ES Tiesa: Polijas Augstākās tiesas reforma ir pretrunā ar ES normām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Polijas likums par Augstākās tiesas tiesnešu pensionēšanās vecuma samazināšanu ir pretrunā ar Eiropas Savienības (ES) normām – atzina Eiropas Savienības Tiesa. Prasību pret Poliju bija iesniegusi Eiropas Komisija, kas pauda satraukumu par valdošo politiķu mēģinājumiem mazināt tiesas neatkarību.

Tiesa: Polijas Augstākās tiesas tiesnešu pensionēšanās vecuma samazināšana ir pretrunā ar ES normām
00:00 / 01:27
Lejuplādēt

Polijas valdošo politiķu mēģinājumi atlaist no amata gandrīz trešdaļu Augstākās tiesas, samazinot obligāto tiesnešu pensionēšanās vecumu līdz 65 gadiem, ir pretrunā ar tiesu varas neatkarības principu. Tas ir galvenais Eiropas Savienības Tiesas secinājums.

No pirmdienas, 24.jūnija, tiesas sprieduma var noprast, ka pagājušā gada pavasarī pieņemto likumu par Polijas Augstākās tiesas tiesnešu pensijas vecumu nedrīkstēja piemērot uz jau strādājošajiem tiesnešiem. Politiķiem bija jāļauj viņiem palikt amatā līdz paredzētā pilnvaru termiņa beigām vai arī līdz tādam pensionēšanās vecumam, kas bija spēkā, kad viņi uzsāka darbu.

Turklāt likuma grozījumi piešķīra Polijas prezidentam vienpersoniskas tiesības lemt par to, kuri tiesneši var palikt amatā vēl uz sešiem gadiem un kuri nevar. Un šo lēmumu nevar pārsūdzēt.

Eiropas Savienības Tiesa secināja, ka šādi prezidentam tiek piešķirtas pārāk plašas iespējas ietekmēt tiesu varu.

Tādēļ sabiedrībā var rasties pamatotas šaubas par tiesnešu spēju neatkarīgi pieņemt lēmumus un spriest tiesu. Neatkarīga tiesu vara ir viena no Eiropas Savienības pamatvērtībām, kuras ievērošanai, iestājoties blokā, piekrita arī Polija.

Ar prasību pret Poliju vērsās Eiropas Komisija. Tā jau ilgstoši pauda satraukumu par pašreizējās Polijas valdības mēģinājumiem reformēt tiesu sistēmu. Eiropas Komisijas pirmā priekšsēdētāja vietnieka Fransa Timmermansa mēģinājumi pārliecināt oficiālo Varšavu atteikties no šī un vairākiem citiem likumiem nav vainagojušies ar panākumiem.

Valdošās partijas “Likums un taisnīgums” pārstāvji uzstāja, ka Timmermansa kritika esot politiski motivēta. Tāpat viņi apgalvo, ka Polijas tieslietu sistēmu esot nepieciešams attīrīt no cilvēkiem, kuri tajā strādāja vēl sociālisma laikos.

Pirmdienas tiesas lēmums var tikt uzskatīts par nopietnu triecienu Polijas valdošajiem politiķiem.

Līdz šim viņi ir apgalvojuši, ka tieslietu sistēmas uzbūve nav Eiropas Savienības kompetencē. Tādēļ viņiem esot visas tiesības mainīt pēc saviem ieskatiem ar tiesu varu saistītos likumus.

Drīzumā ir gaidāms vēl viens Eiropas Savienības Tiesas spriedums, kas skar vispārējo tiesu tiesnešus. Arī viņu pensionēšanās vecums tika pazemināts. Turklāt sievietēm un vīriešiem ir noteikts atšķirīgs laiks. Tiesas ģenerāladvokāts Jevgeņijs Tančevs nesen publicētajā viedoklī pauda nostāju, ka arī šis likums ir pretrunā ar Eiropas Savienības pamatnostādnēm. Lai arī ģenerāladvokāta viedoklis tiesai nav saistošs, lielākoties tiesneši piekrīt viņa piedāvātajam lietas apstākļu izvērtējumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti