Volejbola federācijas prezidents: Nodokļu reforma nogalināja sporta un mākslas finansēšanu

Sporta nozare Latvijā pašlaik darbojas izdzīvošanas režīmā, uzskata Latvijas Volejbola federācijas (LVF) prezidents Jānis Buks, kurš jaunajā amatā ir pāris mēnešus. Valstī veikto nodokļu reformu Buks Latvijas Radio raidījumā "Piespēle" raksturoja kā fundamentālu izgāšanos, jo lielā mērā tikusi nogalināta sporta un mākslas finansēšanas sistēma.

Izmainītie nosacījumi nodokļu sistēmā ir mazinājuši sponsoru ieinteresētību atbalstīt sportu. Buks saskata, ka augstākā līmeņa starptautisku sacensību rīkošanā valstij un pašvaldībām jānodrošina naudas lauvas tiesa vai pat viss nepieciešamais finansējums, jo to nav iespējams nosegt ar mazo sponsoru līdzekļiem. 

LVF prezidents Jānis Buks par volejbola attīstībuMārtiņš Kļavenieks

  Pašlaik sponsori saka, ka viss balstās uz mecenātismu, bet vietējais bizness nevar nodrošināt sporta vajadzības, sacīja Buks, aicinot domāt par sistēmas maiņu. Viņš pieļauj, ka būtu nepieciešams arī noteikts kontroles mehānisms, nevis atbalsta nogriešana kā ar nazi. 

  Ja LVF atradīs trūkstošo finansējumu, šovasar augustā Jūrmalā būs Pasaules tūres trīszvaigžņu turnīrs pludmales volejbolā vīriešiem un sievietēm. Savu atbalstu solījusi Jūrmalas pilsēta, un LVF meklē pārējās nepieciešamās finanses. Turnīra izmaksas ir tuvu pusmiljonam eiro, atzina Buks. Viņš gan piebilda, ka izmaksas ir nosacītas, jo turnīrs nodrošina arī ienākumus un nauda lielākoties paliek pašu mājās, tajā pašā laikā nodrošinot izcilu mārketingu Jūrmalai. 

  Starptautiskajā Pludmales volejbola federācijā (FIVB) Jūrmalu vērtē kā TOP 10 vietu Pasaules kausa sacensību rīkošanā un ir ieinteresēti trīszvaigžņu turnīra rīkošanā jau šogad, piebilda Buks.

  Jaunā LVF vadība plāno vairāk biznesā orientētu darbību, organizācijā ir veikts funkcionālais audits, lai noskaidrotu, ar ko katrs nodarbojas. Federācijā intensīvi strādā jaunu sponsoru piesaistīšanā, taču potenciālie atbalstītāji jau skatās tālākā nākotnē, nevis uz 2019. gadu. Janvārī federācijai bija 60 tūkstošu eiro parāds un vīriešu izlases dalībai Eiropas Volejbola konfederācijas (CEV) Zelta līgā nebija seguma. Pašlaik izlasei ir sagatavots plāns, sākot ar pārbaudes spēlēm maijā Talsos pret Baltkrieviju. Diskusijas ar CEV turpinās par spēļu norises vietu, jo "Daugavas" sporta namā Rīgā pietrūkst dažu centimetru, lai laukums atbilstu prasībām. Ārpus Rīgas reģionālajos sporta centros ir par vēlu meklēt iespēju spēļu rīkošanai, bet "Arēnā Rīga" neizdosies savākt pietiekami daudz skatītāju, un LVF naudā nepeldas, paskaidroja Buks. 

  Par sistēmiski nepareizu pieeju Buks uzskata iespēju iesaistīt sporta veidā savas finanses un saka, ka kas tāds varētu notikt tikai kritiskā situācijā. Viņš uzsvēra, ka volejbolā jābūt lai arī maziem, bet daudziem atbalstītājiem. Turklāt vairākām sporta veidu federācijām jākoordinē darbs ar pašvaldībām. 

  LVF budžetā ir ieplānots atalgojums līgumu pagarinājušajam vīriešu valstsvienības galvenajam trenerim Avo Kēlam, kura veikumu Buks uzskata par lielu ieguldījumu Latvijas volejbola attīstībā ne tikai valstsvienības līmenī. Jaunā pakāpē Buks centīsies pacelt sieviešu volejbolu, jo viņam ir sajūta, ka vēsturiski bijusi neliela diskriminācija. Jaunais LVF prezidents sagaida, ka pāris gados izdosies panākt arī volejbola sabiedrības attieksmes maiņu pret sieviešu volejbolu. 

  Lielāku uzmanību LVF vadība sola veltīt jaunajiem volejbolistiem, jo pašreizējie meistari augstāku līmeni vairs nesasniegs. Uzsvars stratēģijā paredzēts arī uz jaunajiem treneriem un infrastruktūru. LVF pieteiksies FIVB atbalsta programmām, kas līdz šim nav izmantotas, piemēram, treneru piesaistīšanai un izglītošanai, kā arī infrastruktūras attīstībai reģionos.

  Par izcilu sporta veida attīstības piramīdas paraugu Buks uzskata Latvijas čempionvienību Jēkabpils "Lūši", jo attīstītā klubu sistēmā aug nākamie spēlētāji, kas spēs sasniegt augstāku līmeni.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Volejbols
  Sports
  Jaunākie
  Interesanti