Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāju Jāni Skrastiņu

Streiku dēļ Vācijā sabiedriskā transporta kustības traucējumi

Streiks par algām paralizē dzelzceļa un gaisa satiksmi Vācijā

Vācijā pirmdien nekursē vilcieni, lidmašīnas, prāmji un sabiedriskais transports. Divas vācu arodbiedrības izsludinājušas plašu vienas dienas streiku, cenšoties panākt algas paaugstinājumu saviem biedriem, lai kompresētu inflāciju.

Streikus rīko arodbiedrības EVG un "Verdi", tādējādi cenšoties panākt algu palielināšanu.

"Visa Vācija ir apstājusies. Papildus visai tālsatiksmei apstājusies ir arī visa reģionālā satiksme - ne tikai ierobežota, bet tā vispār nekustas," vēsta EVG arodbiedrības pārstāvis Isidoro Peronass.

Minhenes lidosta darbu pārtrauca jau svētdien, bet pirmdien visi regulārie lidojumi atcelti arī noslogotākajā Frankfurtes lidostā.

Vācijas lidostu asociācija norāda, ka streiks kopumā ietekmēs gandrīz 380 000 pasažieru, un aicina viņus sazināties ar saviem pārvadātājiem. 

Savukārt Nacionālais dzelzceļa operators "Deutsche Bahn" informēja, ka pirmdien nekursēs tālsatiksmes vilcieni,un ievērojami samazināts ir arī reģionālo reisu skaits.

Streikot gatavojas arī ūdensceļu slūžu darbinieki un Hamburgas ostas – Vācijā lielākās ostas – darbinieki.  

Pirmdien sākas jauns sarunu raunds starp arodbiedrībām un Vācijas valdību un pašvaldībām par atalgojuma palielināšanu, un streikotāji šādi cer izdarīt papildu spiedienu.

Streiku organizē divas lielās arodbiedrības, kas apvienojušas savus spēkus, lai pastiprinātu spiedienu uz darba devējiem savās darba koplīguma sarunās.

Arodbiedrības vēlas palielināt atalgojumu vismaz par 10-12%. Tās  ir noraidījušas darba devēju piedāvājumus pacelt algu par 5% divos posmos  plus vienreizējie maksājumi.

"Verdi" pieprasa darbinieku algas palielināt par 10,5%, bet EVG pieprasa tās pārstāvēto darbinieku atalgojumu paaugstināt par 12%.

"Mēs prasām 10,5 procentus - vismaz 500 eiro! Un šī minimālā summa mums ir īpaši svarīga. Jo tieši zemāko un vidējo ienākumu grupas ir tās, kuras nesamērīgi smagi skar inflācija," skaidro Vācijas Civildienesta ierēdņu savienības pārstāvis Folkers Geijers.

"Verdi" pārstāv aptuveni 2,5 miljonus strādājošo valsts sektorā, bet EVG pārstāv dzelzceļa un autobusu pakalpojumu uzņēmumu darbiniekus.

Arodbiedrības uzsver, ka augstā inflācija, smagi skārusi daudzus strādniekus un cer, ka darba devēji piekāpsies. Pretējā gadījumā arodbiedrībām varētu nākties apsvērt beztermiņa streiku.

"Spiediens "katliņā" pieaug, jo strādnieki ir noguruši, ka katru dienu viņus apmāna ar jaukiem vārdiem, kamēr darba apstākļi kļūst arvien sliktāki," uzskata arodbiedrības "Verdi" vadītājs Franks Verneke.

Dzelzceļa uzņēmums "Deutsche Bahn" gan jau nosaucis arodbiedrību prasības par pārspīlētām. Streiks pirmdien ietekmējis miljoniem sabiedriskā transporta lietotāju – un ne visi ir saprotoši.

"Es saprotu, ka ir labi streikot, bet pēdējā laikā man ļoti neveicies streiku dēļ. Man tiešām nāk raudiens," stāsta studente Ronja Martīni.

Šs streiks ietekmē ne tikai ceļotājus vai iedzīvotājus, bet arī Vācijas ekonomiku un uzņēmējus.

Francijā tikmēr turpinās protesti pret Francijas prezidenta Emanuela Makrona virzīto un apstiprināto pensiju reformu.

Pirmdien streikoja arī pasaulslavenā Luvras muzeja darbinieki. Viņi bloķēja muzeja ieeju, liedzot iekļūšanu apmeklētājiem. Pēc arodbiedrību lēmuma par Luvras slēgšanu simtiem apmeklētāju no visas pasaules bija liegta iespēja viesoties slavenajā mākslas muzejā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti