Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Lauris Dārziņš pēc kļūšanas par izlases treneri nesteidz pieteikt hokejista karjeras beigas

Skotijas futbola klubs «Hearts» - līdzjutēju īpašumā

Ģimenes un goda lieta: Skotijas futbola klubs «Hearts» – līdzjutēju īpašums

"Esmu dzimis "Hearts" atbalstītājs. Atbalstīt "Hearts" man nozīmē visu!," Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" Edinburgā teica kāds Skotijas kluba "Heart of Midlothian" fans. Skotijas galvaspilsētā Edinburgā ir divi profesionāli futbola klubi – "Hibernian" un "Heart of Midlothian" jeb "Hearts", kas ir lielākais faniem piederošais klubs Lielbritānijā.

Dienā, kad Eiropas futbola federāciju savienības (UFA) Konferences līgas spēlē "Hearts" uzņēma Latvijas čempionus RFS, jau pa ceļam uz "Tynecastle Park" stadionu Edinburgas ielās LTV pamanīja fanu atribūtikas tirgotavas.

"Hearts" bāzējas Gorgī rajonā Edinburgas rietumos, un kluba vēsture ir iespaidīga. "Hearts" dibināja 1874. gadā, tātad pirms 148 gadiem. "Hearts" četras reizes kļuva par Skotijas čempioniem – pēdējo reizi 1960. gadā. Par kluba īpašnieku 2005. gadā kļuva lietuvietis Vladimirs Romanovs. Viņam neizdevās izvest klubu no parādiem, vēl sliktāk – 2013. gadā sākās administrācijas process, jo "Hearts" praktiski bija bankrotējis.

Kluba fani nesavtīgu futbola mīlestību un lokālpatriotismu apliecināja sarunā ar "Sporta studiju":

"Klubs gāja lejup pa kalnu, tas griezās pie faniem, un cilvēki no savas kabatas deva, ko varēja, lai klubs izdzīvotu," pastāstīja Stīvens. 

"Tev vienkārši jāliek roka savā kabatā. Tas ir tas, ko fani dara. Ja neieguldi savu naudu, klubs mirst," sacīja Maikls. 

"Klubs varēja vairs nebūt, fani savācās kopā, devām savu naudu klubam. Šobrīd tas strādā, un tas ir lieliski," uzsvēra Kolinss. 

"Mīlam savu klubu, mēs gribam to atbalstīt. 10 tūkstoši fanu katru mēnesi iegulda klubā savu naudu," paskaidroja Džims.

"Heart of Midlothian" izpilddirektors Endrjū Makinlijs "Sporta studijai" pastāstīja, ka

bija jāpanāk vienošanās ar kreditoriem, lai saglabātu klubu. Tobrīd fonds savāca naudu, lai samaksātu kreditoriem.

"Fani katru mēnesi iemaksā naudu fondā, sākot no 10 un beidzot ar vairākiem simtiem mārciņu. Šobrīd fondā ir astoņi tūkstoši biedru, kas to dara," paskaidroja Makinlijs. "Katru mēnesi mēs saņemam daudz naudas – vairāk nekā 100 tūkstošus mārciņu. Gadā fani iemaksā vairāk nekā miljonu. Klubs pieder faniem, jo oficiāli fani ir vairākuma akciju turētāji."

Līdzjutējiem kluba valdē ir divi pārstāvji, bet ikdienas procesu vadību fani ir uzticējuši izpilddirektoram un viņa kolēģiem.

"Skotijā lielākajai daļai klubu un arī mums lielākā ienākumu daļa ir spēļu dienu ienākumi. Tās ir biļetes un spēļu dienās pārdotais," sacīja Makinlijs. "Mums ir 15 ar pusi tūkstoš sezonas abonementu īpašnieku."

Par kluba īpašnieci kļuva Ena Badža, bet pērn viņa kluba akcijas oficiāli nodeva faniem jeb "Foundation of Hearts". Fani apņēmušies Badžai atlīdzināt viņas ieguldītos līdzekļus. Tagad "Hearts" ir lielākais faniem piederošais klubs Lielbritānijā.

Stadionā līdzjutēji lielākoties ierodas ar bērniem un paši lepni postulē, ka "Hearts" ir ģimenisks klubs:

"Ja nebūtu "Hearts", kur es vestu savu ģimeni? Ir lieliski, ka varu būt ar komandu un ņemt bērnus uz "Hearts" spēlēm. Kad biju puika, tētis mani ņēma līdzi, tagad es ņemu līdzi savus bērnus. Tas ir lieliski," teica Kolinss.

"Ņemu līdzi savu mazdēlu, un viņš, protams, novērtē "Hearts" sniegumu uz Eiropas skatuves," sacīja Donalds. 

"Futbols ir ļoti svarīgs. Kā [Skotijas futbola leģenda Bils] Šenklijs mēdza teikt – tas ir svarīgāks par dzīvi," piebilda Maikls. 

"Eju uz visām spēlēm, nevienu nelaižu garām, gluži kā tūkstošiem "Hearts" fanu," uzsvēra Džims. "Jā, man ir sezonas abonements."

Tieši blakus stadionam atrodas kluba bārs "Tynecastle Arms". Pirms spēles fani tradicionāli satiekas tur.

"Gorgī ir komūna un vide ap mums, "Hearts" mūs satur kopā. Klubam ir vēsture, par ko tas iestājas," teica "Hearts" fans Donalds. "Atceramies, ka Pirmajā pasaules karā spēlētāji brīvprātīgi kļuva par kareivjiem. Tas ataino kluba tradīcijas."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti