Latvijas Radio pirmajā studijā muzicēs kvartets «ReDo» – ieskandinās komponistes Ilonas Breģes jubileju

18. februārī plkst. 18.00 Latvijas Radio pirmajā studijā un "Klasikas" tiešraidē ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu muzicēs azartiskais stīgu kvartets "ReDo" jeb vijolnieki Konstantīns Paturskis un Kristiāna Ozoliņa, altists Dāvis Sliecāns un čellists Pēteris Ozoliņš.

Par savu pamatmisiju kvartets izvēlējies atbalstīt un iedvesmot mūsu komponistus skaņdarbu radīšanai, un šis fakts atspoguļosies arī šī koncerta programmā: vakara gaitā sumināsim šī gada jubilāri – komponisti Ilonu Breģi, kura maijā svinēs skaistu un apaļu jubileju. Tiešraides koncertu vadīs Dāvis Eņģelis.

Koncerta apmeklējumam klātienē var pieteikties, zvanot pa tālruni 67206647 (darbdienās) vai pa e-pastu [email protected] Vietu skaits ierobežots! Ierašanās Latvijas Radio (Doma laukumā 8) 18. februārī no plkst. 17.30, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Ieeja koncertā – bez maksas.

Lai gan "ReDo" repertuārā ir arī pasaules klasika stīgu kvarteta žanrā (šajā vakarā izskanēs Jozefa Haidna Stīgu kvartets Nr.5 op. 64 ("Cīruļu")), mūziķi aizrautīgi pievēršas tieši mūsdienu latviešu komponistu mūzikai: to apliecinās gan programmā iekļautais Santas Ratnieces opuss "Silsila", gan kopā ar obojisti Janu Zeļensku atskaņotā Ilonas Breģes kompozīcija "Kalendāra lapas". Pēc Pētera Vaska fonda pasūtījuma tapušais cikls pirmo reizi izskanēja pērn festivāla "Latvijas Jaunās mūzikas dienas" ietvaros Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē.

Ilona Breģe šajā mūzikā atainojusi dažādas kalendārā ierakstītās dienas, tostarp arī pavasara iesākšanos, Mātes dienu, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu un 1. septembri, ciklu noslēdzot ar Ziemassvētku vakaru smalkā stīgu pizzicato un trijstūrīšu saspēlē.

"Kvarteta pirmsākumi meklējami 2009. gadā, un no pirmā sastāva esmu palicis vienīgais," intervijā "Klasikai" atklāj Pēteris Ozoliņš. Viņš gan noraida, ka būtu kvarteta galvenais boss: "Visi esam vienlīdz svarīgi. Un mans liels prieks, ka šobrīd muzicējam kopā tieši šādā sastāvā!"

Tomēr kvarteta kolēģi vienbalsīgi atzīst, ka par stīgu kvarteta "ReDo" ilglaicīgumu var pateikties tikai un vienīgi Pēterim un viņa entuziasmam, jo Pēteris allaž visus motivējot, kāpēc noteikti jāspēlē stīgu kvartetā.

Arī tad, kad sadarbība ar iepriekšējo sastāvu esot bijusi apsīkusi, Pēteris Ozoliņš mudinājis, ka atkal "jātaisa kvartets".

Kā īsti radies kvarteta savdabīgais nosaukums? "Toreiz, kad Latvijas Mūzikas akadēmijā bijām pavisam jauna koncertvienība, vajadzēja nosaukumu.

Mums patika angļu vārds redo (tulkojumā – pārtaisīt, pārstrādāt), kas vienlaikus nozīmē arī divas notis – re un do. Vēlāk gan konsultējāmies ar angļu valodas lietpratējiem un sapratām, ka tas nepavisam nav labs nosaukums...

Tomēr – lai gan sen esam sapratuši, ka nosaukums "ReDo" vairs nav īsti aktuāls, turklāt grūti to vienmēr izskaidrot, tas vēl aizvien ir kopā ar mums, jo... ir mīļš un labi skan!" – tā Pēteris Ozoliņš.

2010. gadā "ReDo" uzstājies kā rezidējošais ansamblis 5. Mazsalacas meistarkursos un 2012. gadā rezidējis "Nordplus IP Music Laboratory Process" Lietuvā. Kopumā kvartets pirmatskaņojis ap četrdesmit jaundarbu. 2013. gadā "ReDo" kļuvis par Starptautiskā Arvīda Norīša stīgu kvartetu konkursa laureātu.

Par jaukāko piedzīvojumu savas pastāvēšanas laikā mūziķi uzskata piedalīšanos festivālā "Skaņu mežs".

"Tas patiesi ir beidzamā laika interesantākais projekts, jo viens no mūsu ansambļa galvenajiem uzdevumiem ir atskaņot latviešu komponistu stīgu kvartetus, rosinot arī jaunu kompozīciju tapšanu, un "Skaņu mežs" tādā ziņā mums ir idejiski tuvs – tieši tā ietvaros pirmatskaņojām Santas Ratnieces stīgu kvartetu "Silsila"."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt