Krievija militārajās mācībās pie Ukrainas simulēs taktisko kodolieroču izmantošanu

Krievija paziņojusi par militārām mācībām Ukrainas tuvumā, simulējot taktisko kodolieroču izmantošanu. Savukārt Ukrainā norāda – kodoluzbrukuma draudi ir stabila Putina režīma taktika, bet pagaidām ārpus "informatīvā efekta" nav novērots nekas jauns šai ziņā.

Krievija militārajās mācībās pie Ukrainas simulēs taktisko kodolieroču izmantošanu
00:00 / 00:00

Reaģējot uz it kā pastāvošiem draudiem no Francijas, Lielbritānijas un ASV puses, Krievija pirmdien paziņoja, ka Ukrainas tuvumā organizēs mācības ar taktisko kodolieroču pielietošanu.

Mācības pasūtījis Krievijas autoritārais vadonis Vladimirs Putins, un tās notikšot "tuvākajā nākotnē". Mācībās tikšot iesaistīti gan gaisa, gan arī jūras spēki, un tajās tikšot izmantotas raķetes.

Krievija līdz šim regulāri organizējusi militārās mācības stratēģisko kodolieroču izmantošanai. Tagad agresorvalsts trenēšoties arī šo mazāk jaudīgo kodolieroču pielietojumam.

Taktiskie kodolieroči ir ar salīdzinoši nelielām kodolgalviņām un to piegādes sistēmām – tie paredzēti izmantošanai kaujas laukā vai ierobežotam triecienam, neizraisot ļoti plašu radioaktīvo nokrišņu izplatību.

Krievijas Aizsardzības ministrijas paziņojums par jaunajām mācībām sekojis Francijas prezidenta Emanuela Makrona teiktajam, ka viņš atsakās izslēgt iespēju Francijas karaspēka izvietošanai Ukrainā, ja Kijiva to lūgtu.

Savukārt Lielbritānija nupat paziņojusi, ka Ukrainai ir tiesības izmantot britu dotos ieročus triecieniem Krievijas iekšienē. Britu atbalsts Ukrainai ir ievērojams – šim un nākošajam gadam plānots trīs miljardu mārciņu apmērā.

Krievijas izsludinātās mācības ASV jau ir nodēvējusi par bezatbildīgas retorikas piemēru, taču atzīmēja, ka līdz šim nav novērotas izmaiņas Krievijas spēku stratēģiskajā izvietojumā.

Līdzīgi uzskata arī Ukrainas Galvenās izlūkošanas pārvaldes pārstāvis Andrijs Jusovs. Viņš norādīja, ka pagaidām nekā jauna, izņemot tā dēvēto informatīvo efektu, Ukrainas puse nav novērojusi. Krievijā gan dažāda līmeņa amatpersonas, gan blogeri un citi ietekmeļi jau sen Ukrainai draud ar kodolieroču izmantošanu.

Ukrainas Galvenās izlūkošanas pārvaldes pārstāvis Jusovs pauda – šobrīd nepieciešamā informācija par Krievijā notiekošo tiek apkopota, pie strādā gan ukraiņu specdienesti, gan visa "brīvā pasaule".

"Kodolšantāža – tā ir stabila Putina režīma prakse. Nekādu epohālu jaunumu te nav," pirmdien pauda Jusovs.

Taču slikti jaunumi katru dienu nāk no apgabaliem, kas robežojas ar Krieviju. Nav tādas dienas, kad Krievija neuzbruktu ar raķetēm, droniem, vadāmām aviobumbām, mīnmetējiem vai artilēriju.

Mērķtiecīgi tiek iznīcināta Ukrainas enerģētikas infrastruktūra. Uz pašas robežas ar Krieviju atrodas arī Sumu apgabals.

"Pateicoties mūsu enerģētiķu titāniskajam darbam, strāvas padeve tika atjaunota vakar uz pulksten 14.30, bet pēc pusstundas no lidmašīnām tika palaistas vadāmās aviobumbas pa apdzīvotajām vietām. Piecas vadāmās aviobumbas tika raidītas pa Bilopiļas pilsētu – tāpat pa enerģētikas infrastruktūru, kā rezultātā pilsēta pilnībā palika bez elektrības," sacīja Sumu rajona padomes vadītāja vietnieks Volodimirs Bicaks.

Uzbrukuma rezultātā atkal aptuveni 20 tūkstoši patērētāju palikuši bez elektrības. Taču atbildīgie dienesti strādā, lai cilvēkiem būtu pieejami gan komunālie, gan medicīniskie pakalpojumi, strādātu tā dēvētie "Nesalaužamības punkti" un darbotos patvertnes, kur slēpties uzbrukumu laikā.

Sumu apgabalā jau ilgstoši no smagāk izpostītajiem apgabala ciemiem notiek arī cilvēku evakuācija. Tas nav vienreizējs pasākums, bet regulāri tiek sniegta palīdzība cilvēkiem, kas vēlas izbraukt.

Taču ir arī tādi, kas atgriežas atpakaļ. Kā stāstīja vietējās rajona padomes pārstāvis Bicaks, kopumā nekādas panikas nav, lai arī agresorvalsts viņiem ir pavisam tuvu. 

"Protams, migrācija ir. Piemēram, Lielā Pisarivka, kur tika nomestas ap simts vadāmajām aviobumbām un cilvēki nedēļu pēc tam, kad aizbraukuši, sākuši atgriezties savās saimniecībās. Mūsu cilvēki ir nesalaužami. Kā saka – visu dara savām rokām un atgriežas mājās. Tāpat ir ar Sumu pilsētu. Protams, kas grib – lai labāk brauc ārā, lai neradītu panikas noskaņojumu, bet, kas neizbrauc, lai padomā, ko vēl var izdarīt, lai saasinājuma brīdī palīdzētu mūsu aizsargiem," pauda amatpersona.

Ukraiņi arī uzskata, ka Krievijai šobrīd nav pietiekošu resursu, lai ieņemtu otru lielāko Ukrainas pilsētu Harkivu un Harkivas apgabalam blakus esošos Sumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti