Polija nolēmusi aizliegt arī saulespuķu eļļas importu no Ukrainas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Polija ir saņēmusi Eiropas Komisijas (EK) atļauju uz laiku aizliegt Ukrainā ražotas saulespuķu eļļas importu, taču arī turpmāk būs atļauts šī produkta tranzīts caur Poliju.

Līdz ar to saulespuķu eļļa ir pievienojusies Ukrainā ražotajiem kviešiem, kukurūzai, rapšu sēklām un saulespuķu sēklām, kuru importa aizliegumu jau bija ieviesusi Polija. Taču Varšava aktīvi strādā pie tā, lai šajā sarakstā ievietotu vēl virkni Ukrainas lauksaimniecības produktu.

Polija nolēmusi aizliegt arī saulespuķu eļļas importu no Ukrainas
00:00 / 02:41
Lejuplādēt

Polijai būs jānodrošina tranzīta iespējas Ukrainas produkcijai

Polijas lauksaimniecības ministrs Roberts Teluss otrdien vakarā pēc Eiropas Savienības dalībvalstu lauksaimniecības ministru sanāksmes Luksemburgā savas valsts medijiem paziņoja, ka ir panākta EK piekrišana aizliegt importēt saulespuķu eļļu no Ukrainas uz Poliju.

Taču Polijai būs jānodrošina, ka Ukrainas saulespuķu eļļa caur tās teritoriju varēs nonākt pie pircējiem citur Eiropā.

Teluss arī sacīja, ka Polija neatteiksies no Ukrainas lauksaimniecības produkcijas importa blokādes tik ilgi, kamēr no EK nesaņems atbilstošas garantijas, ka vietējo zemnieku ienākumi necietīs no lētāku lauksaimniecības produktu pieplūduma no Ukrainas.

Tāpēc Varšava turpinot sarunas ar Briseli par to, lai Polijai ļautu uz laiku aizliegt ievest arī citus Ukrainas lauksaimniecības produktus, piemēram, miltus, medu, cukuru, saldētus augļus, olas, gaļu, pienu un piena produktus, kā arī ābolu sulu.

Polijas valdība aizstāv savu zemnieku intereses

Polija šomēnes paziņoja, ka pilnībā bloķē Ukraina labības importu pēc tam, kad poļu lauksaimnieki protestēja pret graudu cenas samazināšanos, ko izraisīja milzīga daudzuma Ukrainas labības ievešana valstī.

Šim aizliegumam pievienojās arī Ungārija, Rumānija, Slovākija un Bulgārija. Vēlāk ar EK tika panākts kompromiss, ka šīs valstis atļaus Ukrainas graudu tranzītu caur savu teritoriju.

Polijas lauksaimniecības ministrs Teluss šonedēļ sacīja, ka Varšava ar savu rīcību ir "atvērusi acis" Briselei.

"Mēs spērām ļoti drosmīgu soli, lai gan mums draudēja, ka mēs pārkāpjam Eiropas Savienības likumus.

Mēs to darījām, lai aizsargātu poļu lauksaimniekus. Eiropā neviens cits to nedarīja. Mēs bijām pirmie, kas uzdrošinājās ko tādu darīt, jo zemnieku intereses mums ir vissvarīgākās.

Mēs esam parādījuši Eiropas Savienībai, ka ir problēma, jo viņi līdz šim uzskatīja, ka problēmu nav. Tā bija Eiropas Savienība, kas atcēla tarifus lauksaimniecības produkcijai no Ukrainas, bet tālāk nekāda rīcība nesekoja.

Saprotam, ka tarifus atcēla, jo Ukrainai ir vajadzīga palīdzība, taču nav ieviesti instrumenti, kas liktu produkcijai no Ukrainas doties uz visu Eiropu. Pateicoties mūsu rīcībai, Eiropas Savienība šodien ar mums runā," Teluss sacīja intervijā telekanālam TVMN.

EK turpina sarunas ar Poliju, Ungāriju, Slovākiju, Rumāniju un Bulgāriju, lai nogludinātu domstarpības, kas apdraud ES vienotību laikā, kad Ukrainā norisinās karš. Taču Brisele ir atteikusies no šo valstu prasības izveidot 100 miljonu eiro vērtu fondu atbalsta sniegšanai vietējiem lauksaimniekiem.

KONTEKSTS:

Pagājušajā mēnesī Polija un četras citas Centrāleiropas valstis lūdza Eiropas Savienības palīdzību, lai novērstu Ukrainas lēto graudu ietekmi.

Kopš Krievijas pilnā mēroga iebrukuma Ukrainā, kas sākās 2022. gada 24. februārī pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina pavēles, Ukrainas graudu un citas produkcijas eksports caur ostām bija apgrūtināts, tika meklēti citi alternatīvie ceļi.

Ukrainas graudu eksports turpinājās caur Eiropas Savienību tranzītā uz citām valstīm, taču loģistikas problēmu dēļ graudi bija uzkrājušies un samazinājuši vietējās produkcijas cenas, kas izraisīja lauksaimnieku protestus un Polijas lauksaimniecības ministra atkāpšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti