Filipīnu prezidents piedraud nogalināt pulcēšanās ierobežojumu pārkāpējus

Filipīnu prezidents Rodrigo Duterte piedraudējis ar nāvi iedzīvotājiem, kuri pārkāps valstī ieviestos ierobežojumus cīņai ar koronavīrusu. Valdības noteikto pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumu dēļ miljoniem filipīniešu ir palikuši bez darba un ienākumiem. Tāpēc neapmierinātie iedzīvotāji iziet ielās, lai pieprasītu valdības palīdzību.

Filipīnu prezidents piedraud nogalināt pulcēšanās ierobežojumu pārkāpējusUldis Ķezberis

  Filipīnu valdība 16. martā paziņoja, ka valsts lielākās salas Lusonas iedzīvotājiem ir jāpaliek mājās, lai nepieļautu koronavīrusa izplatīšanos. Tas nozīmē, ka vairumam no 50 miljoniem salas iemītnieku ir jāievēro pašizolācija, kuras laikā viņi nedrīkst doties uz darbu un vispār bez īpašas vajadzības pamest dzīvesvietu. Ierobežojumi neattiecas tikai uz tiem, kuri strādā operatīvajos dienestos un nozarēs, kas apgādā valsti ar pirmās nepieciešamības lietām. Ierobežojumi būs spēkā vismaz līdz 13. aprīlim.

  Filipīnu prezidents Rodrigo Duterte solīja, ka mājās palikušajiem iedzīvotājiem nebūs jāsatraucas par pārtikas, medikamentu un citu pirmās nepieciešamības preču trūkumu. Tomēr realitātē tā nenotika. Daudziem filipīniešiem ir beigusies pārtika un arī nauda, jo viņi nevar strādāt.

  Izmisušie un saniknotie iedzīvotāji pieprasa valdībai pildīt solījumu un palīdzēt viņiem.

  Trešdien, 1. aprīlī, Filipīnu lielākās pilsētas Kesonsitijas vienā no nabadzīgākajiem rajoniem vairāki desmiti iedzīvotāju protestēja pret to, ka viņi nav saņēmuši nekādu palīdzību no valdības. Demonstrācija nebija saskaņota ar varasiestādēm, tāpēc tur ieradās policija, kas ar spēku izdzenāja protestētājus un aizturēja vairāk nekā divdesmit cilvēkus.

  Kesonsitijas pašvaldība medijiem noliedza, ka iedzīvotāji nebūtu saņēmuši viņiem paredzētās pārtikas pakas.

  Reaģējot uz notikušo, Filipīnu prezidents Duterte uzstājās ar uzrunu televīzijā. Viņš apsūdzēja opozīciju un arodbiedrības nemieru uzkurināšanā un paziņoja, ka liks aizturēt visus, kuri pārkāps valdības noteiktos pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumus. Prezidents arī sacīja, ka varasiestādes drīkst nogalināt tos, kas nepakļaujas.

  “Es nevilcināšos. Mana pavēle policijai un armijai ir šāda: ja notiek nekārtības vai izveidojas situācija, kad cilvēki uzbrūk un jūsu dzīvībai draud briesmas, tad nošaujiet viņus. Vai jūs sapratāt? Lai viņi mirst.

  Tā vietā, lai viņi radītu nepatikšanas, es viņus nosūtīšu uz kapiem,” paziņoja Duterte.

  Prezidenta pārstāvji vēlāk skaidroja, ka Duterte savā uzrunā ir pārspīlējis un patiesībā nevienu neliks nošaut. Arī Filipīnu Nacionālās policijas priekšnieks Arčijs Gamboa sacīja, ka valsts vadītājs emociju karstumā ir pateicis to, ko patiesībā nemaz nedomājot.

  Policijas vadītājs apliecināja, ka viņa padotie nenogalinās cilvēkus par to, ka viņi pārkāpj pulcēšanās aizliegumu.

  Cilvēktiesību organizācija “Amnesty International” uzskata, ka Dutertes izteikumi ir ļoti satraucoši, un norādīja, ka vardarbības pielietošana pret filipīniešiem, kuri tikai lūdz palīdzību, ir cietsirdīga un neattaisnojama.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti