Eksperti: Britu premjers meklē iespējamos sabiedrotos Ziemeļeiropā

Ceturtdien Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons ticies ar Latvijas augstākajām amatpersonām, kā arī piedalījies Ziemeļu nākotnes foruma atklāšanā. Tomēr ārpolitikas eksperti norāda, ka vizītes patiesais mērķis varētu būtu sabiedroto meklēšana Ziemeļeiropā.

Ārpolitikas eksperti norāda, ka Deivida Kamerona vizītei Latvijā varētu būt arī cits zemteksts. Kā intervijā neatkarīgās avīzes interneta portālam paudis un ārpolitikas eksperts Ojārs Skudra, visticamāk, britu premjeru vairāk interesē tas, kādu lomu Ziemeļeiropa gatavojas spēlēt Eiropas Savienībā un ārpus tās. Īpaši gadījumā, ja nestabilitātes dēļ būtu nepieciešama alternatīva gan pašai savienībai, gan eirozonai. Šāda alternatīva varētu būt Ziemeļu savienība.

Šim viedoklim piekrīt arī ārpolitikas institūta vadītājs Andris Sprūds. Viņš uzsver, ka britus nevilina Eiropas federālisma ideja, turklāt no šīsdienas foruma dalībniecēm tikai divas valstis atrodas eirozonā.

Jau vēstīts, ka ceturtdien Latvijā savā pirmajā divpusējā vizītē viesojās Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons. Tiekoties ar Latvijas augstākajām amatpersonām, apspriestas abu valstu divpusējās attiecības un ekonomiskā sadarbība. Tāpat Britu premjers piedalījies Ziemeļu nākotnes foruma atklāšanā. Ārpolitikas eksperti prognozē, ka ar šādas tikšanās palīdzību britu premjers meklē iespējamos sabiedrotos Ziemeļeiropā.

Diskusijas laikā premjers Valdis Dombrovskis (V) un Kamerons apsprieduši sadarbību NATO un Afganistānā. Tāpat Dombrovskis atzīmēja, ka sarunu laikā Deivids Kamerons ir paudis atbalstu Latvijas centieniem iestāties Ekonomiskās Sadarbības un attīstības organizācijā.

Arī Deivids Kamerons atzinīgi novērtējis Lielbritānijas un Latvijas ekonomisko sadarbību un tās potenciālu, slavējot arī Latvijas panākumus ekonomikas atveseļošanā pēckrīzes laikā. Tāpat britu premjers uzsvēris, ka abām valstīm ir ļoti daudz kā kopīga.

"Šī bija ļoti noderīga tikšanās. Mēs esam divas līdzīgi domājošas valstis un mums ir līdzīgi izaicinājumi.

Mēs esam pilnībā vienisprātis par daudziem soļiem, kurus nepieciešams spert veiksmīgai ekonomikas izaugsmei, kas būtu vērsta uz jaunām darbavietām un būtu labvēlīga uzņēmumiem. Tādai izaugsmei, kas būtu laba gan Latvijai, gan Apvienotajai Karalistei."

Ceturtdien Rīgā notiek arī trešais Ziemeļu nākotnes forums, kurā piedalās Ziemeļvalstu, Baltijas valstu un Lielbritānijas premjeri. Savulaik tieši pēc britu premjerministra ierosinājuma izveidotajā forumā piedalās valsts, privātā un nevalstiskā sektora pārstāvji, kā arī pētnieki. Kā foruma atklāšanā paziņojis Deivids Kamerons, politiķiem šo ekspertu viedoklis ir īpaši svarīgs.

"Apvienotajai karalistei, Baltijas un Ziemeļvalstīm ir ļoti daudz kopīgu interešu un kopīgu politiskās dienaskārtības jautājumu. Mēs visi esam iesaistīti globālajā sacensībā par ekonomisko konkurētspēju, par darbavietām un izaugsmi. Mums visiem ir vajadzīgas inovācijas un jāspēj izmantot dažādās tehnoloģijas. Galvenā doma bija izveidot atšķirīgu tikšanos, kurā mēs dalāmies ar savām interesēm, taču politiķu vietā mēs uzklausām dažādu nozaru ekspertus par viņu ierosinājumiem. Pēc tam, dodoties mājās, mēs varēsim apdomāt, kā šīs idejas realizēt gan kopīgi, gan savās valstīs."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt