Vējonis: Jāapvieno spēki ar kolēģiem sporta nozarē

Ārkārtējas situācijas apstākļos arī Latvijas Basketbola savienība (LBS) bija spiesta pārtraukt Latvijas vīriešu un sieviešu čempionāta norisi, kā arī pārtraukt citus turnīrus. LBS valdes sēde paredzēta 9. aprīlī, kad plānots lemt par basketbola nākotnei svarīgiem lēmumiem, atzina LBS prezidents Raimonds Vējonis.

LBS jau tagad risinot, kā korekti nokārtot saistības pret spēlētājiem un atbalstītājiem. “Latvijas Basketbola līgas klubi darbam LBS valdē deleģēja BK “Vidzeme” pārstāvi Miku Balodi, kurš apkopoja klubu jautājumus un viedokļus, par tiem informējot valdi. Daļa ir risināmi relatīvi viegli. Piemēram, Latvijas līgu direktors Edgars Bērziņš veicis klubu dalības maksu pārrēķinus, ņemot vērā nenotikušās spēles. Daļa ir procesā. Ņemot vērā, ka līgumos ar spēlētājiem strīdīgās situācijās gala vārds paredzēts FIBA arbitrāžā, vērsāmies pie FIBA vadības ar lūgumu skaidrot, kā konkrēti noteikumi tiks traktēti force majeur apstākļos. Saņēmām atbildi, ka FIBA arbitrāža ir neatkarīga, bet, tiklīdz tiks saņemti pirmie iesniegumi par konfliktiem, tiek tiks izskatīti paātrinātā kārtībā, par rezultātiem informējot nacionālās federācijas. Savukārt mēs nekavējoties informēsim klubus,” LBS mājas lapā citēts Vējonis.

Viņš norāda, ka FIBA vadlīnijas iezīmēs iespējamos riskus, taču lēmumus būs jāpieņem pašiem. “Jābūt savstarpējai izpratnei un solidaritātei, jo problēmas būs visiem un, kamēr turpinās ārkārtējā situācija, nav pilnībā skaidrs, cik dziļas. Spēlētāju intereses ir saprotamas, taču nebūtu tālredzīgi iedzīt klubus bankrotā. Nav noslēpums, ka sportistu juridiskais statuss Latvijā nav bijis stingri definēts un līdz šim izmantotas dažādas formas klubu un spēlētāju sadarbības  reglamentēšanai. Krīze asi izgaismo šādas prakses nepilnības, jo darba līgumi stipri aizsargā darbiniekus, bet pakalpojumu līgumus force majeur apstākļos ir iespēja lauzt. Par problēmām šai ziņā jau skaļi runā kultūras nozares pārstāvji, skaļi jārunā arī mums. Un to visefektīvāk var izdarīt, apvienojot spēkus ar kolēģiem sporta nozarē. Piemēram, Latvijas Komandu sporta spēļu asociācijā, kuras darbā aktīvi piedalāmies,” paudis Vējonis.

Viņš norādīja, ka sports jau ir starp nozarēm, kas var pretendēt uz valsts solītajām kompensācijām dīkstāves dēļ, taču basketbola klubiem pašiem jāpiesakās Valsts ieņēmumu dienestā (VID). “Izvērtēšana un lēmumi ir VID ziņā, bet aicinām informēt  LBS par pieprasījumu apstiprinājumiem un atteikumiem, lai saprastu situāciju un lemtu par turpmāko rīcību – kad jāceļ trauksme un kādā virzienā jāmeklē risinājumi,” atzina prezidents.

Vējonis gan norādīja, ka sportistu iespējas pretendēt uz dīkstāves kompensācijām ir atkarīgas no tā, kā sakārtotas darba attiecības: “Šai ziņā arī valsts iestādēm vēl nav atbilžu uz visiem jautājumiem, bet pakāpeniski tās tiek meklētas un sniegtas. Piemēram, premjers solījis, ka šonedēļ darba kārtībā ir kompensāciju mehānisms bez ienākumu avota palikušām pašnodarbinātām personām. Aicinu sekot valdības lēmumiem. Katrā ziņā krīzes mācība jāizmanto, lai ilgtermiņā sakārtotu sportistu juridisko statusu, un LBS piedalīsies šajā procesā.”

LBS Padome ir uzdevusi administrācijai sagatavot krīzes budžetu, lai varētu strādāt pie dažādiem scenārijiem, jo būtiski kritušies ieņēmumi. Vairāki sadarbības partneri līgumā paredzētās iemaksas pārcēluši uz rudeni. Vieglākais scenārijs būtu domāt par administrācijas darbinieku atlaišanu, taču LBS vēloties domāt ne tikai par šodienu, bet arī par laiku, kad situācija būs normalizējusies un atsāksies darbs normālā režīmā.  LBS biroja darbinieki esot konceptuāli piekrituši samazināt algas par 25%. Par desmit darbiniekiem iesniegti dīkstāves pabalstu pieprasījumi, un šobrīd tiekot gaidīta VID atbilde.

LBS jādomā arī par FIBA Eiropas jauniešu čempionātiem, kam jānotiek vasarā. “FIBA Eiropas nodaļas valde lēmumu solīja pieņemt aprīļa vidū. Saprotu, ka nevienam nepatīk nenoteiktība, bet situācija mainās ļoti strauji un nepārtraukti, tāpēc gan FIBA, gan LBS  cenšas reaģēt, tiklīdz apstākļi to prasa. LBS valdes sēde, kurā lemsim par nepieciešamajiem soļiem visos segmentos, paredzēta 9. aprīlī, bet, nepieciešamības gadījumā ar moderno saziņas līdzekļu starpniecību lēmumus varam pieņemt stundas laikā, kā to martā vairākkārt jau izdarījām,'' norādīja Vējonis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Basketbols
Sports
Jaunākie
Interesanti