ANO lielākās organizācijas aicina nekavējoties pārtraukt uguni Gazas joslā

Visas lielākās Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) aģentūras retā paziņojumā aicinājušas nekavējoties pārtrauktu uguni Gazas joslā. Izplatītajā vēstījumā aģentūru vadītāji norādīja, ka situācija Gazā ir šausminoša un, ka "beidzot pietiek" bombardēt šo teritoriju.

"Gandrīz mēnesi pasaule ar šausmām vēro to, kā attīstās situācija Izraēlā un okupētajā palestīniešu teritorijā, kur arvien vairāk cilvēku iet bojā un tiek sagrautas viņu dzīves" sacīja ANO vadītāji.

Organizāciju, tostarp Apvienoto Nāciju Starptautiskā Bērnu fonda (UNICEF), Pasaules Veselības organizācijas (PVO), Pasaules pārtikas programmas, kā arī "Glābiet bērnus" vadītāji rakstīja, ka upuru skaits abās karojošās pusēs ir "šausminošs", kā arī aicināja "Hamās" teroristus bez jebkādiem nosacījumiem atbrīvot 7. oktobrī sagrābtos ķīlniekus.

"Sašutumu raisa arvien vairāk nogalināto civiliedzīvotāju Gazas joslā, kā arī tas, ka 2,2 miljonu palestīniešu nav pieejama pārtika, ūdens, medikamenti, elektrība un degviela," lasāms organizāciju kopīgajā paziņojumā, kuru citēja raidsabiedrība BBC.

Tajā arī minēts, ka kopš 7. oktobra ir nogalināti 88 cilvēki, kas strādāja ANO palīdzības aģentūrā Gazā (UNRWA) un tas ir lielākais ANO bojāgājušo skaits, "kāds jebkad reģistrēts vienā konfliktā".

Tikmēr Izraēla vēstīja, ka palīdzējusi Jordānijai nogādāt humāno palīdzību Gazas joslā. Sadarbībā ar Izraēlas Aizsardzības spēkiem Jordānijas lidmašīna nogādājusi medicīnisko aprīkojumu un pārtiku Jordānijas izveidotajai kara lauka slimnīcai Gazas joslā.

Jordānijas karalis Abdulla II paziņojis, ka viņa valsts gaisa spēki ir nogādājuši medicīnas preces slimnīcā Gazā un viņa valsts armijas pienākums ir palīdzēt ievainotajiem šajā kara skartajā teritorijā.

Tikmēr ASV prezidenta Džo Baidena administrācija pastiprinājusi diplomātiju Tuvajos Austrumos, lai mēģinātu panākt pārtraukumu Izraēlas un "Hamās" karadarbībā, lai Gazas joslā nogādātu humāno palīdzību.

Vizītē Izraēlā ieradies arī bijušais ASV vēstnieks Jordānijā un CIP direktors Viljams Bērnss. Viņš aicinājis Izraēlu vairāk dalīties ar izlūkdatiem un pielikt lielākas pūles, lai izvairītos no civiliedzīvotāju upuriem.

Savukārt ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens savas reģionālās tūres ietvaros plāno tikties ar valsts amatpersonām Turcijā.

Arī ASV viceprezidente Kamala Harisa pirmdien apspriedīšot Izraēlas un "Hamās" karu ar pagaidām vēl publiski neizziņotiem ārvalstu līderiem. Baltā nama paziņojumā vien pausts, ka Harisa centīsies veicināt palīdzības plūsmu civiliedzīvotājiem Gazā.

Savukārt Gazas joslā pirmdien atkal pārtrūkuši telefonsakari un piekļuve internetam. Palestīnas Sarkanā Pusmēness labdarības organizācija paziņoja, ka tas ir "trešais sakaru pārrāvums" Gazā kopš kara sākuma, un viņi ir zaudējuši kontaktu ar savām komandām.

PVO vadītājs Tedross Adanoms Gebrejesuss paziņoja, ka ir "ļoti nobažījies" par ziņām, ka Gazā "atkal pārtrūkst sakari, kā arī turpinās bombardēšana".

Viņš platformā "X" rakstīja, ka Gazas josla ir apdraudēta un cilvēki, kuriem nepieciešama tūlītēja medicīniskā palīdzība, nevar sazināties ar slimnīcām un neatliekamo palīdzību.

"Nekavējoties jāatjauno visi sakaru kanāli," mudināja Gebrejesuss.

Izraēlas Aizsardzības spēki (IDF) pavēstīja, ka to sauszemes spēki pagājušajā naktī pārņēmuši kontroli pār teroristu grupējuma "Hamās" kontrolposteni Gazā. Tajā esot bijušas gan kaujinieku mācību telpas, izveidoti tuneļi, gan arī novērošanas posteņi. Operācijas laikā tika likvidēti arī vairāki teroristi.

Izraēlas spēki pēdējā dienā uzbrukuši aptuveni 450 mērķiem.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arīdzan saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.

Līdz šim Gazas joslā bez mājām palikuši aptuveni 600 tūkstoši cilvēku, liecina ANO dati. "Hamās" kontrolētā Veselības ministrija vēsta, ka kopš oktobra sākuma Izraēlas uzbrukumos Gazas joslā nogalināti vismaz 9000 palestīniešu, no kuriem liela daļa ir bērni un sievietes.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti