriezās, lai iegādātos kādu svētku pārsteigumu saviem mīļajiem. Bet tagad viņi steidzas garām, lai nenokavētu vilcienu, jo satiksme nav prognozējama, un mēs, protams, to arī saprotam,” stāstīja Veikala īpašnieks Parīzē Paskāls Buaziss.

“Šogad tiešām bija grūtu iepirkties. Parasti es ierados galerijās vairākas reizes, lai izvēlētos dāvanas, bet šogad viss ir pakārtots transportam,” atzina Parīzes iedzīvotāja Anna Marija Šišē.

Valdībai sarunās ar arodbiedrībām par prezidenta Emanuela Makrona iecerēto pensiju sistēmas reformu joprojām vēl nav izdevies rast kopīgu valodu, un līdz ar to streiks varētu turpināties visu svētku laiku. Sarunas ir paredzēts atsākt tikai pēc Jaunā gada – 7.janvārī.  Bet protestu rīkotāji cer, ka tieši svētku laika sarežģījumi, gluži kā jau reiz Francijas vēsturē 1995.gadā, liks valdībai atteikties no pensiju sistēmas reformas iecerēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti