Panorāma

Jauns raķešu uzbrukums Harkivai

Panorāma

Pētniece par uzbrukumu Izraēlai: Nekas tāds nav pieredzēts kopš 1973. gada

Teroristu grupējums "Hamas" uzbrūk Izraēlai

Izraēlas premjers pavēl sākt «atbildes karu» pēc palestīniešu kaujinieku raķešu uzbrukumiem

Sestdienas, 7. oktobra, rītausmā palestīniešu kaujinieki no Gazas joslas uz Izraēlu izšāvuši tūkstošiem raķešu, nogalinot vismaz 100 un ievainojot vairāk nekā 900 cilvēku. Tāpat kaujinieki no palestīniešu anklāva iekļuvuši Izraēlā vairākās vietās. Izraēlas aizsardzības spēki sākuši pretterorisma operāciju, bet valsts premjers izdevis pavēli sākt "atbildes karu". Jauni uzbrukumi Izraēlai no Gazas joslas notikuši arī sestdienas vakarā. Situācija reģionā patlaban ir ļoti neskaidra un haotiska – nav skaidrs, kuras teritorijas kontrolē kuri spēki.

Savukārt Gazas joslā nogalināti vismaz 198 palestīnieši un 1610 ievainoti, ziņo radikālā islāmistu grupējuma "Hamas" kontrolētās Gazas joslas Veselības ministrija. Ministrija nav informējusi, kurās vietās cilvēki gājuši bojā, kā arī to, vai viņi bijuši "Hamas" kaujinieki vai civiliedzīvotāji.

ĪSUMĀ:

 • "Hamas" kaujinieki raidījuši vairākus tūkstošus raķešu no Gazas joslas uz Izraēlu.
 • Nogalināti vismaz 100 cilvēku, vairāk nekā 900 ievainoti.
 • "Hamas" uzņēmies atbildību par uzbrukumiem.
 • Grupējumam izdevies saņemt ķīlniekos un nogalināt Izraēlas militārpersonas un iedzīvotājus.
 • Raķešu uzbrukuma aizsegā kaujinieki iegājuši Izraēlas dienvidu pilsētās netālu no Gazas joslas.
 • Izraēlas premjers pavēlējis sākt "atbildes karu".
 • Izraēlā sākta rezervistu mobilizācija un pretterorisma operācija.
 • Tiek ziņots par Izraēlas armijas atbildes uzbrukumiem kaujinieku štābiem visā Gazas joslā.
 • Gazas joslā nogalināti vismaz 198 palestīnieši un 1610 ievainoti. 
 • Kaujinieki ap 150 raķešu Izraēlas virzienā izšāvuši arī sestdienas vakarā.
 • Izraēla devusi artilērijas triecienu Libānai, no kurienes esot raidīti šāvieni pa Izraēlu.

"Hamas" uzņemas atbildību par uzbrukumu

Raķetes kaujinieki sāka šaut ap plkst. 06.30 no vairākām vietām palestīniešu teritorijā un tās pēc tam tika raidītas vēl vairākas reizes. Raķetes sasniedza ne tikai tuvumā esošo Aškelonas pilsētu, bet arī 70 kilometru attālo Telavivu.

Izraēlas armija pavēstīja, ka kaujinieki izšāvuši 2500 raķešu, bet palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamas" bruņotais spārns apgalvo, ka tā kaujinieki ir izšāvuši vairāk nekā 5000 raķešu.

Uzbrukums Izraēlai
00:00 / 00:44
Lejuplādēt

Vairumu no tām notrieca Izraēlas pretgaisa aizsardzības sistēma "Dzelzs kupols", taču dažām raķetēm izdevās sasniegt mērķi. Izraēla uz raķešu uzbrukumiem atbildēja ar aviācijas triecieniem Gazas joslā.

Izraēlas dienvidu un centrālajā daļā skanēja gaisa trauksmes sirēnas, un Izraēlas armija aicināja iedzīvotājus atrasties patvertnēs.

Ziņu aģentūra CNN vēsta, ka brīdinājuma sirēnas par raķešu uzlidojumiem atskanējušas arī Jeruzalemē, bet vairākas lidostas valsts centrālajā daļā ir pilnībā vai daļēji apturējušas darbību.

Vēlāk Izraēlas armija paziņoja, ka raķešu uzbrukuma aizsegā valsts dienvidos ir iegājušas vairākas "Hamas" kaujinieku grupas. "Hamas" kaujinieki sadragājuši žogu uz Izraēlas robežas un iekļuva Aškelonas un Sderotas pilsētās. Pilsētas atrodas Vidusjūras krastā, aptuveni 7 km attālumā no Gazas joslas robežas.

Kaujinieki stingri nocietināto Gazas un Izraēlas robežu pārvarēja ne vien pa sauszemi, bet arī pa gaisu, izmantojot paraplānus, un atklāja uguni ne tikai uz izraēliešu karavīriem, bet arī uz civiliedzīvotājiem.

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamas" bruņotais spārns paziņoja, ka tas ir atbildīgs par uzbrukumu, apgalvojot, ka tā kaujinieki ir izšāvuši vairāk nekā 5000 raķešu.

"Mēs nolēmām izbeigt visus okupācijas [Izraēlas] noziegumus, viņu laiks, kad viņi varēja bezatbildīgi plosīties, ir beidzies," paziņoja "Hamas" bruņotais spārns "Izedina al Kasama brigādes".

Gazas joslā un Izraēlas okupētajā Rietumkrastā tūkstošiem cilvēku izgāja ielās, lai paustu atbalstu "Hamas" iebrukumam Izraēlā. 

Izraēla: "Hamas" ir sācis karu 

Reaģējot uz negaidīto uzbrukumu no Gazas joslas, Izraēlas aizsardzības spēki sestdien izsludinājuši "gatavību karam". Aizsardzības ministrs Joavs Galants ir apstiprinājis armijas rezervistu iesaukšanu – tiks iesaukti tūkstošiem rezervistu.

Galants norādīja, ka palestīniešu grupējums "Hamas" ir sācis karu pret Izraēlu.

""Hamas" šorīt pieļāva smagu kļūdu un uzsāka karu pret Izraēlas valsti," teikts Galanta paziņojumā. "Karaspēks cīnās pret ienaidnieku visās vietās."

Galants izsludināja "īpašu drošības situāciju" 80 kilometru zonā no Gazas joslas, ļaujot Izraēlas armijai labāk aizsargāt civiliedzīvotājus.

Izraēlas bruņotie spēki ir sākuši veikt atbildes gaisa triecienus Gazas joslā un ir brīdinājuši, ka "Hamas" samaksās ļoti smagu cenu. ""Hamas" "saskarsies ar sekām un atbildību par šiem notikumiem," teikts armijas paziņojumā.

Izraēla atbildējusi ar aviācijas triecieniem Gazas joslā. Vietējās varasiestādes paziņojušas, ka to rezultātā ir nogalināti vismaz 198 cilvēki, bet vairāk nekā 1600 ievainoti.

Izraēlas aizsardzības spēki demonstrē kadrus ar pretuzbrukumiem "Hamas" kaujiniekiem. Tiek ziņots, ka Izraēlas armija uzbrukusi 17 militārajiem objektiem un četriem kaujinieku štābiem visā Gazas joslā.

Arī Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu paziņojis, ka Izraēla atrodas karatāvoklī. 

"Izraēlas pilsoņi, mēs esam karā, nevis operācijā, nevis eskalācijā, bet karā," videouzrunā pavēstīja Netanjahu. "Šorīt "Hamas" veica slepkavniecisku pārsteiguma uzbrukumu Izraēlas valstij un tās pilsoņiem. Mēs esam tajā jau kopš agra rīta."

Pēc Netanjahu teiktā, viņš sasaucis drošības sistēmas vadītājus, devis rīkojumu attīrīt apmetnes no teroristiem, kā arī devis pavēli veikt plašu rezerves mobilizāciju un "sākt atbildes karu ar tādu spēku un vērienu, kādu ienaidnieks vēl nekad nav pieredzējis".

"Ienaidnieks maksās cenu, kādu viņš nekad nav zinājis. Tikmēr es aicinu visus Izraēlas pilsoņus stingri ievērot armijas un Iekšlietu pavēlniecības norādījumus," sacīja premjers. "Mēs esam karā, un mēs tajā uzvarēsim."

Izraēlas pierobežas reģiona iedzīvotājiem ieteikts neatstāt savas mājas. Vietējie iedzīvotāji valsts televīzijas kanālam stāstīja, ka uzbrucēji mēģina ielauzties viņu mājās un atklāj uguni.

Sociālajos tīklos publicēti video, kuros redzams, kā kaujinieki sagūsta izraēliešu karavīrus un civiliedzīvotājus, tostarp sievietes un bērnus, kā arī šausminoši kadri, kuros redzami nogalināti civiliedzīvotāji. Vēl kādā video redzams, ka palestīnieši spārda nogalināta izraēliešu karavīra līķi.

Daudzi Izraēlas iedzīvotāji ir šokēti par notikušo. Izraēlai ir viens no pasaulē labākajiem izlūkdienestiem, kura galvenais uzdevums ir novērst ienaidnieku uzbrukumus, taču šoreiz tas neizdevās.

Savukārt svētdien Izraēla paziņojusi par triecieniem Libānai.

Izraēla devusi artilērijas triecienu Libānai, no kurienes esot raidīti šāvieni pa Izraēlu, vēsta aģentūra "Reuters". Naktī Izraēla veikusi uzlidojumus Gazai un aicinājusi civiliedzīvotājus pamest Gazu.

Ziņo par Izraēlas karavīru sagūstīšanu  

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamas" bruņotais spārns "Izedina al Kasama brigādes" publicējis videoierakstu, kurā redzami trīs sagūstīti vīrieši civilajās drēbēs, apgalvojot, ka trijotne ir Izraēlas karavīri.

Sociālajos medijos redzamajā video apgalvots, ka gūstekņi ir ofensīvas laikā sagūstīti "ienaidnieki".

Uzraksti ebreju valodā fonā liecina, ka videomateriāls uzņemts Izraēlas pusē Erezas robežšķērsošanas punktā starp Izraēlu un Gazas joslu.

Arī kaujinieku grupējums "Islāma džihāds", kas darbojas Gazā, apgalvo, ka tā kaujinieki ir sagūstījuši vairākus Izraēlas karavīrus. Grupējums sadarbojas ar "Hamas".

Savukārt Izraēlas policija slēgusi palestīniešiem kontrolpunktus, kas no Rietumkrasta ieved Jeruzalemē. Šādi kontrolpunkti, kas kontrolē palestīniešu pārvietošanos, jau sen ir strīdus jautājums.

Palestīnieši apgalvo, ka šādi pārvietošanās brīvības ierobežojumi ir pazemojoši un ka pret viņiem izturas kā pret otrās šķiras pilsoņiem. Tikmēr Izraēla apgalvo, ka tie ir svarīgs līdzeklis cīņā pret kaujinieku iebrukumiem un teroraktiem.

Jauni uzbrukumi turpinās arī vakarā

Kaujinieki sestdienas vakarā atkal no Gazas joslas izšāvuši raķetes, kas trāpījušas vairākās vietās Izraēlā, tostarp Telavivā, ziņoja Izraēlas glābšanas dienests "Magen David Adom"(MDA).

Organizācija kā skartās teritorijas minēja Telavivu, Rišonlecijonu un Batjamu. Lielākā daļa neatliekamās palīdzības izsaukumu bija saistīti ar Batjamas rajonu, norādīja MDA.

Glābēju komandas pārmeklē arī citas teritorijas, no kurām ir ziņojumi par cietušajiem.

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamas" bruņotais spārns "Izedina al Kasama brigādes" paziņojis, ka sestdienas vakarā uz Telavivu izšāvis vēl 150 raķetes. Sociālajā tīklā "Telegram" grupējums paziņoja, ka tā bija "atbilde uz Gazas pilsētas centrā esošā dzīvojamā torņa bombardēšanu".

KONTEKSTS:

Izraēlas valsts tika nodibināta 1948. gadā, kad pasaule mēģināja atgūties no Otrā pasaules kara postījumiem. Taču jaunā ebreju valsts tika izveidota teritorijā, ko par savējo uzskatīja arī arābi. Viņi joprojām nav samierinājušies ar ebreju nostiprināšanos šajā vietā.

1948. gada karā arābu valstu koalīcija mēģināja iznīcināt jaundzimušo Izraēlas valsti, bet cieta sakāvi, un Izraēla sāka izplesties ārpus teritorijas, kas ebrejiem bija atvēlēta saskaņā ar ANO piedāvāto plānu.

Izraēlas ekspansija turpinājās pēc Sešu dienu kara 1967. gadā, kad Izraēla atkal sakāva arābu valstu spēkus un okupēja palestīniešu apdzīvoto teritoriju. Palestīnieši ir saniknoti, ka pēc 1967. gada kara Izraēla ieņēma vēl vairāk viņu zemes, un sāka būvēt ebreju kolonistu apmetnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti