Panorāma

Latvijas valstspiederīgie atgriežas

Panorāma

Eiropa – pandēmijas epicentrs. Lielbritānija

Eiropa – pandēmijas epicentrs. Spānija

Eiropā inficēto skaits krasi pieaug, iedzīvotāju ikdiena pilnībā izmainījusies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Koronavīrusa pandēmijā Eiropā inficēto skaits īpaši krasi turpina pieaugt Itālijā un Spānijā, kur aizvadītajā diennaktī saslimšana konstatēta vēl vairākiem tūkstošiem cilvēku.

Itālijā miruši vairāk nekā deviņi tūkstoši Covid-19 upuru, savukārt Spānijā mirušo skaits ir gandrīz divreiz lielāks nekā Ķīnā – vairāk nekā piecarpus tūkstoši. Katru dienu inficēto skaits turpina pieaugt par teju 20 procentiem. Iedzīvotāju ikdiena ir pilnībā izmainījusies – ja iepriekš spāņi devās uz kafejnīcām un restorāniem, tad šobrīd ielās patrulē policija un lūdz stingri ievērot ierobežojumus pulcēties.

Galisijas reģionā pie Atlantijas okeāna Spānijas ziemeļos dzīvojoša latviete Anete pastāstīja, ka sajūtas ir apokaliptiskas, jo ielās nav dzīvības sajūtas. Īpašs uztraukums ir par vecāku cilvēku drošību. Cilvēki viens otru redz tikai vakaros, kad astoņos vakarā pulcējas pie logiem, lai skaļi pateiktos visiem, kas iesaistīti cīņā pret neredzamo ienaidnieku. Anetei pat telefonā uzlikts atgādinājums, lai nenokavētu. 

Anete iepriekš pasniedza angļu valodas privātstundas, bet tagad darba vairs nav. Iziet no mājām ir ļauts tikai pēc pārtikas vai uz aptieku. Suni drīkst izvest ne vairāk kā četras reizes dienā un ne ilgāk kā 20 minūtes. 

Rūta par situāciju Regbijas pilsētā Apvienotajā Karalistē

Arī citās Eiropas valstīs situācija ir nopietna. To vidū Apvienotajā Karalistē, kur vīruss turpina izplatīties un mirušo skaits pārsniedzis tūkstoti. Lielbritānija atšķirībā no citām Eiropas valstīm pulcēšanās un ceļošanas ierobežojumus ieviesa salīdzinoši vēlu. Tagad inficēto skaits ik dienu pieaug strauji – par vairākiem simtiem.

Rūta, kura dzīvo Anglijas pilsētā Regbijā, paskaidroja, ka veikalos cilvēki tiek uzskaitīti, atgādina arī iepirkšanos nevilkt garumā un uzsver sabiedrības kopības nozīmīgumu. "Karaliene izmainīja savu dienas ritmu. Manuprāt, tas bija tas, kas ļoti daudzus cilvēkus ietekmēja. Proti, ja karalienei ir bail, tad mums arī vajadzētu baidīties, un kāpēc nekas nenotiek?" teica Rūta.

Laikā, kad no Itālijas pienāca ziņas par simtiem inficēto un arvien pieaugošo upuru skaitu, Lielbritānijas valdība vēl nekādus būtiskus ierobežojumus neieviesa. Cilvēkiem ieteica vien pievērst lielāku uzmanību personīgajai higiēnai. Daudzi briti masveidā esot izpirkuši ziepes, bet citādi savas ikdienas gaitas turpinājuši, kā ierasts. Tagad gan ierobežojumi, tāpat kā citviet, ir stingri. Atvērti palikuši vien pirmo nepieciešamības preču veikali.

Rūta jau vairāk nekā nedēļu atrodas mājās, visas darba lietas kārto tikai attālināti. Tiem, kuri strādā oficiāli, valdība palīdzēs pārdzīvot dīkstāves laiku, tamdēļ par finansiālo stāvokli Rūta nepārdzīvo. Vairāk uztrauc tas, kā psiholoģiski pārdzīvot izolāciju.

"Grūti saprast, kad kas notika, jo laiks ir pazudis. Mēs dzīvojam no rīta līdz vakaram," sacīja Rūta. "Kaut kas notiek, vai tas bija šodien, vakar vai aizvakar, jau sāk pazust jebkādas robežas. Viss, ko mēs dzirdam, protams, ziņās ir tikai un vienīgi par vīrusu, jo nekas vairs nenotiek, nekā cita nav. Nav ne sporta, ne izklaides, ne pasākumu."

Tāpat kā citviet, arī Lielbritānijā jau pietrūkst, piemēram, aizsargmasku. Arī testus visiem neveic.

"Kad vakar [piektdien] paziņoja, ka Boriss Džonsons ir pozitīvs, cilvēki jautāja, kāpēc viņš ir vairāk priviliģēts saņemt testu, bet medmāsas vai ārsti, kas ir tiešā kontaktā ar slimniekiem, nevar saņemt tos testus," situāciju raksturoja Rūta. 

No sestdienas Lielbritānijā testus gan veiks visiem mediķiem, lai pārliecinātos, ka gan viņi, gan pacienti ir drošībā. Rūta ir pārliecināta, ka, ievērojot pulcēšanās ierobežojumus, vīrusa izplatību iespējams palēnināt.

"Būtībā Borisa Džonsona paziņojums par lockdown izklausījās pēc tāda kā direktora rājiena par to, ka puse klases nav mācējuši sēdēt uz vietas, ka par to, tā teikt, noraujas visi," sacīja Rūta. "Skaidrs bija, ka vīruss būs, visi mēs saslimsim, kurš vairāk, kurš mazāk. Riska grupas, protams, tika aicinātas pēc iespējas mazāk iziet sabiedrībā, piemēram, pensionāri. Lai cik tas briesmīgi izklausītos, šis vīruss nogalina tikai ļoti mazu procentu cilvēku, kas ar to saslimst, taču visas blakus lietas, kas notiek, visas stresa radītās problēmas, depresija..."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti