Panorāma

KNAB: J. Jurašam nevajadzētu piedalīties ģenerālprokurora izvēlē

Panorāma

Gaida jaunus repatriācijas reisus

ASV cerības uz Covid-19 zālēm

ASV cerības uz Covid-19 zālēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Savienotajās Valstīs cerīgi raugās uz medikamentu “Remdesivir” kā zālēm, lai ārstētu Covid-19 pacientus. Saskaņā ar jaunu pētījumu tās saīsina atveseļošanās laiku. ASV apsver paātrinātā kārtā apstiprināt šī medikamenta izmantošanu ārstēšanā. Tiesa, kādā citā pētījumā secināts, ka šīs zāles nedod nozīmīgus rezultātus.

Medikaments “Remdesivir” uzrādījis pozitīvus rezultātus jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 ārstēšanā. Par to, atklājot sākotnējos izmēģinājuma secinājumus paziņojis ASV farmācijas uzņēmums “Gilead”, kas ražo šo medikamentu. Saskaņā ar pētījumu šīm zālēm ir redzama ietekme uz Covid-19 pacientiem, kuriem ir smaga saslimšanas gaita, un šis medikaments saīsina atveseļošanās laiku.

Medikaments savulaik bija izstrādāts cīņai pret Ebolas vīrusu, taču notiek pētījumi un izmēģinājumi, lai pārbaudītu zāļu efektivitāti Covid-19 ārstēšanā.

Konkrētais pētījums sākās februārī, un tajā bija iesaistīti vairāk nekā tūkstotis pacientu Savienotajās Valstīs, Eiropā un Āzijā. Daļai grupas tika dots "Remdesivir", bet otra kalpoja kā kontroles grupa un šiem pacientiem tika dotas standarta antibiotikas. Ne pacienti, ne ārsti nezināja, pie kuras grupas viņi pieder.

Baltajā namā ASV galvenais infektologs Entonijs Fauči bija optimistiski noskaņots. Saskaņā ar viņa teikto,  medikaments atveseļošanās laiku saīsināja par 31% - vidēji 11 dienas, iepretim 15 dienām tiem pacientiem, kuriem bija standarta aprūpe.

"Lai gan 31% neizskatās pēc 100% nokdauna, tas pierāda, ka šīs zāles var bloķēt šo vīrusu," pauda ASV Nacionālā alerģiju un infekcijas slimību institūta direktors Entonijs Fauči. Saskaņā ar viņa teikto, sākotnējie rezultāti liecina, ka pacientu grupā, kurai deva šīs zāles, bija arī mazāks mirstības līmenis.

Pētījuma rezultāti gan vēl nav zinātniski recenzēti. Farmācijas uzņēmums plāno iesniegt pilnus datu apjomu zinātniski izvērtētai publikācijai tuvākajās nedēļās. ASV Pārtikas un zāļu pārvalde tikmēr apsver paātrinātā kārtā apstiprināt šī medikamenta izmantošanu Savienotjās Valstīs Covid-19 ārstēšanai.

“Šie rādītāji un skaitļi neizskatās satriecoši lieli, un tie vēl nav zinātniski izvērtēti. Bet esmu optimistiski noskaņots, ja padomā par to, ka starp visiem pacientiem varētu samazināt mirstības līmeni un uzrādīt vēl labākus atveseļošanās rādītājus," teica ASV Vanderbiltas Universitātes profesors Marks Denisons.

Tiesa, atsevišķā pētījumā Ķīnā nonākts pie slēdziena, ka Covid-19 pacientu ārstēšana ar pretvīrusa medikamentu "Remdesivir" nav devusi nozīmīgus uzlabojumus. Tā secināts Uhaņā veiktā izmēģinājumā, kura rezultāti trešdien publicēti žurnālā "The Lancet".

Ārsti secināja, ka "Remdesivir" lietošanai nebija pozitīvas ietekmes uz pacientiem, kaut arī tas ir drošs un adekvāti panesams. Tiesa, šajā pētījumā piedalījās daudz mazāka pacientu, nepilni 240. Uhaņas izmēģinājuma autori arī norādīja, ka viņu pētījumam bijuši citi ierobežojumi, tostarp tas pārtraukts pirms laika, jo pacientu skaits palicis pārāk mazs, lai turpinātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti