Valmieras drāmas teātrī kā režisors debitē Mārtiņš Vilkārsis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

20.septembrī uz Valmieras drāmas teātra Lielās skatuves notiks pirmizrāde Laura Gundara lugai "Vienādas asinis", kuras scenogrāfs un arī režisors ir Mārtiņš Vilkārsis.

"Visi radošās komandas dalībnieki ir atbildīgi režisora priekšā, bet režisors atbild publikas priekšā," par būtisko atšķirību starp teātra radošajām profesijām saka Mārtiņš Vilkārsis.

Luga tapusi pēc viņa ierosmes, un tajā izmantoti motīvi no Rūdolfa Blaumaņa darbiem. Radošajā komandā ir arī kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, horeogrāfe Inga Raudinga, mūzikas konsultants Juris Vaivods, videomākslinieks Artis Dzērve.

Kā norāda Valmieras drāmas teātra Literārās daļas vadītāja Edīte Tišheizere, Latvijas teātrī ienāk jauna un perspektīva režijas personība - Mārtiņš Vilkārsis. Viņa līdzšinējā darbība scenogrāfijas jomā daudzkārt ir pierādījusi, cik dziļi viņš izprot režisora kā izrādes idejas un koptēla radītāja darbu, un tagad viņš ir nolēmis spert nākamo soli - pats kļūt ne vien par izrādes telpas, bet arī aktieru psiholoģisko attiecību veidotāju.

"Daudzi režisori izvēlas debijai Valmieru, jo šeit viņiem uzticas un ļauj piepildīt savas ieceres," saka teātra direktore Evita Sniedze. "Turklāt Mārtiņš Vilkārsis šeit ir strādājis daudz un veiksmīgi, un viņa scenogrāfija nereti bija režisoriska. Atcerēsimies kaut vai moku ratu [Oļģerta] Krodera iestudētajā "Karalī Līrā" - tas iemiesoja pašu kara būtību," uzsver Evita Sniedze.

Izrāde "Vienādas asinis" iecerēta kā sirreāls trilleris - stāsts par priekšstatiem un aizspriedumiem, par māņticību un realitāti, kuri ne tikai Blaumaņa laikā, bet arī mūsdienās piepilda mūsu ikdienu.

"Mēs ar Lauri Gundaru jau sen bijām runājuši par uzvedumu, kurā scenogrāfijai būtu ne tikai pastarpināta nozīme, bet vizuālā puse būtu arī jēgas nesēja. Blaumaņa stāsts "Kā vecais Zemītis pašu nelabo redzēja" ierosināja ideju par zīlēšanu un spokošanos, kas nu reiz ir arī vizuāla lieta," stāsta režisors. "Otrs, kas mani ieinteresēja - Blaumanis līdz šim ir interpretēts ļoti dažādi, taču nekad no "gogoliska" skatpunkta. Bet "Vecajam Zemītim" ir daudz kopīga ar Gogoļa "Vakariem ciematā pie Dikaņkas" - gan satura, gan noskaņas ziņā," norāda Mārtiņš Vilkārsis.

Taču no Blaumaņa stāsta Lauris Gundars guvis tikai ierosmi - luga "Vienādas asinis" ir oriģināldarbs, kurā daudz svarīgāka par konkrētu darbu motīviem ir Rūdolfa Blaumaņa daiļrades izjūta. To dramaturgs pierādījis jau iepriekš, sarakstot "Skroderdienu" savdabīgu turpinājumu "Advents Silmačos", kas iestudēta gan Valmieras, gan Liepājas teātrī.

Izrādē "Vienādas asinis" spēlēs aktieri Jānis Jarāns, Māra Mennika, Elīna Vāne, Anta Aizupe, Mārtiņš Meiers, Mārtiņš Upenieks, Inese Ramute, Rihards Rudāks, Krišjānis Salmiņš, Ilze Lieckalniņa, Ilze Pukinska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti