Izraēlas armija intensīvi bombardē Gazas dienvidus

Pēc pagājušajā nedēļā izjukušā pamiera starp Izraēlu un teroristisko grupējumu "Hamās" Izraēlas armija pēdējo dienu laikā intensīvi bombardējusi Gazas joslu. Kā norādīja armija, tagad tā paplašina sauszemes operāciju Gazā, virzoties uz Gazas joslas dienvidiem. Izraēlā pirmdien ieradīsies Amerikas Savienoto Valstu (ASV) amatpersonu delegācija, lai runātu ar Izraēlu par to, kādai jāizskatās Gazas joslai pēc kara beigām. 

Ja līdz šim sauszemes operācija tika īstenota Gazas joslas ziemeļos, tad tagad armija virzās uz joslas dienvidiem. 

Tiek ziņots, ka sākta sauszemes operācija uz ziemeļiem no Hānjūnisas. Šī pilsēta atrodas Gazas joslas dienvidos, un tajā patvērušies vairāki simti tūkstoši cilvēku, kas iepriekš bēga no karadarbības, kas plosījās joslas ziemeļos.

Kopš konflikta sākuma pārvietoti un zaudējuši mājas vairāk nekā 80% vietējo iedzīvotāju, vēsta ANO Palestīnas bēgļu aģentūra, vienlaikus norādot, ka humānā situācija saasinās ik stundu.

Jau svētdienas rītā Izraēlas armija izdeva evakuācijas rīkojumus vairākos Hānjūnisas rajonos, aicinot iedzīvotājus nekavējoties pamest pilsētu. Izraēlas armija uzskata, ka šajā pilsētā slēpjas daļa "Hamās" vadības. Iedzīvotāji norādījuši, ka bombardēšanas dienvidos bijusi īpaši intensīva. 

To atzina arī Džeimss Elders no Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) bērnu aģentūras UNICEF, kurš pabija slimnīcā Hānjūnisā.

"Bombardēšana ir bijusi nerimstoša, un es nerunāju par artilēriju, mēs runājam par lielām bumbām, kas krīt konsekventi gandrīz visur. Slimnīca ir kara zona," teica Elders.

"Vairāki bērni, kad es tur biju, tika atvesti ar galvas traumām, briesmīgiem apdegumiem, ar šķembu ievainojumiem no sprādzieniem. Tiek atvesti cilvēki, kuri nepārprotami ir nogalināti. Ātrās palīdzības personāls ir tādā panikā, kādu es neesmu redzējis. Tā ir slimnīca, uz kuru esmu regulāri devies, un tur mani pazīst. Šie cilvēki satver manu roku vai kreklu un saka: "Lūdzu, aizvediet mūs kaut kur, kur ir droši! Kur ir droši? Diemžēl viņi uzdod jautājumu, uz kuru vienīgā atbilde ir tāda, ka nekur nav droši," turpināja UNICEF pārstāvis.

Izraēlas armija ir sākusi tiešsaistē publicēt to teritoriju kartes, kurām paredzēts uzbrukt. Šīs kartes kopā ar citiem pasākumiem, piemēram, tostarp skrejlapām, brīdinās cilvēkus par evakuāciju. 

Pēc pamiera beigām un kauju atsākšanās Rietumi brīdinājuši Izraēlu, ka tai no kaujas darbībām maksimāli jāpasargā civiliedzīvotāji. 

"Skaidrs, ka daudzi tūkstoši ir nogalināti un vēl daudzi tūkstoši ir ievainoti. Un tagad vairāk nekā miljons cilvēku ir iekšēji pārvietoti. Mēs to apzināmies. Un mēs zinām, ka tas viss ir traģēdija," sacīja ASV Baltā nama pārstāvis Džons Kērbijs.

"Tāpēc mēs turpinām strādāt ar mūsu Izraēlas kolēģiem, lai panāktu, ka viņi ir pēc iespējas piesardzīgāki, precīzāki un apzināti. Un viņi ir bijuši atsaucīgi, viņi devās uz Ziemeļgazu ar daudz mazākiem spēkiem, nekā sākotnēji bija plānojuši. Un viņi ir ievietojuši tiešsaistē karti ar vietām, kur cilvēkiem Gazā ir jāizvairās un kur viņiem ir jāiet. Un viņi ir brīdinājuši cilvēkus ar skrejlapām un tamlīdzīgām lietām. Mūsdienu militārpersonas ļoti reti sper šādus soļus. Tāpēc es domāju, ka viņi klausās," vērtēja amatpersona.

Izraēla izplatījusi kartes, kurās redzams dažādu Gazas joslas zonu sadalījums un informācija, kuras no tām nav drošas. Taču tās izplatītas ar QR kodiem apdrukātām skrejlapām un sociālajos tīklos. Tas nozīmē, lai šos resursus izmantotu, jābūt strādājošam viedtālrunim un interneta savienojumam.

Pirmdien Izraēlā ieradīsies ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas amatpersonu delegācija, kas, viceprezidentes Kamalas Harisas vadībā, tiksies ar Izraēlas kolēģiem, lai apspriestu, kādai jāizskatās Gazas joslai pēc kara beigām.

Kamēr Izraēla lielākoties ir izvairīga par tās plāniem attiecībā uz Gazas joslas nākotni, ASV mudina izveidot starptautiskus spēkus, kas palīdzētu uz laiku pārvaldīt Gazas joslu pēc kara.

Kaujas Gazas joslā atsākās piektdien pēc nedēļu ilgušās uguns pārtraukšanas. Izraēla norādīja, ka teroristu grupējums "Hamās" ir pārkāpis uguns pārtraukšanas režīmu, apšaudot tās teritoriju ar raķetēm. Kā apgalvoja Izraēlas armija, kopš kara sākuma tā ir iznīcinājusi 500 teroristu tuneļa šahtas, bet kopumā tādas esot atrastas 800. 

Tāpat armija pavēstīja, ka kopš kara sākuma gaisa spēki ir veikuši aptuveni 10 000 gaisa triecienu pa teroristu mērķiem. Pēc trīs dienas ilgušas intensīvas Gazas joslas bombardēšanas Izraēlas armija nu paplašina operāciju Gazas joslā, aptverot visu tās teritoriju. 

"Izraēlas aizsardzības spēki turpina iesaistīt "Hamās" teroristus kaujā, novēršot uzbrukumus mūsu spēkiem, veicot triecienus ieroču glabātuvēm un "Hamās" militārajiem objektiem. Aizsardzības spēki intensīvās kaujās ir gandrīz pilnībā likvidējuši divas "Hamās" brigādes Gazas ziemeļos, un mēs strādājam, lai likvidētu "Hamās" teroristu iekārtu arī Gazas joslas dienvidos," sacīja Izraēlas valdības pārstāvis Eilons Levī.

Tikmēr Izraēlas iekšējās drošības dienesta vadītājs Ronens Bars sacījis, ka Izraēla ir apņēmusies iznīcināt "Hamās" līderus visā pasaulē, toskait Katarā, Turcijā un Libānā – pat ja tas prasīs daudzus gadus.

Asus vārdus Izraēlas premjerministram Netanjahu veltījis Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, viņu salīdzinot ar bijušo Serbijas prezidentu Slobodanu Miloševiču.

"Gazas miesnieks Netanjahu ir ne tikai kara noziedznieks, bet viņš arī noteikti tiks tiesāts kā Gazas miesnieks, tāpat kā tika tiesāts Miloševičs."

Kopš karadarbības sākuma Tuvajos Austrumos Erdogans bijis viens no skaļākajiem Izraēlas kritiķiem par tās operāciju Gazas joslā.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti