Čehijā protestē pret Babišam pietuvinātas personas iecelšanu tieslietu ministra amatā

Tūkstošiem cilvēku Prāgā un citur Čehijā izgājuši ielās, lai protestētu pret premjerministram Andrejam Babišam pietuvinātās juristes Marijas Benešovas nominēšanu tieslietu ministra amatam. Babišs tiek turēts aizdomās par krāpšanos ar Eiropas Savienības subsīdijām. Ja tieslietu ministra amatā tiktu iecelta Benešova, protestētāji bažījas, ka premjeram tā arī var netikt izvirzītas oficiālas apsūdzības.

Čehijā protestē pret Babišam pietuvinātas personas iecelšanu tieslietu ministra amatāRihards Plūme

Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs tiek turēts aizdomās par krāpšanos ar Eiropas Savienības subsīdijām divu miljonu eiro apmērā, bet oficiālas apsūdzības viņam vēl nav izvirzītas. 64 gadus vecais agroķīmijas magnāts tiek turēts aizdomās par ļaunprātīgu Eiropas Savienības līdzekļu izmantošanu 2007. gadā, lai izveidotu luksusa kūrortu "Stārķa ligzda". Lai saņemtu Eiropas Savienības palīdzību mazajiem uzņēmumiem, kompānija, kas veidoja kūrortu, tika nodalīta no Babiša daudznozaru holdinga "Agrofert", bet pēc tam atkal tajā iekļauta.

Čehijas policija šomēnes ieteica izvirzīt premjerministram apsūdzības par krāpšanos, savukārt prokurors skaidrojis, ka lēmums tiks pieņemts vien pēc vairākām nedēļām vai mēnešiem, jo lieta ir apjomīga. Premjers paziņojis, ka neatkāpsies no amata, ja viņam tiks izvirzītas apsūdzības, kuras Babišs nosaucis par politiski motivētām. "Tas ir smieklīgi, ka pēc daudziem gadiem uzrodas personas, kas izmanto šos melus. Viss ir noticis atbilstoši noteikumiem. Šiem meliem nav nekādu pierādījumu," teicis Babišs.

Arī Čehijas prezidents Milošs Zemans, kurš ir premjera sabiedrotais, pavēstījis, ka apsūdzību izvirzīšanas gadījumā neplāno atcelt Babišu no premjera amata.

Pēc tam, kad policija ieteica izvirzīt Babišam apsūdzības, no amata atkāpās līdzšinējais tieslietu ministrs Jans Kņežineks. Viņa vietā prezidents šodien iecerējis nominēt Babišam pietuvināto juristi Mariju Benešovu.

Pret to iebilduši tūkstošiem cilvēku, kas izgājuši Čehijas galvaspilsētas Prāgas ielās, kā arī vēl 100 citās Čehijas pilsētās. Protestētāji rokās turēja Čehijas un Eiropas Savienības karogus, skandējot saukļus „Neatkarīgu tiesu”, „Mēs neesam akli” un „Mēs vēlamies godīgu valdību”. Ja Benešova kļūs par tieslietu ministri, pret Babišu var netikt celtas apsūdzības, baidās ielās izgājušie demonstranti. Viņi uzskata, ka potenciālā tieslietu ministre un bijusī sociāldemokrātu deputāte ir cieši pietuvināta gan premjeram, gan Čehijas prezidentam.

71 gadu vecā Benešova iepriekš balsojusi pret policijas lūgumu atcelt Babišam parlamentāro imunitāti. Pārejas valdības laikā pirms pieciem gadiem viņa jau vienreiz uz nepilnu gadu ieņēma tieslietu ministra amatu. Sešus gadus viņa pildījusi arī ģenerālprokurora amata pienākumus.

Babiša dibinātā populistiskā partija „Neapmierināto pilsoņu akcija” koalīcijā ar sociāldemokrātiem šobrīd vada mazākuma valdību, kurai parlamentāro atbalstu nodrošina komunisti. Atbalsts šai partijai, neskatoties uz afērām, kurās Babišs, iespējams, ir iesaistīts, Čehijā ir ievērojami lielāks nekā jebkurai citai partijai. Ja premjeru, kuru žurnāls "Forbes" atzinis par otro bagātāko cilvēku Čehijā, tomēr atzīs par vainīgu, viņam aiz restēm var nākties pavadīt 10 gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti