Dzenīša opusa pirmatskaņojums atklās Vācu Radio filharmoniskā orķestra sezonu

11. septembrī Zārbrikenes Kongresu namā ar komponista un Latvijas Radio 3 - "Klasika" programmu vadītāja Andra Dzenīša jaundarba "Langsam" pasaules pirmatskaņojumu jauno sezonu atklās Zārbrikenes-Kaizerslauternes Vācu Radio filharmoniskais orķestris.

Pie diriģenta pults būs Vācu Radio filharmoniskā orķestra mākslinieciskais līderis un galvenais diriģents Karels Marks Šišons, bet programmā līdzās Andra Dzenīša opusam skanēs arī Johannesa Brāmsa Vijolkoncerts ar solistu Sergeju Krilovu un Sergeja Prokofjeva Pirmā svīta no baleta "Romeo un Džuljeta". Sezona tiks atklāta neierastā laikā – plkst. 11, un to translēs Zārlandes radio.

"Mana skaņdarba iedvesmas avots pirmajā brīdī varētu šķist dīvains – tās ir simfoniju lēnās daļas. Gan ne jūsmojot par lēnu un romantisku mūziku kā tādu, bet muzikālā lēnuma nereti nesto mentāli enerģētisko līmeni un to, kas noticis komponistu sirdīs un prātos, tās radot," par jauno opusu "Langsam" (vāciski: lēnām, lēni) stāsta komponists Andris Dzenītis. "Tieši lieldarbu lēnās daļas vienmēr ir tās, kurās skaņraži bieži gājuši visdziļāk, vispersoniskāk, slēpušies un vēlējušies glābties no pasaules vai tieši otrādi – paši savās ciešanās atraduši skaistumu un cerību. Te ir arī tīra un nevainīga mīlestība, te ir kosmisks miers un trauslums."

"Pusaudža gados, kad pamanīju apzīmējumu, kas sevī ietvēra vārda "langsam" (lēni) elementus Brāmsa, Vāgnera, Mālera vai Bruknera darbos, iekšējas tirpas liecināja par gaidāmu īpaša, pārpasaulīga  pārdzīvojuma nojausmu," atklāj komponists.

"Mans "Langsam" nevienu necitē, tas ir mans veltījums visiem komponistiem, viņu nenotveramajiem, visdziļākajiem un no šīs pasaules attālinātajiem dvēseles stāvokļiem laikā, kad viņi komponējuši savus "langsam". Šī ir mana lēnā daļa. Šis ir mans tālais dvēseles stāvoklis, bet klausītājam – intīma, pakāpeniski varenībā krāšņi pieaugoša mūzikas ainava, kurā nozīmīga vieta ierādīta instrumentu solobalsīm. Mūzika, kura pakāpeniski ved gaismas virzienā. Gaisma mums visiem ļoti nepieciešama. Tā nekad nebeigsies!" skaidro Dzenītis. "Skaņdarba pasūtinātājs ir "Deutsche Radio Philharmonie Saarbruecken-Keiserslautern", un tas veltīts manam draugam mūzikā - Karelam Markam Šišonam."

Savukārt Karels Marks Šišons norāda, ka viņam ir prieks strādāt ar Andra Dzenīša mūziku, popularizējot to starptautiskajā vidē.

"Gan publika, gan paši mūziķi vienmēr pauduši atzinību par Andra darbiem. Domāju, ka talantīgajam komponistam ir liels radošais potenciāls, un ļoti ceru, ka drīz varēšu publiku atkal informēt par jauniem mūsu sadarbības projektiem," uzsver Šišons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti