Gazas joslā slēgta pēdējā ūdens atsāļošanas iekārta; ANO brīdina par milzīgu humāno krīzi

Gazas joslā slēgta pēdējā funkcionējošā ūdens atsāļošanas iekārta, un tīra ūdens pieejamības trūkums var radīt milzīgu humāno krīzi, vēstīja ANO palīdzības aģentūra Gazā (UNRWA). Lai arī Izraēla pavēlējusi Gazas civiliedzīvotājiem pamest teritorijas ziemeļdaļu, tur aģentūras pārvaldītajās skolās aizvien patvērušies cilvēki.

Gazas joslā, kur nav elektrības un ūdens, kā arī beidzas pārtikas krājumi, pasliktinās humanitārā situācija. Līdz ar to Izraēlas varas iestādēm būtu jānodrošina humanitārie koridori palīdzības sniegšanai Gazas joslā mītošiem bēgļiem, tā intervijā Latvijas Radio izteicās Apvienoto Nāciju Organizācijas Palīdzības un darba aģentūras Palestīnas bēgļiem Tuvajos Austrumos (UNRWA) Eiropas direktore Marta Lorenzo.

ANO pārstāve Marta Lorenzo par situāciju Gazas joslā
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

Tāpat ANO pārstāve norādīja, ka vardarbības pārtraukšana ir aģentūras galvenā prioritāte. 

"Neizbeidzot vardarbību, nav iespējams runāt par mieru. Neuzlabojot palestīniešu bēgļu dzīves apstākļus un negarantējot viņu pamattiesības, nebūs iespējams uzsākt ilgtermiņa miera sarunas," uzsvēra Lorenzo.

Viņa arī teica, ka aģentūras galvenā prioritāte ir vardarbības pārtraukšana un humanitāro koridoru atvēršana, civiliedzīvotāju aizsardzība, tostarp arī UNRWA darbinieku aizsardzība.

"Mazāk nekā nedēļas laikā vismaz divpadsmit mūsu kolēģu ir gājuši bojā...un visi humānās palīdzības darbinieki ir jāaizsargā. Runa ir par skolotājiem, ginekologiem, inženieriem, atbalsta darbiniekiem, kuri ir gājuši bojā šīs krīzes laikā," sacīja Lorenzo.

"Ņemot vērā ūdens un sanitāro pakalpojumu trūkumu, civiliedzīvotājiem draud dehidratācija un dažādas ar netīru ūdeni pārnēsājamas slimības. Situāciju ietekmējusi arī Gazas pēdējās funkcionējošās jūras ūdens atsāļošanas iekārtas nesenā slēgšana," teikts UNRWA otrdien izplatītajā paziņojumā. 

Pirmdien Gazas joslas dienvidos tikai trīs stundas bija atvērta viena ūdensvada līnija, kas nodrošināja ierobežotu tīra ūdens daudzumu tikai pusei Hanjunisas iedzīvotāju.

"Tas nav risinājums kritiskai vajadzībai pēc tīra ūdens daļā Hanjunisas un tās apkārtnē, kā arī Rafahā. Tikai 14% Gazas joslas iedzīvotāju guva labumu no šīs trīs stundas ilgušās ūdensvada līnijas atvēršanas," vēstīja aģentūra.

Tāpat UNRWA ziņoja, ka Gazas joslā ik dienas ir nepieciešami 600 000 litru degvielas, lai darbinātu ūdens un atsāļošanas iekārtas.

Degvielas rezerves visās Gazas slimnīcās ir uz izsīkuma robežas, un to krājumi atlikuši tikai 24 stundām. Ja rezerves ģeneratori beigs strādāt, tas apdraudēs tūkstošiem pacientu dzīvību.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) preses pārstāve Margareta Harisa sarunā ar ASV raidsabiedrību CNN sacīja, ka Izraēlas veikto gaisa uzbrukumu dēļ humānās palīdzības koridors uz Gazu joprojām nav drošs.

Apšaudēm pakļautas arī vairāk nekā 44 Gazas slimnīcas, kurās palīdzība nepieciešama 84 tūkstošiem grūtnieču.

PVO otrdien paziņojusi, ka tai steidzami nepieciešama piekļuve Gazas joslai, lai piegādātu tur esošajiem cilvēkiem palīdzību un medicīnas preces.

Kopš Izraēlas triecieniem Gazas joslai nogalināti vairāk nekā 2800 cilvēku, no kuriem aptuveni puse ir sievietes un bērni, paziņoja organizācijas amatpersonas. Vēl 11 000 cilvēku tikuši ievainoti. 

PVO arī otrdien tiekas ar lēmumu pieņēmējiem, lai pēc iespējas ātrāk atvērtu piekļuvi Gazas joslai, kas joprojām atrodas Izraēlas blokādē. Organizācija skaidroja, ka Gazā esošajām veselības aprūpes iestādēm konstatēti vismaz 115 uzbrukumi, un lielākā daļa slimnīcu Gazā nestrādā, jo trūkst ūdens un elektrības.

Izraēla ir apsolījusi iznīcināt "Hamās" teroristu grupējumu, kas kontrolē Gazas joslu, atbildot uz 7. oktobra teroristu uzbrukumiem, kuros Izraēlā tika nogalināti 1400 cilvēku. Izraēla ir aplenkusi Gazas joslu un pavēlējusi vairāk nekā vienam miljonam cilvēku pārcelties no teritorijas ziemeļiem uz dienvidiem.

Kanādas premjerministrs Džastins Trudo pirmdien paziņoja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēki Gazā saņemtu pārtiku, degvielu un ūdeni. 

"Kanāda pilnībā atbalsta Izraēlas tiesības aizstāvēties (...). Un Gazā, tāpat kā citur, starptautiskās tiesības, tostarp humānās tiesības, ir jāievēro visiem," viņš teica, "pat karā ir jāievēro noteikumi."

Otrdien medijos izskanēja ziņa, ka Izraēlas gaisa triecienos Gazas joslā nogalināti vismaz 17 UNRWA darbinieki.

Aģentūra mirušo darbinieku nāvi apstiprināja un piebilda, ka teju 400 tūkstoši Gazas joslā pārvietoto cilvēku šobrīd raduši patvērumu UNRWA iestādēs. Kopumā Gazā bez mājām palikuši aptuveni miljons cilvēku.

Tāpat, neraugoties uz Izraēlas armijas pavēli evakuēties no valsts ziemeļiem, tur esošajās UNRWA skolās palikuši teritorijas iekšienē pārvietoti cilvēki, apliecināja aģentūra. 

Nav zināms, cik cilvēku tur šobrīd ir. Tāpat aģentūra norādīja, ka vairs nespēj viņiem sniegt atbalstu vai aizsargāt.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

Izraēla, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti