Panorāma

Krievija raida kārtējo triecienu Ukrainas pilsētām

Panorāma

Panorāma

Pieaug ASV un Izraēlas domstarpības par karu Gazas joslā

Pieaug ASV un Izraēlas domstarpības par karu Gazas joslā

Palielinoties starptautiskajam satraukumam par pārtikas trūkumu un bada draudiem Gazas joslā, pieaug domstarpības starp ASV un Izraēlu par tās plāniem īstenot plašu sauszemes operāciju arī Rafahā.

Vašingtona brīdina par civiliedzīvotāju upuriem un vēl dziļāku humāno krīzi, bet Izraēla to uzskata par vienīgo veidu, kā militāri iznīcināt kaujinieku grupējumu "Hamās".

ASV raizējas par Netanjahu plāniem

Izraēlai turpinot sauszemes operācijas Gazas joslā, gaisa triecienā nogalināts viens no palestīniešu kaujinieku grupējuma "Hamās" līderiem Marvans Isa. Viņš bija grupējuma trešais augstākais komandieris un augstākā "Hamās" amatpersona, kas nogalināta kopš kara sākuma oktobrī.

To apstiprināja Baltais nams pēc ASV prezidenta Džo Baidena un Izraēlas premjerministra telefonsarunas pirmdien.

Vienlaikus šī telefonsaruna iezīmēja abu valdību pieaugošas domstarpības par tālākajiem Izraēlas militāro operāciju plāniem un humāno, pārtikas krīzes situāciju Gazas joslā.

Baltais nams bažījas par Netanjahu plāniem īstenot sauszemes invāziju arī Rafahā, Gazas joslas dienvidos, kur patvērušies pusotrs miljons palestīniešu.

"Prezidents vēlreiz teica premjerministram, ka mums ir kopīgs mērķis sakaut "Hamās", bet mēs uzskatām, ka ir nepieciešama saskaņota un ilgtspējīga stratēģija, lai to paveiktu," vēsta Baltā nama nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans.

ANO brīdina par badu

"Mūsu nostāja ir, ka "Hamās" nedrīkst būt drošs patvērums Rafahā vai jebkur citur. Taču plaša sauszemes operācija būtu kļūda. Tas nozīmētu vēl vairāk nevainīgu civiliedzīvotāju nāvi, pasliktinātu jau tā smago humāno krīzi, padziļinātu anarhiju Gazā un Izraēlu starptautiski izolētu vēl vairāk," uzsvēra Salivans.

Apvienotās Nācijas brīdinājušas, ka jau tagad Gazā ir pārtikas trūkums, bet, kaujām nerimstosties, līdz maijam joslas ziemeļos iestāsies bads.

"Pulkstenis tikšķ. Ikvienam, un jo īpaši tiem, kuriem ir ietekme, ir jāuzstāj, lai Izraēla rīkojas, lai veicinātu netraucētu nepieciešamās humānās palīdzības un komerciālo preču iekļūšanu, lai izbeigtu pārtikas trūkumu un novērstu jebkādu bada risku," brīdina ANO Augstā cilvēktiesību komisāra biroja pārstāvis Džeremijs Lorenss.

Netanjahu negrasās piekāpties

Netanjahu otrdien nepiekāpās un paziņoja – valdība nesaskata citu veidu, kā militāri iznīcināt "Hamās", kā tikai iznīcinot atlikušos grupējuma spēkus Rafahā. Un tam nepieciešama sauszemes operācija, teica Netanjahu. Viņš piekritis uz ASV nosūtīt Izraēlas amatpersonu komandu, lai to apspriestu.

izraēlas armijas tanks pie Gazas robežas
izraēlas armijas tanks pie Gazas robežas

"Respektējot ASV prezidentu, mēs vienojāmies par veidu, kā viņi varētu mūs iepazīstināt ar savām idejām. Jo īpaši humānās palīdzības jomā. Mēs, protams, piekrītam šai vēlmei nodrošināt iedzīvotāju organizētu izkļūšanu un sniegt palīdzību civiliedzīvotājiem. Mēs to esam darījuši kopš kara sākuma," teica Netanjahu.

"Bet mūsu sarunā es prezidentam skaidri pateicu, ka mēs esam apņēmības pilni pabeigt šo "Hamās" bataljonu likvidēšanu Rafahā. Un nav nekāda cita veida, kā to izdarīt, kā tikai sauszemes iebrukums."

Vēl vienā vizītē uz Tuvajiem Austrumiem tikmēr gatavojas doties ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, lai runātu par mēģinājumiem panākt pamieru karā, kurš turpinās jau sesto mēnesi.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 30 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti