«Rupjmaizes kārtojuma» otrajā kārtā simfoniskās miniatūras

No 29. janvāra līdz 2. februārim plkst. 10.08 ar atkārtojumu plkst. 19.00 Latvijas Radio 3 - "Klasika" piedāvās latviešu oriģinālmūzikas jaunieskaņojumu cikla "Rupjmaizes kārtojums" otro kārtu.

Otrajā raidījuma kārtā rindosies piecas latviešu autoru simfoniskās miniatūras Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) un tā galvenā diriģenta Andra Pogas ieskaņojumā: Volfganga Dārziņa "Latvju deju svīta", Gundara Pones "Skaistā venēciete", Jāņa Mediņa Dejas no bērnu operas "Luteklīte", Tālivalža Ķeniņa „Scherzo concertante” un Jāzepa Mediņa Svīta senajā stilā (All Antica). Raidījums „Rupjmaizes kārtojums” top Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

"Rupjmaizes kārtojuma" idejas autore, Latvijas Radio 3 - "Klasika" direktore Gunda Vaivode atklāj, ka sadarbība ar LNSO krājuma ierakstu veidošanā pēdējo reizi notikusi vien tālajā 1999. gadā. Pateicoties gaidāmajai Latvijas valsts simtgadei, nu tā atkal bija aktuāla.

"Esam daudz koncertu rakstījuši, taču arhīva materiāls pēc ilgiem laikiem tapis pirmo reizi," uzsver Gunda Vaivode, atzīmējot, ka mūzikas atlase bijusi "Klasikas" pārziņā. "Paldies Ilzei Mednei un Orestam Silabriedim – tika pētīti arhīvi, arī mūsu pašu fonotēka, jo daudz ierakstu it kā ir, taču tie ir nolietojušies; daudzu ieskaņojumu vienkārši nav, tāpēc meklējām notis un no jauna digitalizējām. Arī tas būs liels pienesums orķestriem, lai varētu atskaņot šo mūziku."

"Esam izdarījuši ļoti produktīvu darbu," pauž diriģents Andris Poga. "Ieraksta process dod ļoti daudz orķestra kopējai saspēlei, ansambļa kvalitātes izaugsmei, jo darbs pie mikrofoniem nozīmē visai lielu koncentrēšanos. Protams, mūsu koncerti tiek ne tikai ierakstīti – liela daļa no tiem tiek raidīti tiešsaistē, un tas ir solis virzienā, kurā dodas visa akadēmiskās mūzikas pasaule – ka koncerti tiek likti arī vizuālajās digitālajās platformās. Koncertu pārraidīšanas aspekts spēlē lielu lomu orķestra nākotnes darbībā. Nevaram apstāties pie tā, ka koncerti skan tikai koncertzālē un tikai dzīvajā izpildījumā – koncerta klātbūtnes atmosfēru "pa vadiem" pārraidīt nav iespējams, taču muzicēšanas azartu, enerģiju gan. Tāpēc ierakstiem ir nākotne!"

"Rupjmaizes kārtojuma" ierakstu studija šoreiz tika pārcelta uz Lielo ģildi.

"Bija laiki, kad ieraksti tika veikti arī Radio studijā, tomēr telpas kvadratūra tik lielam orķestrim ir par mazu, tāpēc laipni vienojāmies ar orķestri, ka mūziku tas ieskaņos savā mājvietā," stāsta "Klasikas" direktore. Nedēļas garumā pie ierakstu pults strādāja pieredzējušais Latvijas Radio skaņu režisors Varis Kurmiņš.

Tāpat kā cikla "Rupjmaizes kārtojums" pirmajā kārtā, arī šoreiz par katru no jaunieskaņojumiem sagatavots ekspresraidījums, kas atspoguļos konkrētā opusa tapšanu: skanēs ne tikai mūzika, bet arī diriģenta Andra Pogas un mūzikas vēsturnieces Ināras Jakubones komentārs. Raidījumus vadīs Orests Silabriedis.

Pēc izskanēšanas ēterā skaņdarbus varēs klausīties "Klasikas" mājas lapā (klasika.lsm.lv), kur jau rindojas "Rupjmaizes kārtojuma" pirmās kārtas ieraksti – kopumā 41 latviešu kamermūzikas pērle. "Šos ierakstus piedāvāsim arī raidīšanai Eiroradio sistēmā," uzsver Gunda Vaivode.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt