Panorāma

Krievijas politieslodzītie ukraiņi stāsta par pārciesto

Panorāma

Tautiešus Lielbritānijā pārsteidzis vēlēšanu rezultāts

Starptautiskā sporta saime bez Krievijas

Krieviju soda par valsts mēroga dopingu, lietpratēji skeptiski par sankciju efektivitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pasaules antidopinga aģentūra (WADA) uz četriem gadiem diskvalificējusi Krieviju, aizliedzot tai piedalīties pasaules lielākajos sporta notikumos. Tiek pieļauts, ka Krievijas sportisti lielākajās sacensībās varētu piedalīties, nepārstāvot savu valsti, tomēr vairāki eksperti Latvijas Televīzijai atzina, ka nav pārliecības par piespriestā soda efektivitāti.

Pēc daļējas atjaunošanas olimpiskajā kustībā Krievijai nācās sadarboties ar WADA, lai nesekotu turpmākas sankcijas. Tomēr Krievija nespēja apliecināt, ka ir gatava mainīties. Pērn Krievijai līdz 31. decembrim vajadzēja iesniegt Maskavas laboratorijas datus. Noteiktajā termiņā tas netika izpildīts, turklāt pēc WADA pārbaudēm atklājās, ka iesniegtajos dokumentos ir viltojumi. Tas bija galvenais iemesls, kādēļ WADA piesprieda Krievijai četru gadu diskvalifikāciju.

Bijušais WADA viceprezidents Arne Jungvists sarunā ar Latvijas Televīziju uzsvēra, ka

Krievijas dopinga problēmas aizmetņi meklējami jau krietni senāk.

“Pirms Pekinas [olimpiskajām] spēlēm vairākām krievu skrējējām liedza dalību olimpiādē, jo Starptautiskā Vieglatlētikas federācija atklāja, ka ir manipulēts ar viņu urīna analīžu paraugiem," teica Jungkvists. "Tiekoties ar medijiem Pekinas spēlēs, man lūdza sniegt komentāru par šo situāciju. Atbildēju, ka pazīmes liecina par organizētu dopinga sistēmu Krievijā. Atlēti paši nevarētu veikt šādas manipulācijas. Tas, ko atklāja Maklarena ziņojums, vien apstiprināja manas aizdomas.”

WADA vairs nevarēja pievērt acis uz Krievijas sistemātiskajiem un rupjajiem pārkāpumiem. Tomēr sportistu vidē šo lēmumu neuztver kā drosmīgu, bet drīzāk pārāk maigu, kas neizskaudīs dopinga sistēmu Krievijā.

Latvijas skeletona izlases treneris un Siguldas trases direktors Dainis Dukurs uzskata, ka Krievija bija pelnījusi daudz stingrāku sodu, jo kājas smagiem pārkāpumiem aug jau no Soču olimpiskajām spēlēm.

Ja Sočos tikai mainīti analīžu paraugi, tad Maskavas antidopinga laboratorijā - datubāze, sacīja Dukurs.

"Domāju, ka šis sods [Krievijai] vēl tiks mīkstināts," teica Dukurs. "Sporta sabiedrības daļai, kas vienmēr ir bijusi tīra no dopinga, tas ir diezgan atklāts spļāviens sejā. Krievija sāks pierast, ka var startēt olimpiskajās spēlēs bez karoga un himnas. Tā bija Korejā, tagad tā būs Tokijā un tā būs Pekinā. Himnu jau var atskaņot olimpiskajā ciematā savā numuriņā."

WADA lēmums paredz liegumu Krievijai piedalīties starptautiskās sacensībās, ko rīko antidopinga kodeksu apstiprinājušās sporta organizācijas. Tas ietver olimpiskās spēles – Tokijā 2020. gada vasarā un Pekinā 2022. gada ziemā, pasaules čempionātus un citas augstākā līmeņa sacensības. Tomēr attiecīgais liegums paver durvis krievu sportistiem, kuri pierādīs, ka nav saistīti ar dopinga sistēmu, startēt kā neitrāliem atlētiem.

Žurnālists Armands Puče saskata, ka pasaules sporta sabiedrībai par Krievijas dopinga krāpšanos nav šaubu, bet tajā pašā laikā nav arī skaidrs, kā situāciju risināt. "Rietumi ir mazliet iestrēguši izpratnē par to, kā pieradināt Krieviju," teica Puče. Viņaprāt, Krievijai piemērotais sods ir gluži kā saites saīsināšana ķēdes sunim.

Krievija var pārsūdzēt WADA lēmumu Starptautiskajā sporta arbitrāžas tiesā (CAS), ko tā jau solījusi darīt. Krievijas augstākās amatpersonas, tostarp prezidents Vladimirs Putins un premjerministrs Dmitrijs Medvedevs kritizējuši WADA rīcību, paužot, ka tā ir Rietumvalstu pretkrieviska histērija.

Latvijas Ārpolitikas institūta direktors un Rīgas Stradiņa universitātes profesors Andris Sprūds Latvijas Televīzijai teica, ka 

Krievijas paustajam viedoklim tic gan valsts iekšienē, gan tie, kas ne līdz galam tic Rietumiem.

"Krievijas rīcība vienmēr ir bijusi noliegt to, ko izdarījusi sliktu, un jo augstāk politiski tas iet, jo vairāk ir noliegums. Un pasniegt to kā sazvērestību, kuras dēļ jāsaliedē rindas un jāvēršas [pretim] kopīgiem spēkiem," sacīja Sprūds.

Pagaidām WADA lēmums nav vērsts pret konkrētām personām Krievijā, tāpēc sporta pasaules bažām par diskvalifikācijas ietekmi ir zināms pamats. WADA piemērotās sankcijas skar arī starptautiskās sporta organizācijas, kur oficiālos amatos  diskvalifikācijas laikā nedrīkstēs atrasties Krievijas pārstāvji. Zīmīgi, ka Krievijas uzņēmumi nodrošina prāvu finansējumu vairākām sporta federācijām.

Tomēr Jungkvists norāda, ka Krievijai jāgrib attīrīties, lai krievus varētu uzņemt atpakaļ starptautiskajā sporta saimē. Viņaprāt, tas nav tik viegli kā izklausās. “Man diemžēl jāsaka, ka, lai arī Krievijas Antidopinga aģentūras vadītājs [Jurijs Ganuss] mēģina darīt visu iespējamo, tas nav viegli vidē, kas pēc būtības ir toksiski piesārņota,” paskaidroja Jungkvists.

WADA vienbalsīgi pieņemtais lēmums stāsies spēkā 21 dienu pēc tā paziņošanas vai pēc lietas izskatīšanas CAS, ja tiks iesniegta apelācija. WADA par sodu Krievijai paziņoja 9.decembrī, un arī apelāciju var iesniegt 21 dienas laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti