Panorāma

Ar Covid-19 inficējas Lietuvas Seima priekšsēdētāja

Panorāma

Steidz pārtraukt sadarbību

Pirmās vakcīnas Eiropā – decembra beigās

ES jau šogad varētu apstiprināt divas Covid-19 vakcīnas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienība jau šogad varētu apstiprināt divas vakcīnas pret Covid-19. Tās izstrādā uzņēmumi “Pfizer”, “BioNTech” un “Moderna”.

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena informēja, ka Eiropas Zāļu aģentūra varētu sniegt nosacītu mārketinga apstiprinājumu jau decembra otrajā pusē. Tas būs iespējams, ja visas pārbaudes notiks bez problēmām. 

ASV un Vācijas farmācijas uzņēmumi “Pfizer” un “BioNTech” jau ir nosūtījuši attiecīgus datus aģentūrai. Pagaidām gan nav skaidrs, vai process noritēs bez aizķeršanās, bet fon der Leiena bija piesardzīgi optimistiska.

Komisijas vadītāja arī informēja, ka turpinās sarunas ar citiem uzņēmumiem, tai skaitā ar “Moderna” un “Novavax”, bet līgumi, lai rezervētu simtiem miljonu vakcīnu dozu, noslēgti arī ar kompānijām “Purevac”, “AstraZeneca” un “Sanofi”. 

Viņa uzsvēra, ka visu 27 Eiropas Savienības dalībvalstu līderi pauduši atbalstu kopējai vakcīnu iepirkšanas programmai.  

Fon der Leiena arī brīdināja ES valstis neizmantot Krievijā ražotu vakcīnu, kurai vēl nav Eiropas Zāļu aģentūras drošības apstiprinājumi un par kuru publiskoti ļoti ierobežoti testēšanas dati. Taču informācija liecina, ka Ungārija jau saņēmusi pirmās Krievijā ražotās vakcīnas “Sputnik-5” devas.

Eiropas Komisija arī aicinājusi dalībvalstis izstrādāt savus vakcinācijas plānus, lai būtu skaidrs, kuri pirmie un kā tiks vakcinēti. Vakcīnu piegāde notiks pa daļām.

Tikmēr Beļģija, kas nolēmusi pirkt piecus miljonus “Pfizer” vakcīnu, jau gatavo savu lidostu vērtīgā produkta piegādei, kam nepieciešama īpaši zema temperatūra, lai tas nezaudētu savu efektivitāti. 

Šonedēļ ES dalībvalstu līderu videokonferencē tika apspriesti arī riski vakcīnu izplatīšanā – sākot no sarežģītās loģistikas līdz vakcinācijas pretinieku aktivitātēm. Lai cīnītos ar to, esot nepieciešama  agresīva sabiedrisko attiecību kampaņa.

“Pieaug to cilvēku skaits, kuri neuzticas vakcīnām. Un mums skaidri jāizstāsta vakcīnu vērtība,” sacīja Eiropadome prezidents Šarls Mišels.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisija (EK) 11. novembrī paziņoja, ka noslēgusi vienošanos ar "Pfizer" un "BioNTech" par līdz 300 miljoniem eksperimentālās Covid-19 vakcīnas devu piegādi.

Saskaņā ar vienošanos ES 27 valstis var iegādāties 200 miljonus vakcīnu devu un tām būs iespējams iegādāties vēl 100 miljonus devu. 27 ES dalībvalstis saņems devas atbilstoši to iedzīvotāju skaitam.

ES jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas, un ved sarunas ar kompāniju "Moderna".

ASV kompānija "Moderna"paziņoja, ka atbilstoši sākotnējiem rezultātiem tās izstrādātā Covid-19 vakcīna klīniskajos izmēģinājumos bijusi 94,5% efektīva. Savukārt ASV farmācijas gigants "Pfizer" un Vācijas kompānija "BioNTech" trešdien paziņoja, ka atbilstoši izmēģinājumu galīgajiem rezultātiem to kopīgi izstrādātajai vakcīnai pret jauno koronavīrusu ir 95% efektivitāte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti