Olimpiešu ārste: Rio sacensību vidē ir risks inficēties piesārņota ūdens dēļ

Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs pastāvošo veselības risku dēļ Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) nodrošināja iespēju delegācijas dalībniekiem vakcinēties pret A un B hepatītu, kā arī rēķināties ar apdraudējuma faktoriem, lai neinficētos ar Zikas vīrusu, taču papildu risks piesārņota ūdens dēļ var būt sportistiem, kuri sacentīsies atklātās ūdenstilpēs, piektdien LOK ģenerālās asamblejas sesijā informēja Latvijas olimpiskās komandas galvenā ārste Līga Cīrule.

Līdzās iespējai inficēties ar A hepatītu, dzerot krāna ūdeni vai ar nekvalitatīvu ledu atdzesētus dzērienus, airētājiem un burātājiem jārēķinās, ka veselību var apdraudēt sacensību ūdenstilpju ūdens, atzina Cīrule. Pašlaik neviens Latvijas airētājs un burātājs olimpiskajam startam nav kvalificējies, taču atlase vēl turpinās un izredzes nav zudušas.

Hepatīts kā aknu iekaisums uz ilgu laiku sportistiem var liegt trenēties, bet atsevišķos gadījumos arī var pielikt punktu karjerai sportā, uzsvēra Cīrule. 

Potēties iesaka visiem olimpiskās komandas dalībniekiem, kuri jau nodrošinājuši tiesības startēt Rio, kandidātiem, kam cīņa par kvalificēšanos vēl turpinās, kā arī treneriem un apkalpojošam personālam. Vakcinācijas izdevumus olimpiskās komandas potenciālajiem dalībniekiem sedz LOK.

Cīrule un LOK pārrauga situāciju un saņem informāciju no Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) medicīnas komisijas. SOK un Pasaules Veselības organizācija (WHO) aicina neradīt paniku un piedalīties spēlēs, jo risks inficēties ar Zikas vīrusu, ko izraisa inficēta oda dzēliens, ir minimāls. Infekcija vairumā gadījumu neatstāj sekas, tomēr var atstāt sekas uz grūtniecību, jo potenciāli ir saistība ar defektiem jaundzimušajiem.

LOK prezidents Aldons Vrubļevskis uzsvēra, ka piespiest kādu startēt olimpiskajās spēlēs LOK neplāno, un sportistu pašu ziņā būs pieņemt lēmumu, ja atlēti saskatīs draudus veselībai. Nesen no Rio atgriezušies Latvijas sportisti odus gan nav redzējuši, turklāt olimpisko spēļu laikā Brazīlijas ziemā insektu ir mazāk.

Aģentūras AP pārraudzītā neatkarīgā pētījumā pērnvasar konstatēja, ka sportistiem Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs jārēķinās ar nopietnu veselības apdraudējumu, jo vairākos objektos sacensības risināsies tik piesārņotā vidē, ka ūdens kvalitāte līdzinās neattīrītai kanalizācijai. Pētījumā pieaicinātais jūras bioloģijas eksperts Džons Grifits apliecināja, ka inficēšanās sportistiem ir garantēta par 99 procentiem, ja viņu organismā nonāks apmēram trīs tējkarotes piesārņotā ūdens. 

Rio olimpiskās amatpersonas vietējos ūdeņus raksturoja kā drošus sportistiem, bet oficiālajās analīzēs netika pārbaudīts bakteriālais piesārņojums. 

Šobrīd iespēja startēt Rio ir nodrošināta 13 Latvijas sportistiem vieglatlētikā, riteņbraukšanā un cīņas sportā. Kvalifikācija cīņā par tiesībām startēt Rio dažos sporta veidos beigsies aprīlī, bet citos vēl ilgs līdz 11.jūlijam. Vrubļevskis prognozēja, ka individuālajos sporta veidos Latviju Rio pārstāvēs 30 līdz 35 sportisti.

Paredzams, ka olimpiskajās sacensībās no 5. līdz 21. augustam 205 valstu sportisti 28 sporta veidos cīnīsies par 306 medaļu komplektiem. Latvija pretendē uz dalību 13 sporta veidos, tostarp izredzes saglabā vīriešu basketbola valstsvienība, kas jūlijā startēs kvalifikācijas turnīrā Serbijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Olimpiskā kustība
Sports
Jaunākie
Interesanti