Dopinga ēna var atstāt Krieviju bez olimpiskās komandas startam Rio

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) varētu aizliegt Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs piedalīties visai Krievijas komandai. Par to paziņojis SOK vadītājs Tomass Bahs. Šāds aizliegums varētu stāties spēkā, ja tiks pierādīta valsts līmeņa dopinga programmas esamība Krievijā. Krievijas puse šādas apsūdzības noraida, solot sadarboties ar izmeklētājiem, vienlaicīgi arī aicinot šo jautājumu nepolitizēt. 

Pirms aptuveni pusotra gada vācu televīzijas kanāls ARD demonstrēja dokumentālu filmu, kurā stāstīja par vairāku krievu vieglatlētu saistību ar dopinga lietošanu. Jau toreiz tika apgalvots, ka dopinga lietošanu arī vadošo sportistu vidū atbalstījuši gan treneri, gan zinātnieki, gan arī valsts. Pēc šīs filmas dalība Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs tika liegta krievu vieglatlētiem, sankcijas pret kuriem var atcelt ne ātrāk kā 17.jūnijā.

Taču tagad dopinga skandāls ir uzņēmis jaunus apgriezienus pēc tam, kad bijušais Maskavas antidopinga laboratorijas vadītājs Grigorijs Rodčenkovs intervijā izdevumam "The New York Times” paziņoja, ka dopinga programma ir rūpīgi izplānota valstiskā līmenī, lai nodrošinātu krievu sportistu uzvaru mājas olimpiskajās spēlēs Sočos. Rodčenkovs apgalvo, ka šajā programmā ir bijuši iesaistīti aptuveni 15 ziemas olimpisko spēļu medaļnieki. Savukārt pats Rodčenkovs esot piedalījies dopinga analīžu provju samainīšanā. Krievijas Sporta ministrija šīs apsūdzības ir nosaukusi par absurdām, piedraudot „The New York Times” ar tiesāšanos. Arī krievu presē izskanējuši apgalvojumi, ka Rodčenkova teiktais neatbilst patiesībai, jo pats laboratorijas vadītājs savulaik ir ārstēts psihiatriskajā slimnīcā. Vienlaicīgi krievu amatpersonas neizslēdza, ka tiks veikta iekšēja izmeklēšana, lai iegūtu nopietnus pierādījumus.

Par spīti Krievijas apgalvojumiem un solījumiem arī turpmāk cīnīties pret dopinga izmantošanu sportā, SOK vadītājs Bahs paziņojis, ka gadījumā, ja apstiprinās jaunās apsūdzības par valsts līmeņa dopinga programmas esamību Krievijā, netiek izslēgta iespēja visas Krievijas delegācijas nepielaišana dalībai Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs jau šajā gadā. Intervijā izdevumam „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Bahs norādījis, ka lēmums būs atkarīgs no Pasaules Antidopinga aģentūras izmeklēšanas par Soču olimpiādi. Olimpiskās komitejas vadītājs uzsvēris, ka sodi būs bargi un var izpausties gan kā diskvalifikācija uz mūžu sportistiem, gan kā finansiālas sankcijas, gan kā aizliegums nacionālajām federācijām piedalīties starptautiskās sacensībās. Bahs arī piebildis, ka SOK nāksies pieņemt ļoti smagu lēmumu par kolektīvo atbildību un individuālo taisnīgumu.

Baha paziņojumi jau izsaukuši reakciju Krievijas politiskajās aprindās. Tā, piemēram, Krievijas Federācijas padomes sociālās komitejas vadītājs Valērijs Rjazanskis paziņojis, ka Krievijas komandas nepielaišanai dalībai Rio spēlēs ir nepieciešami pierādījumi, kas nav politizēti. Pēc viņa vārdiem, kolektīvo sankciju piemērošana ir ārkārtīgi nepareiza, jo sodīti tiek gan godīgie, gan negodīgie sportisti. Savukārt Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs aicinājis izmeklēšanu veikt tā, lai netiktu mesta ēna uz čempioniem, kuri savus rezultātus sasnieguši godīgā ceļā.

Jāpiebilst, ka laikā, kad Pasaules Antidopinga aģentūra vēl turpina savu izmeklēšanu, ASV Tieslietu ministrija jau ir sākusi krimināllietu par Rodčenkova apsūdzībām pret krievu valdības ierēdņiem, sportistiem, treneriem un antidopinga iestādēm. ASV federālajām varas iestādēm ir tiesības ierosināt lietas pret ārvalstu pilsoņiem, ja tiem ir kāda saistība ar ASV, piemēram, konti amerikāņu bankā. Dmitrijs Peskovs paziņojis, ka Maskava pret šādu pieeju izturas skeptiski, nesaprot to un arī nepieņems to iznākumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Sports
Sports
Jaunākie
Interesanti