Aizdomās par spiegošanu Ķīnas labā Vācijā aizturēts Eiropas Parlamenta deputāta palīgs

Aizdomās par spiegošanu Ķīnas labā aizturēts Eiropas Parlamenta (EP) deputāta no labējās eiroskeptiķu partijas "Alternatīva Vācijai"(AfD) palīgs, otrdien pavēstīja Vācijas federālā prokuratūra.

Aizturētais, kurš prokuratūras paziņojumā identificēts kā Dzjans G., tiek turēts aizdomās par Ķīnas opozīcijas pārstāvju izspiegošanu Vācijā un par informācijas par EP nodošanu Ķīnas izlūkdienestam.

Dzjans pēc izcelsmes ķīnietis, kuram ir Vācijas pilsonība. Viņš aizturēts pirmdien Drēzdenē.

Aizturētais ir EP deputāta Maksimiliana Krā palīgs. Krā ir AfD galvenais kandidāts jūnijā gaidāmajās EP vēlēšanās.

 "Dzjans G. ir 34 gadus vecs. 2002. gadā viņš ieradās [Vācijā] kā Ķīnas valstpiederīgais, lai studētu Drēzdenē. Viņš pēc tam darbojās kā uzņēmējs. Kopš 2019. gada viņš strādājis par Maksimiliana Krā palīgu viņa Eiropas Parlamenta deputāta birojā. Togad Krā tika ievēlēts Eiropas Parlamentā, un Dzjans G. līdz pēdējam turpināja tur strādāt," vēsta Vācijas sabiedriskās televīzijas ARD eksperts izlūkdienestu un terorisma jautājumos Mihaels Gečenbergs.

Vācijas prokuratūra šo personu tur aizdomās par informācijas nodošanu Ķīnas izlūkiem šī gada janvārī par Eiropas Parlamenta lēmumiem un sarunu vešanas norisēm.

Par to, ka minētā persona strādājusi Ķīnas izlūkdienesta uzdevumā, šodien vēsta vairākas Vācijas sabiedrisko mediju organizācijas. Tiek uzskatīts, ka viņš arī ir izspiegojis Ķīnas opozīcijas pārstāvjus, kuri uzturējās Vācijā.

Vācijas iekšlietu ministre Nensija Fēzere uzsvēra, ka apsūdzības spiegošanā ir "ārkārtīgi nopietnas".

"Ja apstiprināsies, ka EP ir notikusi spiegošana Ķīnas izlūkdienestu labā, tad tas ir uzbrukums Eiropas demokrātijai no iekšpuses," sacīts Fēzeres paziņojumā.

"Ikvienam, kas nodarbina šādu darbinieku, arī jāuzņemas atbildība," norādīja ministre. "Šis gadījums ir precīzi jāizmeklē, (..) ir jānoskaidro visi sakari un fons," piebilda Fēzere.

Maksimilians Krā par arestu uzzinājis no medijiem, un viņam neesot cita informācija. Politiķis teica, ka nekavējoties pārtrauks darba attiecības ar šo cilvēku, ja apstiprināsies izvirzītās apsūdzības.

Krā iepriekš publiski ir noliedzis Ķīnas varas iestāžu represijas pret uiguru mazākumtautību un atzinis Taivānas piederību Ķīnai. Ziņu portāls T-Online vēsta, ka Krā ir strādājis pie lobija tīkla izveides, kurā iesaistīti kā ķīnieši, tā arī vācieši. Pa šo tīklu arī nāca nauda no Ķīnas. Portāls arī atzīmē, ka Krā kā "Alternatīvas Vācijai" valdes loceklis bija ietekmējis partijas nostāju par labu Ķīnai.

Nesen medijos Krā vārds bija minēts arī cita skandāla sakarā. Pagājušajā mēnesī Čehijas izlūkdienests likvidēja Krievijas atbalstītu propagandas izplatīšanas tīklu. Krā gan noliedza, ka par savām publikācijām vietnē "Voice of Europe" būtu saņēmis maksājumus.

Tā nav pirmā reize, kad "Alternatīva Vācijai"(AfD) ierauta spiegošanas skandālā. Vēl gada sākumā tika vēstīts, ka labējās partijas "Alternatīva Vācijai" deputāta palīgs tiek turēts aizdomās par sakariem ar Krievijas izlūkiem.

Kā liecina žurnāla "Der Spiegel" un tīmekļa medija "The Insider" pētījumā atklātie fakti, Vācijas galēji labējās partijas "Alternatīva Vācijai" (AfD) Bundestāga deputāta Eigena Šmita palīgs varētu būt saistīts ar Krievijas izlūkdienestiem. Kazahstānā dzimušā Šmita palīgs Vladimirs Sergijenko uzturējis kontaktus ar Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) virsnieku, teikts pētījumā.

Arī Eiropas Parlamentā par visvairāk prokrieviski un pret atbalstu Ukrainai noskaņoto politisko spēku tiek uzskatīta galēji labējā Identitātes un demokrātijas grupa, kurā darbojas deviņi Vācijas galēji labējās partija "Alternative für Deutschland" ("Alternatīva Vācijai", "AfD") deputāti.

Partija uzskata, ka Eiropai ir jāatjauno sadarbība ar Krieviju, lai nodrošinātu mieru un labklājību. Un šī politiskā spēka deputāta palīgs Vācijas parlamentā ir sazinājies ar Krievijas drošības dienestiem par finansiāla atbalsta saņemšanu partijas tiesveidībai pret ieroču piegādēm Ukrainai.

Aizvadītajās dienās Vācijas tiesībsargājošās iestādes ir aizturējušas vairākus cilvēkus aizdomās par spiegošanu Krievijas un Ķīnas labā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti