Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

ES sola palielināt munīcijas ražošanu Ukrainas atbalstam

Skolēniem stāsta atmiņas par barikādēm

Skolu pagalmos ugunskuri – Preiļos barikādes atceras kopā ar jauno paaudzi

Preiļos šogad barikāžu atceres dienai veltītā akcijā vienojas jaunākā paaudze. Visas šīs nedēļas garumā skolu pagalmos kurināti ugunskuri, skanēja dziesmas un atmiņu stāsti. Vēstures un lietišķās mākslas muzejs barikāžu piemiņas pasākumus šaipus organizē visus 33 gadus un ikreiz par tā laika liecībām vēsta tieši bērniem un jauniešiem.

Barikādes ir mūsu un visas Latvijas brīvības cena – uzsver 1991. gada barikāžu dalībnieki no Preiļu novada. Preiļu 2. vidusskolas pagalmā viņi simboliski iededz ugunskuru un dalās atmiņās. Skolēniem lielākais pārsteigums – latviešu valodas un literatūras skolotājas Žannas Ļebedevičas pieredze. Tolaik viņa bija 5. kursa studente, kas atbalstīja televīzijas torņa Zaķusalā aizsargus:

"Baisi bija, bet mēs ne mirkli nedomājām atkāpties un apstāties. Saprotiet, tā labvēlība no cilvēkiem, tas smaids, kaut gan bija bail, bet smaids sejā, viņš bija. Tas bija siltums, kas izstaroja no acīm un no cilvēkiem. Tas bija tas, kas arī vienoja. Tā bija fantastiska sajūta!"

Barikāžu atceres diena Preiļos
Barikāžu atceres diena Preiļos

Lai arī bērniem un jauniešiem parādītu tā laika atmosfēru Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs šogad sadarbībā ar skolām organizē kopīgu sadziedāšanos un rotaļās iešanu.

Preiļu 2. vidusskolas 11. klases skolniece Alīna saka: "Ļoti daudz mēs runājam par to. Man ļoti patīk, kad notiek tādi pasākumi, jo ir tāda kopīga sajūta, ka mēs esam visi draudzīgi, visi tādi forši. Man ļoti patīk!"

Īpaši piemiņas pasākumi visus 33 gadus veltīti arī barikāžu laika pirmajam upurim – Satiksmes ministrijas šoferim Robertam Mūrniekam. Viņš ir dzimis Preiļu novada Pelšos, tad dzīves ceļš aizvedis uz Rīgu, kur liktenīgajā dienā uz Vecmīlgrāvja tilta godprātīgi pildīti darba pienākumi.

Tekla Bekeša, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja vadītāja stāsta: "Brauca mikroautobuss, kurā bija bērni un omonieši sāka apšaudi un, lai izglābtu šo autobusu ar bērniem, Roberts Mūrnieks savu to "volgu" Satiksmes ministrijas apgrieza riņķī, viņu sašāva, nāvīgi ievainoja. Roberts Mūrnieks – tā ir tāda augstākā zīme, kas bija barikādēs – varonība. Katram ir godīgi jādara savs darbs un tad arī mūsu Latvija būs brīva un neatkarīga."

Žanna Ļebedeviča teic: "Žēl to, kas ir gājuši bojā. Mēs viņus turēsim un turam piemiņā, lai mūsu bērniem tālāk būtu laimīga nākotne."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti