Radošās personas varēs pretendēt uz vienreizēju atbalstu savai darbībai 1600 eiro apmērā

Radošās personas Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammā varēs pretendēt uz vienreizēju līdzekļu piešķīrumu 1614 eiro apmērā, un plānots, ka to saņems 1200 cilvēku, 4. jūnijā lēma valdībā.

ĪSUMĀ:

  • Varēs pretendēt uz 1614 eiro piešķīrumu par radošā darba veikšanai no 1. jūlija līdz 30. septembrim.
  • KM prognozē, ka mērķprogrammai pieteiksies 1200 radošās personas.
  • Nevarēs pieteikties darba ņēmēji, kas strādā pilnu darba laiku un kuru ienākumi šajā darbā ir lielāki par minimālo algu.
  • Lai pieteiktos programmai, būs jāiesniedz apliecinājums, ka radošās personas profesionālā darbība ir ierobežota Covid-19 apdraudējuma laikā, radošās darbības plāns un radošās darbības "portfolio".
  • Ja pieteikumu skaits pārsniegs mērķprogrammā pieejamos finanšu līdzekļus, finansējumu piešķirs pieteikumu iesniegšanas secībā.

Kultūras ministrija (KM) skaidro, ka dīkstāves pabalstu piešķiršana pašnodarbinātajām personām ir noteikta līdz 30. jūnijam, taču valdība plāno atsevišķus ierobežojumus, tai skaitā publisko pasākumu norisei, saglabāt arī pēc ārkārtējās situācijas. Līdz ar to kultūras nozarē strādājošajiem, atšķirībā no citām tautsaimniecības nozarēm, nebūs iespējams pilnvērtīgi atsākt radošo darbību.

Lai pasargātu radošās personas no pilnīgas sociālo garantiju zaudēšanas, VKKF plāno izveidot jaunu mērķprogrammu "Radošo personu nodarbinātības programma".

To paredzēts īstenot no 1.jūlija līdz 30.septembrim. Savukārt jūnijā varētu izsludināt vienreizēju pieteikšanos un ar atbalstu guvušajām personām noslēgt līgumu par vienreizēju līdzekļu piešķīrumu 1614 eiro apmērā radošā darba veikšanai no 1.jūlija līdz 30.septembrim.

Uz apmaksātu radošu darbu varēs pretendēt individuāli nodarbinātas radošās personas, kuru profesionālā darbība ierobežota Covid-19 apdraudējuma laikā atbilstoši valdības noteiktajiem pulcēšanās ierobežojumiem epidemioloģiskās drošības nolūkos. Finansējums ļaus radošajām personām īstenot savas ieceres un vienlaikus saņemt sociālās garantijas iztikas nodrošināšanai, skaidroja ministrijā.

KM norāda, ka piešķiramo līdzekļu apmērs mēnesī personai noteikts 50% apmērā no valstī strādājošo mēneša vidējās darba samaksas 2019.gadā, kas ir 538 eiro. Šāds atbalsta apmērs noteikts, lai ievērotu samērības principu ar citām VKKF mērķprogrammām.

KM prognozē, ka mērķprogrammai pieteiksies 1200 radošās personas, ņemot vērā mākslas nozares pārstāvju pieteikšanas dinamiku pašnodarbināto personu un darba ņēmēju dīkstāves programmās līdz 15.maijam.

Mērķprogrammai varēs pieteikties fiziskas personas - darbspējas vecumā esošas radošās personas, kuras bijušas radoši aktīvas pēdējo trīs gadu laikā un kuru vidējie mēneša ienākumi laikā no šī gada marta līdz maijam nav bijuši lielāki kā 50% no mēneša vidējās darba samaksas Latvijā 2019.gadā.

Atbalstam nevarēs pieteikties personas, kuras kā darba ņēmēji nodarbinātas uz pilnu darba laiku, ienākumiem no šīs nodarbinātības pārsniedzot 2020.gadā valstī noteikto minimālo mēneša darba algu.

Lai pieteiktos mērķprogrammai, radošajai personai būs jāiesniedz apliecinājums, ka tās profesionālā darbība ir ierobežota Covid-19 apdraudējuma laikā, kā arī radošās darbības plāns trīs mēnešiem un radošās darbības "portfolio" par pēdējiem trim gadiem.

Ja persona atbildīs visiem kritērijiem, tai tiks izmaksāts vienreizējs līdzekļu piešķīrums. Gadījumā, ja pieteikumu skaits pārsniegs mērķprogrammā pieejamos finanšu līdzekļus, finansējumu piešķirs pieteikumu iesniegšanas secībā. Pēc mērķprogrammas beigām personai būs jāiesniedz atskaite par īstenoto radošo darbību, akcentēja ministrijā.

KONTEKSTS:

Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā. Tās laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tai skaitā aizliegti visi publiskie pasākumi un ierobežota pulcēšanās. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. No 12. maija drīkst notikt nelieli kultūras pasākumi, pakāpeniski atsāk darboties muzeji un bibliotēkas.

Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem.

Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai un ekonomikas atlabšanai investīcijām kultūrā tika lemts piešķirt 32 miljonus eiro: 10,6 miljonus eiro Covid-19 radīto seku mazināšanai valsts kultūras iestādēs; 10,4 miljonus eiro modernizācijas pasākumiem kultūras nozarē – valsts pasūtījumiem jaunu kultūras vērtību radīšanā, kā arī 11 miljonus eiro kultūras infrastruktūrai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt