Eiropas Parlaments sāk skatīt jautājumu par Ušakova un Amerika imunitātes atcelšanu

Eiropas Parlamenta (EP) Juridiskā komiteja ceturtdien sāk izskatīt jautājumu par EP deputātu imunitātes atcelšanu bijušajam Rīgas mēram Nilam Ušakovam ("Saskaņa") un viņa toreizējām vietniekam Andrim Amerikam ("Gods kalpot Rīgai").

Ģenerālprokuratūra vēlas celt apsūdzības pret abiem politiķiem par kukuļņemšanu. Ušakovs vēršanos pret viņu dēvē par politiski motivētu mēģinājumu izrēķināties.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja uzsāktā lieta pret Ušakovu, Ameriku un citām personām ir saistīta ar 2018. gadā pieņemto lēmumu par atlaidēm braucieniem mikroautobusos.

Ģenerālprokuratūras pieprasījums atcelt tiesisko imunitāti Eiropas Parlamenta Juridiskajā komitejā, visticamāk, tiks skatīts vairākus mēnešus.

Tādēļ nav skaidrs, vai deputāti paspēs pieņemt galīgo lēmumu pirms aprīlī paredzētās pēdējās šī sasaukuma plenārsēdes.

KONTEKSTS:

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosināja uzsākt kriminālvajāšanu pret piecām personām par vairāk nekā 10 miljonu eiro zaudējumu radīšanu Rīgas pašvaldībai un tās kapitālsabiedrībai. Kriminālvajāšanu rosināts sākt pret EP deputātu un bijušo Rīgas mēru Ušakovu, bijušo Rīgas vicemēru Ameriku, Rīgas domes Satiksmes departamenta vadītāju Emīlu Jakrinu, bijušo "Rīgas satiksmes" šefu Leonu Bemhenu un Aleksandru Brandavu, kas 2018. gadā bija "Rīgas mikroautobusu satiksmes" patiesais labuma guvējs.

KNAB, neminot konkrētus personu vārdus, informēja, ka birojs nodevis Ģenerālprokuratūrai kriminālprocesu, kurā iegūti pietiekami pierādījumi, ka četras bijušās Rīgas domes un tās kapitālsabiedrības amatpersonas, kā arī viena fiziska persona, mantkārīgu mērķu vadītas, radīja minibusu pasažieru pārvadājumu pilnsabiedrībai ienākumus, kuru daļa bija atmaksājama kā regulārs kukulis skaidrā naudā divām bijušajām Rīgas domes augstākajām amatpersonām.

KNAB pirmstiesas izmeklēšanā iegūtie pierādījumi liecina, ka bijušais Rīgas domes priekšsēdētājs Ušakovs un viņa vietnieks, izmantojot savu kā pašvaldības vadošo amatpersonu dienesta stāvokli, pieprasīja no fiziskas personas – minibusu pasažieru pārvadājumu pilnsabiedrības pastarpinātā īpašnieka – kukuli lielā apmērā. Izmeklēšanā noskaidrots, ka bijušais Rīgas domes priekšsēdētājs, viņa vietnieks un pilnsabiedrības pastarpinātais īpašnieks vienojās par nepieciešamajām darbībām, lai īstenotu kukuļošanu.

Vienošanās paredzēja veikt izmaiņas normatīvajos aktos, lai pilnsabiedrība varētu saņemt no Rīgas domes caur tās kapitālsabiedrību maksājumus par pasažieru pārvadāšanu ar braukšanas maksas atvieglojumiem, un 30% no šiem ieņēmumiem katru mēnesi skaidrā naudā kā kukuli maksāt Rīgas domes priekšsēdētājam un viņa vietniekam. Šādus papildu ienākumus pilnsabiedrība un tās dalībnieki guva no 2018. gada maija līdz 2020. gada aprīlim.

Ušakovs uzskata, ka KNAB izvirzītās apsūdzības ir politiski motivētas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti