Turcija no Krievijas okupētajām teritorijām Ukrainā saņēmusi ogles vairāk nekā 13 miljonu eiro vērtībā

NATO dalībvalsts Turcija šogad no Krievijas pagaidu okupētajiem Ukrainas apgabaliem saņēmusi ogles vismaz 14,3 miljonu ASV dolāru (13,4 miljonu eiro) vērtībā, liecina Krievijas muitas dati. Lai arī Turcija ir paudusi atbalstu Ukrainai, tā joprojām nav ierobežojusi tirdzniecību ar Krieviju vai Kremļa kontrolētajām teritorijām Ukrainā.

No 2023. gada februāra līdz jūlijam Turcijā ievestas aptuveni 160 400 tonnas ogļu no pagaidu okupētajiem Ukrainas austrumu apgabaliem Doneckas un Luhanskas, liecina ziņu aģentūras "Reuters" rīcībā nonākušie dati.

Uz Turciju tika nogādātas ogles no vismaz 10 ražotājiem. Turklāt uz šo NATO dalībvalsti nosūtīts ap 95% Doneckā un Luhanskā saražoto ogļu.

Daļa valstī nonākušo ogļu, visticamāk, izmantota elektroenerģijas ražošanā, bet daļa turpināja ceļu uz citiem galamērķiem Tuvajos Austrumos vai Āfrikā.

"Reuters" aprēķināja, ka Turcija no importētajām oglēm šī gada pirmajā pusē saražojusi 31,5 miljonus megavatstundu elektroenerģijas, kas ir par ceturtdaļu vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā.

Ogļu pārdevēji ir reģistrēti Krievijā un anektētajās Ukrainas teritorijās, liecina ziņu aģentūras "Interfax" ziņu aģentūras "Spark" datubāzes dati par Krievijas uzņēmumiem. Turcijas pircēju sarakstā nebija – tie pārsvarā bija Honkongā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Belizā vai Britu Virdžīnu salās reģistrēti uzņēmumi.

Novembrī tā dēvētās Doneckas tautas republikas toreizējais vadītājs Vitālijs Hocenko paziņoja, ka no apgabala jau notiek ogļu eksports uz Turciju, bet no šīs valsts tās tālāk nonāk Tuvajos Austrumos vai Āfrikā.

Visticamāk, ka daļa ogļu tika eksportētas caur Krievijas dienvidu ostas pilsētu Rostovu un daļa caur Melnās jūras ostu Novorosijsku, kurām abām ir dzelzceļa savienojumi ar Donecku un Luhansku. Aģentūrai "Reuters" neizdevās noskaidrot, vai no Turcijas tika reeksportēta tikai daļa vai visas ogles.

Atšķirībā no Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) un Eiropas Savienības (ES) Turcija nav ierobežojusi tirdzniecību ar Krieviju vai Kremļa kontrolētajām teritorijām Ukrainā. 

Vienlaikus kopš 2022. gadā Krievijas izvērstā pilna mēroga iebrukuma Ukrainā Turcija ir vairākkārt paziņojusi, ka atzīst Ukrainas teritoriālo integritāti. Ankara bija arī galvenais starpnieks pārrunās starp karojošajām valstīm.

ASV ir noteikušas sankcijas uzņēmumiem, tostarp no Turcijas, kuri, kā tās apgalvo, atbalsta Maskavu tās karā pret Ukrainu.

"Mēs esam informēti par šādu tirdzniecību, bet nevaram komentēt jūsu konkrētos secinājumus," sacīja ASV Valsts departamenta preses pārstāvis, atbildot uz aģentūras jautājumiem par sūtījumiem uz Turciju.

Arī Ukraina, Eiropas Komisija, Turcijas Tidzniecības ministrija un muita, kā arī Krievijas ieceltās varas iestādes Doneckas un Luhanskas apgabalos "Reuters" iegūtu informāciju par ogļu eksportu komentēt atteicās.

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.

Krievija pērnā gada nogalē paziņoja par visu Doneckas un Luhanskas apgabalu aneksiju, lai arī pašreiz notiekošajās kaujās zaudējusi kontroli pār daļu no tiem.

Ukraina, tās Rietumu sabiedrotie un lielākā daļa ANO Ģenerālās asamblejas valstu, tostarp Turcija, aneksiju nosodīja un atzina par nelikumīgu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti