Austrijas tiesa izskata lietu par Covid-19 perēkli slēpošanas kūrortā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vīnes tiesā piektdien sākusies pirmā civillieta par valdības reakciju uz pērn notikušo bēdīgi slaveno koronavīrusa uzliesmojumu populārajā Austrijas slēpošanas kūrortā Išglā. Tiek pieļauts, ka 2020. gada martā šajā kūrortā inficējušies vairāki tūkstoši cilvēku no aptuveni 45 valstīm, pēc tam izplatot vīrusu tālāk ārpus Austrijas robežām.

Šis uzliesmojums tiek uzskatīts par Eiropas pirmo vīrusa masveida izplatīšanas gadījumu Covid-19 pandēmijas laikā. Pirmajā no prasībām kāda ģimene no valdības pieprasa 100 000 eiro lielu kompensāciju.

Tūkstošiem inficēti, 32 cilvēki miruši

Covid-19 uzliesmojums populārajā Austrijas kalnu slēpošanas kūrortā Išglā un apkārtējā Pacnaunas ielejā pērn izpelnījās visas pasaules uzmanību. Tas izraisīja dažādas politiskas un juridiskas pārbaudes, savukārt reģionālās varasiestādes tiek apsūdzētas, ka tās vilcinājušās ar kūrorta slēgšanu par spīti ziņām par inficētajiem. Pirmais cilvēks Tiroles federālās zemes Pacnaunas ielejā saslima jau 5. februārī, tomēr kūrorts tika slēgts tikai martā.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par tiesas prāvu Austrijā
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Kā iepriekš sacījis Austrijas patērētāju tiesību aktīvists Pēters Kolba, viņš apkopojis informāciju par vismaz 2200 tūristiem, kas apgalvo, ka viņiem pēc brīvdienām Pacnaunas ielejā veikto Covid-19 testu rezultāti bijuši pozitīvi.

Kopumā vairāk nekā 6000 cilvēku no 45 valstīm uzskatīja, ka inficējušies tieši šajā kūrortā. 32 no viņiem ir miruši.

Reaģēja pārāk vēlu

“Varasiestādes reaģēja pārāk vēlu. Tās nedarīja pietiekami daudz. Tās nepildīja pieņemtos lēmumus un izraisīja haotisku cilvēku aizbraukšanu sliktas koordinācijas dēļ.

Un tas viss ekonomisku iemeslu dēļ. Vienkārši tāpēc, lai vēl dažas dienas ilgāk nopelnītu naudu,” secina Pēters Kolba.

Vīnē piektdien sākusies pirmā no 15 civillietām pret Austrijas valdību par tās rīcību saistībā ar uzliesmojumu Išglā un citos Tiroles provinces kūrortos. Šo lietu ierosinājusi 72 gadus vecā Hannesa Šofa atraitne Zīglinde un viņa dēls Ulrihs. Šofs nomira pēc inficēšanās ar vīrusu kūrortā.

“Mēs bijām laulāti teju 48 gadus, bet es nevarēju no viņa atvadīties vai pateikt paldies. Es vēlos atvainošanos, es vēlos, lai viņi pasaka – mēs pieļāvām kļūdu un turpmāk uz lietām raudzīsimies daudz nopietnāk. Neko vairāk,” atzīst Šofa atraitne.

Tuvinieki prasa 100 000 eiro kompensāciju

Prasībā arī apgalvots, ka veids, kādā Austrijas kanclers Sebastians Kurcs dažas dienas vēlāk kūrortā noteica karantīnas režīmu, izraisīja katastrofu. Šofa atraitne apgalvo, ka viņas vīrs vīrusu ''noķēris'' nepareizi koordinētas evakuācijas laikā, kad viņš bija spiests būt kopā ar citiem slimiem tūristiem.

Ģimene pieprasa no valdības aptuveni 100 000 eiro kompensāciju, un lietu atbalsta Austrijas Patērētāju tiesību aizsardzības asociācija, kas paziņoja, ka tā ir atvērta sarunām.

Saskaņā ar advokāta Aleksandra Klausera sacīto, saraksts ar dažādiem punktiem, kuros valdība būtu varējusi rīkoties, ir garš. Viņš atsaucās uz pērn oktobrī veiktu neatkarīgas ekspertu komisijas ziņojumu, kurā apgalvots, ka Islande pirmo brīdinājumu, ka tās pilsoņi ir atgriezušies no Išglas inficēti, izsludināja jau 5. martā, bet Austrijas varasiestādes ignorējušas trauksmes zvanus.

Tomēr komisija nav atradusi pierādījumus tam, ka politiskajam vai biznesa spiedienam bija nozīme lēmumu pieņemšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti