Latvijas Radio Ukrainā: kriminālprocesā par nelikumīgu zāļu piegādi Krievijas armijai figurē Latvijas firma

Ukrainas tiesībaizsardzības iestādes izmeklē kriminālprocesu par valsts teritorijā ražotu medikamentu piegādi Krievijas armijai. Latvijas Radio Ukrainā noskaidrojis, ka aizdomas ir par Žitomiras apgabalā strādājošās "Novofarm-biosintez" rūpnīcā ražoto anestēzijas preperātu piegādi Krievijas uzņēmumam "Alba medikal", kas apkalpo Krievijas Aizsardzības ministriju. Nelikumīgajās zāļu piegādes shēmās figurē arī Latvijā reģistrēta firma "Gentmed".

Latvijas Radio Ukrainā: kriminālprocesā par nelikumīgu zāļu piegādi Krievijas armijai figurē Latvijas firma
00:00 / 11:08
Lejuplādēt

Šobrīd rit jau trešais gads, kopš Krievijas noziedzīgā pilna apmēra iebrukuma Ukrainā. Sīvas kaujas turpinās vairāk nekā 1200 kilometrus garā frontes līnijā, kur ukraiņiem kritiski trūkst lādiņu, modernu ieroču un atbalsta gaisā.

Vasarās – karstākajā laikā – fronti pārņem trūdošu līķu smārds.

Cena, ko Ukraina maksā, ir augsta. Desmitiem tūkstošu Ukrainas karavīru jau zaudējuši dzīvības, daudzi pazuduši bez vēsts vai saņemti gūstā. Taču milzīgi zaudējumi ir arī iebrucējam, kas karavīrus kaujās sūta gluži kā uz gaļasmašīnu.

Daži okupanti paši padodas gūstā, citus ukraiņiem izdodas sagūstīt un viņi vēlāk noder gūstekņu apmaiņai.

Kopš pilna apmēra iebrukuma sākuma gūstekņu apmaiņas procesā Ukrainai izdevies atgūt nedaudz vairāk kā 3000 karavīrus. Saņemtie agresorvalsts gūstekņi ukraiņiem noderējuši ne tikai karavīru apmaiņai. 

Pie okupantiem atrastais medicīniskās aptieciņas saturs piesaistījis Ukrainas tiesībsargu uzmanību saistībā ar iespējami negodprātīgiem uzņēmējiem pašā Ukrainā.

Janvāra otrajā pusē Mediju centra telpās Kijivā notika Ukrainas tiesībaizsardzības iestāžu vadības preses konference.

Sanākušo vidū bija arī Ukrainas ģenerālprokurors Andrijs Kostins. Viņš, ziņojot par skaļākajām prāvām, cita starpā pieminēja arī cīņu ar negodprātīgiem Ukrainas uzņēmējiem, kas peļņas nolūkos palīdzējuši ienaidniekam. Turklāt šajā kontekstā izskanējis arī Latvijas vārds.

Ukrainā atklāj valstī ražotu medikamentu nelikumīgu piegādes shēmu Krievijas armijai

"Dokumentēta materiālo resursu nodošana agresorvalstij, ko veikušas amatpersonas Ukrainas uzņēmumā, kas specializējies medikamentu ražošanā. Konkrēti – vispārējai anestēzijai.

Medikamentu piegādāja Krievijai caur kontrolē esošu uzņēmumu Latvijā. Vairāk nekā 120 tūkstoši flakonu nonāca Krievijas karavīru aptieciņās," sacīja Kostins.

Kas ir šis Ukrainas uzņēmums, kas caur Latviju apgādājis Krievijas armiju ar medikamentu?

To ģenerālprokurors preses konferencē nenosauca. Prokuratūra arī neatsaucās Latvijas Radio lūgumam sniegt kādu detalizētāku informāciju, bet prokuratūras un Ukrainas Drošības dienesta  pērnā gada jūlijā rakstītajās preses relīzes var atrast informāciju par šo lietu.

"Drošības dienests atklājis viena no Žitomiras apgabala farmācijas uzņēmumiem sadarbību ar "rašistiem". (..) Valsts drošības dienesta darbinieki dokumentējuši mēģinājumu nelegāli nogādāt uz Krieviju gandrīz 300 kilogramus medicīnas preču," lasāms šajā medijiem nosūtītajā informācijā.

"Ukrainas firmas biznesa partneris Krievijā bija institūcija, kas pilda Krievijas Aizsardzības ministrijas valsts pasūtījumus. Pēc pilna mēroga iebrukuma sākuma un atbilstošu sankciju ieviešanas pret agresorvalsti Ukrainas uzņēmuma amatpersonas izstrādāja mehānismu ierobežojumu apiešanai. Šim nolūkam viņi kopā ar saviem Krievijas līdzdalībniekiem iesaistīja vairākas kontrolētas tirdzniecības struktūras Tuvajos Austrumos un Eiropas Savienībā (ES). Sākumā Ukrainas medikamenti tika piegādāti uz šo ārvalstu uzņēmumu adresēm, bet pēc tam tika mainītas pavadzīmes un produkti tika nosūtīti faktiskajiem klientiem no Krievijas," vēstīja preses relīze.

Pēc nelielas izpētes Latvijas Radio izdevās noskaidrot, ka tiesībsargu aizdomas ir saistītas ar Ukrainas medikamentu ražotāju – "Novofarm-biosintez".

Firma atrodas Zvjaheļas pilsētā Žitomiras apgabala rietumos, aptuveni divarpus stundu ilga brauciena attālumā no Kijivas.

Nelikumīgajās piegādēs Krievijas armijai iesaistīts arī Latvijas uzņēmums

Šobrīd kriminālprocesā turpinās pirmstiesas izmeklēšana. Kopš pērnā gada jūlija apcietināts ir firmas direktors Valērijs Pererva un firmas menedžere, bet trešais aizdomās turamais – "Novofarm-biosintez" akcionārs Serhijs Gubenko – aizmucis un izsludināts meklēšanā.

Gubenko ir arī īpašnieks Latvijas uzņēmumam SIA "Gentmed", ko, tiesībsargu ieskatā, ukraiņi izmantojuši moratorija apiešanai un zāļu piegādei savam sadarbības partnerim Krievijā – "Alba medikal".

Gubenko Latvijas SIA reģistrējis kādā dzīvokļu namā Jūrmalā. "Gentmed" nodibināts  2022. gada septembrī – tātad pusgadu pēc pilna apmēra iebrukuma sākuma. Uzņēmuma valdē darbojas kāds Krievijas pilsonis Nikolajs Molčanovs. Tiesas spriedumā par drošības līdzekli Gubenko un pārējiem minēts, ka šīs firmas direktors Latvijā esot "Alba medikal" darbinieks.

Pašam SIA "Gentmed" Uzņēmumu reģistrā nav norādīts ne tālruņa numurs, ne e-pasts, tāpēc ar tā pārstāvjiem nav iespējams sazināties.

Taču publisku kontaktu neesamība nav traucējusi kompānijai labi strādāt – 2022. gada pāris mēnešos nule nodibinātā SIA esot nopelnījusi 58 tūkstošus eiro. Savukārt pērnā gada pārskats vēl nav pieejams.

Latvijas Radio devās uzzināt ko vairāk uz uzņēmumu "Novofarm-biosintez"


Indra Sprance: Labdien!

Sargs: Labdien!

Indra Sprance: Es esmu žurnāliste no Latvijas – mani sauc Indra Sprance. Kurš te ir galvenais? Es gribētu aprunāties.

Sargs: Direktors. 


"Novofarm-biosintez" atrodas Zvjaheļas centrā. Ēku var pamanīt jau pa gabalu pēc jaunā korpusa. Tas uzcelts nesen – pilna apmēra kara gadu laikā.

Pēc uzņēmuma direktora Valerija Perervas aizturēšanas, kompāniju vada pagaidu direktora pienākumu izpildītājs Viktors Iščuks. Viņš Latvijas Radio sagaidīja laipni.

"Novofarm-biosintez" tiesībsargu aizdomas noliedz

Neilgi pēc sagaidīšanas uzņēmuma sanāksmju zālē "Novofarm-biosintez" juriste Nadzija Filipova skaidroja, ka tiesībsargu aizdomas esot pilnīgi nepamatotas.

"Ar Krievijas Federāciju mēs strādājām līdz pilna apmēra iebrukuma sākumam. Līdz 2022. gada sākumam mēs strādājām un zāles tur piegādājām, jo nebija aizliegumu tirdzniecībai ar Krieviju. Tas viss bija līdz 2022. gada februārim. Kad 2022. gada 24. februārī sākās pilna apmēra iebrukums, neviens flakoniņš – mums tur (Krievijā) ir reģistrēti divi medikamenti – nevienu pašu flakoniņu mēs viņu vajadzībām neesam izgatavojuši un piegādājuši. Tas, kas bija saražots līdz karam un mums bija jāpiegādā – to visu mēs nosūtījām Ukrainas tirgum un tam visam ir apstiprinoši dokumenti," viņa skaidroja.

Savukārt Latvijas uzņēmums izmantots, lai atgūtu parādu no "Alba medikal", kas 2023. gadā pārskaitījumus ukraiņiem vairs nevarējis veikt bankām noteikto ierobežojumu un sankciju dēļ.

"Ar Latvijas firmu mums bija paredzēta turpmāka sadarbība – viņiem vajadzēja mums piegādāt AFI substanci, no kuras izgatavojam medikamentus. Bet nevienas piegādes nav bijušas," turpināja juriste.

Lūgti komentēt Ukrainas ģenerālprokuratūras preses relīzei pievienoto foto, kurā redzama zāļu ampula ar etiķeti, uz kuras rakstīts: "Izgatavots pēc Krievijas Aizsardzības ministrijas pasūtījuma", importētājs ir Maskavā, bet ražotājs Ukrainā, Žitomiras apgabalā ar tādu pašu adresi kā "Novofarm-biosintez", juriste atbildēja, ka tā esot falsifikācija.


Indra Sprance: Tad jau no jūsu teiktā var saprast, ka kāds jums gribējis ļoti stipri ieriebt. Tas ir kaut kā savādi.

Juriste: Nezinu... es zinu tikai vienu – advokāti ir vērsušies pie izmeklējošām iestādēm, lai viņiem dotu iespēju satikties ar to karagūstekni un veikt šī flakoniņa izpēti – vai tur patiešām ir medikaments vai varbūt kas cits.


"Novofarm-biosintez" darbinieki: Aizturētais direktors ir Ukrainas patriots

Gan "Novofarm-biosintez" juriste, gan direktora pienākumu izpildītājs stāstīja, ka aizturētais direktors Pererva esot patiess Ukrainas patriots un visas viņa darbības kompānijas vadībā bijušas ar mērķi palīdzēt Ukrainai šajā karā.

Divdesmit astoņi firmas darbinieki šobrīd karo, kompānijas darbinieki pinuši maskēšanās tīklus, finansiāli un citādi atbalstījuši Ukrainu tās cīņā pret iebrucēju.

"Godīgi pateikšu – mēs bijām ļoti šokēti, ļoti šokēti! Kad bija kratīšanas un kad mums pateica, par ko. Tas bija šoks, jo mēs neko tādu neesam darījuši, neesam piegādājuši un kopumā neko tādu negaidījām," sacīja juriste.

"Novofarm-biosintez" darbinieki cer, ka krimināllieta drīz tiks izbeigta un darbinieki izlaisti no apcietinājuma. Pēc viņu teiktā, šajā lietā jau ir pirma uzvara – aizdomas vairs nav pret uzņēmumu kā juridisku personu, bet gan par atsevišķu ar uzņēmumu saistīto cilvēku iespējamiem pārkāpumiem.

Valsts drošības dienests vērtēs Latvijas uzņēmuma iesaisti nelikumīgajās darbībās

Latvijas Radio vērsās arī pie Latvijas Valsts drošības dienesta, lūdzot iestādi komentēt iespējamu Krievijas armijas karavīru apgādi ar medikamentiem caur šo Baltijas valsti.

"Tā kā konkrētā gadījuma izmeklēšanu veic Ukrainas tiesībaizsardzības institūcijas, Valsts drošības dienests no komentāriem atturēsies. Varam apstiprināt, ka Valsts drošības dienests vērtēs Latvijā reģistrētā uzņēmuma iesaisti iespējamās nelikumīgās darbībās," atbildēja dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti