Makrons aicina noslēgt pamieru Gazas joslā un virzīties uz Palestīnas valsts izveidi

Parīzē ceturtdien vairāku desmitu valstu pārstāvji spriež par humānās palīdzības piegādi kara pārņemtajai Gazas joslai, bet sanāksmes namatēvs, Francijas prezidents Emanuels Makrons, aicināja Izraēlu piekrist pamieram.

Francijas galvaspilsētā ceturtdien norisinās konference, kurā vairāk nekā 50 valstu pārstāvji runā par to, kā mazināt Gazas joslas civiliedzīvotāju ciešanas.

Pasākumu atklāja Francijas prezidents Emanuels Makrons, kurš aicināja darīt visu, lai panāktu uguns pārtraukšanu un nodrošinātu palīdzības organizācijām iespēju sasniegt arī kara visvairāk skartās vietas.

"Šodien situācija ir nopietna un ar katru dienu pasliktinās. Mums ir jāstrādā, lai aizsargātu civiliedzīvotājus. Lai to panāktu, mums ir nepieciešama drīza humanitārā pauze un ir jāstrādā pie pamiera. Mums ir jārada vajadzīgā telpa humānās palīdzības sniedzējiem," paziņoja Makrons. 

Prezidents arī norādīja, ka sanākušajiem ir jāmācās no savām kļūdām un miera ieviešanu Tuvajos Austrumos vairs nedrīkst atlikt.

"Mums ir jāuzņemas iniciatīva un jāsakopo spēki, lai beidzot virzītos uz divu valstu risinājumu, kurā Izraēla un Palestīna dzīvotu līdzās viena otrai mierā un drošībā," sacīja Makrons. 

"Pirmkārt un galvenokārt, mums ir jāparāda, ka Palestīnas valsts izveide kalpo Izraēlas drošībai," piebilda prezidents.

Konferencē piedalījās arī Palestīniešu pašpārvaldes premjerministrs Mohamads Štajehs. Arī viņš pieprasīja Izraēlai un "Hamās" nekavējoties pārtraukt uguni, lai Gazas civiliedzīvotāji varētu saņemt humāno palīdzību.

Štajehs pauda, ka Izraēla pretojas aicinājumiem pārtraukt karadarbību, jo tā, atriebības dzīta, vēlas kolektīvi sodīt palestīniešus par "Hamās" 7. oktobra uzbrukumu. 

Turklāt, viņaprāt, Izraēla nevarēs sasniegt savu mērķi šajā karā – pilnībā iznīcināt "Hamās".

"Tāpēc, ka "Hamās" nav tikai Gazā. Un "Hamās" ir ideoloģija. Tā nav tikai militāra struktūra vai organizācija Gazā. "Hamās" darbojas arī Rietumkrastā, Libānā un Sīrijā, bet "Hamās" līderi atrodas Katarā.

Paziņot, ka mērķis ir iznīcināt "Hamās"… Tas pilnīgi noteikti nebūs iespējams, jo šodien notiek karš pret visiem palestīniešiem," Štajehs sacīja intervijā raidorganizācijai "France 24".

Izraēla piekto dienu pēc kārtas atvērusi humāno koridoru, lai Gazas joslas civiliedzīvotāji no teritorijas ziemeļiem varētu droši nokļūt dienvidos. Trešdien šo iespēju izmantoja aptuveni 50 tūkstoši cilvēku. Vairums no viņiem devās uz Hānjūnisas pilsētu, taču tur viņiem ir iespēja saņemt ļoti ierobežotu palīdzību.

Tikmēr izraēliešu armija turpināja triecienus pa teroristiskā grupējuma "Hamās" pozīcijām. Izraēlas armija ceturtdien arī paziņoja, ka tā Gazas joslā ievēro "taktiskas un lokālas" humānās pauzes, kas esot spēkā noteiktās vietās un īsu laiku. Armijas paziņojumā bija uzsvērts, ka tas nenozīmē pamieru.

Izraēlas armijai Gazas ziemeļu daļā izdevies būtisks izrāviens. Pēc vairāk nekā desmit stundu kaujas ieņemts viens no teroristu grupējuma "Hamās" komandpunktiem.

Kauja bijusi intensīva, par ko liecina arī Izraēlas armijas nepieciešamība izmantot tankus. Cīņas notika gan virs zemes, gan tuneļos, kur Izraēlas specvienības karavīri tumšajos pazemes labirintos cīnījās ar "Hamās" teroristiem. 

Nogalināti desmitiem kaujinieku, bet Izraēlas puse neatklāj savu kritušo skaitu. 

Komandpunkta tiešā tuvumā atradies bērnudārzs, kurš gan bijis slēgts un tukšs. Izraēlas puse atkārtoti nosodījusi "Hamās" par slimnīcu un izglītības iestāžu izmantošanu kā aizsegu savām militārajām noliktavām un komandpunktiem. 

Ielu cīņas ceturtdien noritēja arī citviet Gazas pilsētā. Viena no smagākajām sadursmēm notika pie slimnīcas, kura ir pilna ar pacientiem. 

Tajā patvērumu raduši arī tūkstošiem vietējo iedzīvotāju. Arī šo slimnīcu kā aizsegu izmanto "Hamās" teroristi, apgalvoja Izraēla.

Otrajā mēnesī iegājušais karš starp teroristu grupējumu "Hamās" un Izraēlu visvairāk ciešanu ir radījis vairāk nekā 2 miljoniem Gazas joslas civiliedzīvotāju. 

70% no viņiem kara dēļ ir bijuši spiesti pamest mājas vai ir tās zaudējuši. Simtiem tūkstošiem cilvēku nav pieejams tīrs dzeramais ūdens un pilnvērtīgs uzturs, bet vēl darbojošās slimnīcas ir pārpildītas un tām trūkst medikamentu.

Līdz šim humānās palīdzības piegādes Gazai ir bijušas ļoti ierobežotas, jo tās var notikt tikai caur vienu kontrolpunktu uz robežas ar Ēģipti. Tomēr nerimst diplomātiskie centieni panākt, lai humānās palīdzības apjomu daudzkārt palielinātu. 

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji.

"Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti