Ilvess par «vēsturnieka» Putina apgalvojumiem: Putins izmanto līdzīgu retoriku kā Hitlers 1938. gadā

Bijušais Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess paudis satraukumu par Krievijas prezidenta Vladimira Putina apgalvojumiem, kas apšauba ukraiņu tautas tiesības īstenot no Maskavas neatkarīgu politiku. Pēc Putina domām, krievi un ukraiņi ir "viena tauta". Ilvess norāda, ka šāda retorika atgādina nacistu vadoņa Ādolfa Hitlera retoriku, ko viņš izmantoja Sudetu apgabala aneksijai.

"Krievi un ukraiņi ir viena tauta"

Putins šonedēļ publicējis ļoti garu un izvērstu rakstu "Par krievu un ukraiņu vēsturisko vienotību", kurā no sava skatu punkta izklāsta visu gadsimtiem ilgo krievu un ukraiņu attiecību vēsturi. Krievijas prezidenta mājaslapā raksts publicēts gan krievu, gan ukraiņu valodā. Putins apgalvo, ka ukraiņi un krievi ir "viena tauta".

"Gan krievi, gan ukraiņi, gan baltkrievi ir Senās Krievzemes mantinieki, tā bija lielākā valsts Eiropā. Slāvu un citas ciltis milzīgā platībā (no Lādogas, Novgorodas un Pleskavas līdz pat Kijevai un Čerņigovai) apvienoja viena valoda, ko mēs tagad saucam par senkrievu valodu, saimnieciskās saites, bet pēc Krievzemes pāriešanas kristietībā arī pareizticība," raksta Putins.

Viņš paudis nožēlu, ka tagadējā Ukrainas vara cenšoties norobežoties no šī vēstures mantojuma.

"Ukrainas elite būtībā nolēma pamatot savas valsts neatkarību caur pagātnes noliegumu, izņemot robežu jautājumā. Sāka mitoloģizēt un pārrakstīt vēsturi, izravēt no tās visu, kas mūs vieno. Viņi sāka runāt par Ukrainas atrašanos Krievijas impērijas un PSRS sastāvā kā par okupāciju. Mums visiem kopīgo kolektivizācijas traģēdiju, 30. gadu sākumā piedzīvoto badu sāka attēlot kā genocīdu pret ukraiņu tautu."

Ļoti bīstama retorika

Pēc bijušā Igaunijas prezidenta Ilvesa domām, šāda Putina retorika ir ārkārtīgi bīstama.

"Būtībā viņš noliedz ukraiņu nācijas eksistenci un izmanto līdzīgu retoriku kā 1938. gadā Ādolfs Hitlers attiecībā uz Sudetu apgabalu, lai panāktu Čehoslovākijas sadalīšanu," uzskata Ilvess.

"Ukraina viņam ir tikai pierobežas province, un arī visām pārējām valstīm jāatdod zemes, kas kādreiz piederējušas Krievijai, un liela daļa Ukrainas teritorijas piederot Krievijai. Ja raugāmies uz Putina retoriku daudzu gadu gaitā, tad savus draudus viņš agri vai vēlu izpilda – Ukrainā, Gruzijā un citās valstīs. Manuprāt, tas bija diezgan draudīgs vēstījums," spriež Ilvess.

Pēc viņa domām, Putins tādējādi apšauba Eiropas robežu negrozāmības principu, kas stājās spēkā pēc Otrā pasaules kara. "Ja mēs sākam runāt par zemju atdošanu, tad Zviedrija varētu pieprasīt atdot Igauniju, Vidzemes guberņu, Kurzemi, savukārt Vācija varētu pieprasīt Kēnigsbergu utt.," raidsabiedrībai "ERR" norāda Ilvess.

"Tādējādi viņš uzspļauj pēckara starptautisko tiesību normām; pieprasa tiesības noteikt savas etniskās robežas un pasludināt, kurš ir krievs, bet kurš nav. Un pasludināt, ka ukraiņi ir tikai kaut kāds pierobežas krievu variants. Mani tas viss ļoti satrauc," atzīst Ilvess.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti