Ebolas vīruss Rietumāfrikā turpina izplatīties, miruši jau vairāk nekā 2000 cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ebolas vīruss Rietumāfrikā turpina izplatīties. Inficēto skaits pārsniedzis četrus tūkstošus, miruši vairāk nekā divi tūkstoši. Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzsver, ka gandrīz puse inficējušies vai miruši pēdējā mēneša laikā. Īpaši smagi epidēmija skārusi Libēriju, kuras aizsardzības ministrs paziņojis, ka Ebolas vīruss apdraud valsts eksistenci. PVO uzskata, ka šobrīd Libērija var cerēti tikai uz infekcijas izplatības tempa palēnināšanu, bet ne apturēšanu.

Nāvējošā Ebolas vīrusa izplatības ierobežošana Rietumāfrikā pagaidām nav veikusies īpaši sekmīgi. Kopš uzliesmojuma sākuma pavasarī, Gvinejā, Sjerraleonē un Libērijā miruši jau gandrīz 2300 cilvēki, inficēti - vairāk nekā 4000. Ar šiem datiem otrdien klajā nāca Pasaules Veselības organizācija. Tā uzsvēra, ka gandrīz puse no šiem nāves un inficēšanās gadījumiem notikuši pēdējā mēneša laikā. ANO aģentūra arī paziņoja, ka no vīrusa skartajām teritorijām evakuējusi vēl vienu – jau otru - organizācijas ārstu, kurš strādāja Ebolas ārstēšanas centrā Sjerraleonē.

Vissliktāk klājas Libērijai. Ebolas vīruss izraisījis „nopietnus draudus [valsts] nacionālajai pastāvēšanai,”- ar tik skarbu brīdinājumu ANO  Drošības padomei klajā nāca Libērijas aizsardzības ministrs Braunijs Samukais. Viņš vīrusa izplatību pielīdzināja meža ugunsgrēkam, kas izplešas, „aprijot visu savā ceļā.” Ministrs norādīja, ka tas grauj Libērijas kā valsts normālu funkcionēšanu.

Libērija ir saņēmusi epidēmijas vislielāko triecienu, tur miruši vairāk nekā 1000 cilvēki, kas ir puse no nāves gadījumiem. Tā ir arī starp pasaulē nabadzīgākajām valstīm, ar vāji attīstītu medicīnas sistēmu.

Pasaules Veselības organizācija atzinusi, ka atšķirībā no citām Rietumāfrikas valstīm, centieni ierobežot vīrusa izplatību Libērijā nedarbojas pārāk labi. Aģentūra uzskata, ka sākumam tā var cerēt tikai uz infekcijas izplatības tempa palēnināšanu, bet ne apturēšanu. Palīdzības organizācijām savus centienus vajadzētu pastiprināt trīs līdz četras reizes. Medicīnas centros, kur aprūpē saslimušos, trūkst gultu. Ir gadījumi kad inficētos neuzņem, viņi dodas atpakaļ mājās un savos ciematos izraisa jaunu uzliesmoju. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka vēl pirms šī brīža epidēmijas Libērijā bija tikai viens ārsts uz katriem 100 tūkstošiem pacientu.

Libērijas sūtne ANO otrdien norādīja, ka saslimuši 160 valsts mediķi, no kuriem puse miruši. Viņa piebilda, ka daudzi rūpējas par pacientiem bez pienācīgiem aizsardzības piederumiem.

Bez minētajām trīs valstīm, astoņi cilvēki ir miruši arī Nigērijā no 21 saslimšanas gadījuma, viens Ebolas vīrusa gadījums ir konstatēts Senegālā. Tikmēr Kongo Demokrātiskajā Republikā nesen tika konstatēts atsevišķs Ebolas vīrusa paveids, un tur ir vairāk nekā 30 mirušie.

ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns šomēnes gatavojas rīkot sanāksmi par starptautisko rīcību epidēmijas apturēšanai, kas tiek kritizēta kā nepietiekama. ASV paziņojušas, ka palīdzēs Āfrikas Savienībai nosūtīt 100 ārstus uz reģionu un piešķirs vēl 10 miljonus dolāru cīņai pret vīrusu.

Pret Ebolas vīrusu nav vakcīnas, kaut gan ASV zinātnieki ir izstrādājuši medikamentu „ZMapp”. Tomēr tas nav pietiekami pārbaudīts un nav skaidrs, cik efektīvs tas ir, turklāt šīs zāles neražo plašos apmēros. Pašlaik medikamentu lieto divu amerikāņu ārstēšanai, kas nogādāti dzimtenē pēc inficēšanās Rietumāfrikā. Libērija paziņojusi, ka ASV valdības pārstāvis piegādāšot šo eksperimentālo medikamentu šīs nedēļas laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti