Rīgas Kino muzejs dāvinājumā saņēmis režisora un operatora Andra Slapiņa barikāžu laikā izmantoto kameru

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Rīgas Kino muzejs gadu sāk ar vērtīgu krājuma papildinājumu – filmu studija "Deviņi" muzeja krājumam dāvinājusi 36 unikālus ar kino vēsturi saistītus priekšmetus, tostarp kostīmus un režisores Ināras Kolmanes scenāriju no pilnmetrāžas spēlfilmas "Bille" uzņemšanas, kā arī "Betacam SP" videokameru, ko kinematogrāfists Andris Slapiņš izmantoja laika gara fiksācijai 1991. gada janvāra barikāžu laikā Bastejkalnā, informēja muzejā.

Filmu studijas "Deviņi" pārstāvji producents Jānis Juhņēvičs un režisore Ināra Kolmane atklāj, ka 1991. gadā studija nodarbojusies arī ar kino tehnikas izīrēšanu. Konkrētā kamera ir īpaši traģiska laika un traģisku notikumu lieciniece – 1991. gada 20. janvārī Slapiņš ar šo kameru filmēja barikāžu notikumus Rīgā, līdz viņu Bastejkalnā nāvējoši skāra lode.

LKA Rīgas Kino muzeja vadītāja Agnese Logina komentēja: "Dāvinājumi muzeja krājumam no filmu studijām un praktizējošiem kino veidotājiem ļauj saglabāt latviešu kino vēsturi tās daudzveidībā un daudzšķautņainībā, atklājot dažādus periodus un personības. Tie ne tikai palīdz nodrošināt vēstures saglabāšanu, bet arī dod iespēju interesentiem, studentiem un pētniekiem padziļināti izzināt Latvijas kino vēsturi".

Starp muzeja krājumam uzdāvinātajiem priekšmetiem atrodas arī laikmetīgas kino vēstures liecības, piemēram, režisores Ināras Kolmanes scenārija versija un tērpi no pilnmetrāžas spēlfilmas "Bille" (2018) uzņemšanas, režisores scenārijs un kadrējumi no gaidāmās filmas "Mātes piens" filmēšanas posma, kā arī citi ar Latvijas atjaunotās neatkarības laika kinovēsturi saistīti objekti.

No kreisās: LKA Rīgas Kino muzeja vadītāja Agnese Logina, studijas “Deviņi” pārstāve Ieva Majore, režisore Ināra Kolmane un producents Jānis Juhņēvičs

2022. gadā Rīgas Kino muzejs saņēma dāvinājumus no režisoriem Lailas un Jura Pakalniņiem, filmu mākslinieces Ievas Jurjānes, animācijas režisores un pētnieces Annas Začas, dokumentālā kino fotogrāfes Vairas Strautnieces un kinovēsturnieces Kristīnes Matīsas. Muzeju papildināja arī dāvinājumi no animācijas filmu studijām "Atom Art" un "Animācijas brigāde". Starp dāvinātajiem priekšmetiem atrodamas dažādas filmu liecības, fotogrāfijas, scenāriji, kino tehnika un rekvizīti.

LKA Rīgas Kino muzejs uzsver, ka šādi dāvinājumi no juridiskām personām un privātpersonām muzejam ļauj nodrošināt filmu mākslas vēstures tālāku popularizēšanu un izpēti, šādā veidā veicinot sapratni par būtisku un tradīcijām bagātu Latvijas kultūras ainavas daļu.

Par dāvinājumiem, kā arī pētniecības un deponēšanas iespējām muzejs lūdz sazināties ar LKA Kino muzeja vadītāju Agnesi Loginu ([email protected]).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti