Eiropā miris pirmais bīstamā MERS vīrusa upuris

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vācijā no Tuvo Austrumu respiratorā sindroma vīrusa jeb MERS izraisītām komplikācijām miris kāds vīrietis, kas ir pirmais šāds gadījums Eiropā. Šobrīd lielākā uzmanība pievērsta Dienvidkorejai, kur infekcijas slimība, pret kuru nav vakcīnas, uzliesmoja maijā, līdz šim prasot 19 cilvēku dzīvības. 

Šobrīd Dienvidkorejas mediķi sākuši izmēģināt ārstēšanas metodi, izmantojot atveseļojušos pacientu asins plazmu.  

Pirmie saslimšanas gadījumi ar Tuvo Austrumu respiratoro sindromu jeb MERS parādījās Tuvajos austrumos 2012.gadā, toreiz ar pirmo nāves gadījumu Saūda Arābijā. Kopš tā laika inficējušos un mirušo skaits šajā valstī mērāms simtos. Tomēr eksperti neuzskata, ka šis vīruss ir ļoti lipīgs. MERS pieder pie koronavīrusu grupas, kurā ietilpst gan ierasta saaukstēšanās, gan bīstamais smagā akūtā respiratorā sindroma jeb SARS vīruss, kas pirms vairāk nekā 10 gadiem uzliesmoja Ķīnā.

Par MERS vīrusu pagaidām ir vairākas neskaidrības. Piemēram, kā tas izplatās. Eksperti uzskata, ka, visticamāk, gaisa pilienu veidā klepojot vai šķaudot. Pagaidām arī nav vakcīnas. Saslimšanas simptomi ir drudzis, klepus, elpošanas grūtības. Tas var izraisīt pneimoniju un dažkārt nieru mazspēju. Vairums līdz šīm inficējušos un mirušo ir vecāka gadagājuma cilvēki, kuriem bijušas iepriekšējas veselības problēmas.

MERS vīruss tagad sev pievērsis uzmanību ar uzliesmojumu, kas maijā izcēlās Dienvidkorejā. Taču otrdien kļuva zināms par pirmo nāves gadījumu Eiropā - miris kāds 65 gadus vecs Vācijas pilsonis, apstiprināja Vācijas Lejasssaksijas federālas zemes Veselības ministrija. Viņš miris jau pirms pusotras nedēļas (6.jūnijā). Domājams, vīrietis inficējies ar vīrusu ceļojuma laikā uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem, kur apmeklēja lopu tirgu, jo kamieļi tiek uzskatīti par vīrusa pārnēsātājiem.

Nāves cēlonis bija plaušu saslimšana, bet vīrieša aiziešana mūžībā bija negaidīta, jo maija vidū ārsti secināja, ka viņš ir izārstēs no MERS infekcijas. Vācijas varasiestādes norāda, ka nav pazīmju, ka vīruss izplatījies, un risks ir zems. Eiropas Slimību novēršanas un kontroles centrs Stokholmā paziņoja, ka Vācijas gadījums bija pirmā MERS infekcija Eiropā šogad pēc viena gadījuma pērnā gada otrajā pusē.

Tikmēr Dienvidkoreja šodien apstiprināja vēl četras jaunas saslimšanas, to skaitam sasniedzot kopumā 154 gadījumus. Tostarp 19 no inficējamiem  miruši, un šis ir lielākais uzliesmojums ārpus Saūda Arābijas. Pēdējās dienās jaunu saslimšanas gadījumu skaits gan krities, un varasiestādes to uzskata par pozitīvu zīmi.

Gandrīz puse no Dienvidkorejā apstiprinātajiem saslimšanas gadījumiem ir saistāmi ar vienu slimnīcu – „Samsung” Medicīnas centru Seulā, kas ir viens no prestižākajiem valstī. Svētdien slimnīca bija spiesta uz laiku pārraukt savu darbību.

Vienlaikus ārsti Dienvidkorejā sākuši izmēģināt ārstēšanas metodi, kuras ietvaros asins plazma no tiem, kas atveseļojušies, tiek injicēta nopietni saslimušajiem pacientiem.

Seulas pilsētas varasiestādes otrdien sāka vērienīgu dezinficēšanas kampaņu tādās vietās tā spēļu saloni, kā arī izdalot desmitiem tūkstošu iepakojumu ar dezinficējošu želeju rokām.

Kopumā pasaulē ar MERS kopš 2012.gada saslimuši 1200 cilvēku, no kuriem ap 450 miruši - 35% no inficētajiem. Lielais vairākums upuru ir Saūda Arābijā - 950 inficēti un vairāk nekā 400 miruši. Tomēr, kā minēts, eksperti uzskata, vīrus nav ļoti lipīgs, jo pretējā gadījumā saslimšanu skaits būt daudz lielāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti