Sadaļas Sadaļas

Kultūras ziņas

Elisso Bolkvadze – UNESCO miera māksliniece

Kultūras ziņas

«Pilsēta pie upes» piedzīvo Rīgas pirmizrādi

Skolēnu dziesmu un deju svētki jau pēc pusgada

Jaunatnes dziesmu un deju svētku plānā: 35 000 dalībnieku, rūpes par drošību un klimatam draudzīga domāšana

No 2020. gada 6. līdz 12. jūlijam Rīgā notiks XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Plānots, ka tajos piedalīsies vairāk nekā 35 000 dalībnieku no Latvijas un ārvalstīm. Svētku laikā notiks 60 pasākumi, to vidū 40 bezmaksas un 20 ar ieejas biļetēm, pārstāvot visas kultūrizglītības nozares – kora mūziku, tautas un mūsdienu deju, pūtēju, simfonisko orķestru, kokļu, folkloras, skolu teātrus, vizuālo un vizuāli plastisko mākslu, medijus informē organizatori.

Svētku dalībnieku vidū ir gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, gan bērni ar īpašām vajadzībām.

Svētku galvenie notikumi

Paziņoti arī svētku galvenie notikumi: kora koncerts “Dziesmubērns”, kas 11. jūlijā notiks Mežaparka Lielajā estrādē, tautas deju lieluzvedums “Saule vija zelta rotu”, kas notiks 10. un 11. jūlijā Daugavas stadionā un

svētku dalībnieku gājiens, kas šoreiz notiks svētku pēdējā dienā – svētdienā, 12. jūlijā, un noslēgsies ar tikai dalībniekiem veltīto muzikālo pasākumu Lucavsalā.

Koncerts “Dziesmubērns” atšķirībā no citiem gadiem šogad notiks sestdienā – 11. jūlijā, nevis svētdienā, kā citus gadus. Gaidāmi tradicionāli uzvedumi, tāpat tautas dziesmu apdares roka skaņās un īpaši šiem svētkiem radītas jaunas dziesmas. Koristu skaits pārsniegs 12 tūkstošus.

Koncerta mākslinieciskais vadītājs Edgars Vītols ar komandu koncertam devis nosaukumu „Dziesmubērns”.

"Tātad – dziesma, kas atnāk pie bērna. Vispirms tā atnāk no mātes un tēva, tad no tautas, no sabiedrības. Skolēns, jaunietis izdzied to, ko viņš ir pārdzīvojis, kas viņu interesē, attiecības dažādos aspektos, skatās uz nākotni… Ar to mēs arī noslēgsim koncertu – ar mūsdienu dziesmu popūriju, ar skatu uz nākotni,” stāsta Edgars Vītols.

Programmas goda vietā būs tautasdziesma un kordziesmas klasika, bet jaundarbus rakstījuši Raimonds Pauls, Ēriks Ešenvalds un Jānis Aišpurs ar Renāru Kauperu kā vārdu autoru.

"Repertuārs kopumā sevī ietver 25 dziesmas koriem. Mazliet vairāk dziesmas nāk klāt pūtēju orķestriem vai attiecībā uz kādu citu grupu. Katrā ziņā ne visas 25 dziesmas apgūst visi kori. Tāpat kā līdz šim, dziesmu svētku estrādē skolēnu – dziedātāju nomaiņas nav paredzētas, tātad viss kopkoris atrodas estrādē," atklāj Edgars Vītols.

Koru lielkoncerta scenogrāfijas centrā būs pati jaunā Mežaparka estrāde kā dziesmu kalns, bet par deju lieluzveduma „Saule vija zelta rotu” pamatmotīvu izvēlēta saule un gadskārtas.

Tautas deju lieluzvedums “Saule vija zelta rotu” notiks piektdienā un sestdienā Daugavas stadionā. Uzveduma vadmotīvs jeb simbols būs vainags – galvas rota. Atšķirībā no citiem gadiem šogad nolemts dejošanā iesaistīt arī pieaugušo kolektīvus.

"Šajā koncertā radās ideja piesaistīt vidējās paaudzes deju kolektīvus, kuriem tas ir brīvprātīgs pasākums.

Viņi paši izteica ideju, ka viņi gribētu piedalīties. Lielai daļai vidējās paaudzes dejotāju pašu bērni dejo bērnu kolektīvos," skaidro tautas deju lielkoncerta virsvadītāja Dagmāra Bārbala.

Viņa arī uzsver: "Tradīcija, valoda, kultūra, deja un dziesma – tās ir lietas, kas pārmantojas. Un no kā tad tās pārmantojas? No mūsu vecākiem, vecvecākiem un viņu vecvecākiem.”

Daudzskaitlīgāko svētku pasākumu vidū būs arī mūsdienu dejas, simfoniskās mūzikas un pūtēju orķestru koncerti, kokļu, ansambļu un folkloras kopu koncerti, vizuālās mākslas un tautastērpu skates.

Biļešu tirdzniecība sāksies maijā

Organizatori ziņo, ka biļešu tirdzniecība uz svētku maksas pasākumiem sāksies maijā, kad noslēgsies skates un būs zināms dalībnieku sastāvs. Iepirkums par biļešu tirdzniecības pakalpojumu tiks izsludināts februārī.

Plānotās biļešu cenas ir no 5 līdz 30 eiro, bērniem līdz 7 gadu vecumam, ja neieņems atsevišķu sēdvietu, ieeja bez maksas.

Tiks piemērota 20% atlaide skolēniem un daudzbērnu ģimenēm ar “3+ ģimenes karti”, savukārt pasākuma norises vietas zemākā cena tiks piemērota personām ar kustību traucējumiem un viņu pavadoņiem.

Svētku plānotais budžets ir 6 354 235 miljoni eiro, no tiem 33 % tiks novirzīti dalībnieku ēdināšanai, 14 % dalībnieku izmitināšanai, 12% atlīdzībai mākslinieciskajam tehniskajam un administratīvajam personālam, 9 % apskaņošanas un gaismošanas pakalpojumiem, 9 % svētku mākslinieciskajam nodrošinājumam, 8 % svētku tehniskajam nodrošinājumam svētku norises vietās, 8 % drošības un sabiedriskās kārtības nodrošināšanai, 4 % telpu īrei, 3% ID kartēm un atribūtikai dalībniekiem, 1 % autortiesību nomaksai.

“Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir vērienīgākais notikums skolu jaunatnes auditorijā no 7 līdz 22 gadiem.

Ieviesīs uzlabojumus, lai rūpētos par dalībnieku drošību un noslodzi

Pēc 2015. gada svētku izvērtēšanas ieviesīsim daudzus uzlabojumus, kas vērsti uz dalībnieku drošību no visdažādākajiem aspektiem.

Vispirms – pilnīgi jauna infrastruktūra būs gan Mežaparkā, gan Daugavas stadionā ar mūsdienu prasībām atbilstošiem apstākļiem. Jau šobrīd darbu sāk svētku operatīvās vadības grupa, kuras vadītājs ir ģenerālis Artis Velšs. Mums būtiski, lai operatīvās vadības grupas darbs sāktos savlaicīgi, lai apzinātos un vadītu dažādus riska faktorus, koordinētu drošības un sabiedriskās kārtības dienestu darbu gan pirms svētkiem, gan svētku laikā. Arī svētku programma ir veidota tā, lai emocionālā kulminācija – gājiens – notiktu pēdējā dienā, kad vairs nav neviena pasākuma, savukārt pēc gājiena dalībniekus gaidīs īpašs, speciāli viņiem radīts muzikāls pasākums Lucavsalā,” stāsta svētku izpilddirektore Agra Bērziņa.

“Esam rūpīgi izvērtējuši dalībnieku noslodzi – dalībnieki Rīgā būs vienu dienu ilgāk, lai mēģinājumu un koncertu process būtu līdzsvarots ar nepieciešamo atpūtu un svētku sajūtas izbaudīšanu Rīgā.

Pievērsīsim pastiprinātu uzmanību sabalansētam uzturam. Pirms svētkiem un to laikā tiek plānotas īpašas instruktāžas par dažādiem ar drošību saistītiem jautājumiem gan dalībniekiem, gan pavadošajam personālam, gan kolektīvu vadītājiem. Pirmssvētku procesā un svētku laikā īpaša uzmanība tiks veltīta arī dažādu jomu speciālistu ekspertīzēm, padomiem, viedokļiem par bērnu un jauniešu psiholoģiju, ēdināšanu, noslodzi u.c. ar svētkiem saistītajiem aspektiem.”

Mācoties no iepriekšējiem svētkiem, kas atmiņā palikuši ar bērnu ģībšanu estrādē, svētkiem pastiprināti gatavojas palīdzības dienesti, izveidota operatīvās vadības grupa, dalībniekiem tiks rīkotas īpašas apmācības, norāda svētku izpilddirektore Agra Bērziņa.

Bērziņa uzsver, ka alkohols vai tabaka svētku norises vietās, tāpat kā agrāk, tirgots netiks, bet vairāku ārstu ierosinājumam svētku laikā netirgot alkoholu visā Rīgā lielu jēgu neredz.

Šogad svētkos – klimatam draudzīga domāšana

Skolēnu dziesmu un deju svētku dalībniekiem pirmoreiz būs daudzkārt izmantojamas ūdens pudelesMāra Rozenberga

Būtiska svētku sastāvdaļa būs klimatam draudzīgās domāšanas un prakses ieviešanai ar dažādiem instrumentiem – gan informatīviem, gan praktiskiem, sniedzot dalībniekiem iespēju mācīties un apgūt jaunus paradumus un prakses.

Organizatoriem un katram svētku dalībniekam pirms svētkiem un to laikā būs iespējams ar īpaš​u svētkiem izstrādātu kalkulatora palīdzību veikt savas ietekmes uz klimatu novērtējumu. Lai panāktu svētku klimatneitralitāti, pastiprināta uzmanība tiks veltīta viesu un dalībnieku transporta izvēlēm, ilgtspējīgu preču un pakalpojumu ​iepirkumiem, ūdenim un rīcībām dalībnieku apmešanās vietās.

"Pirmo reizi Latvijā dziesmu svētku vēsturē dalībnieki saņems daudzreiz lietojamas ūdens pudeles. Bet šeit atkal ir jautājums par atbildību – nepazaudēt to, rūpēties, lai tā būtu tīra un piepildīta ar ūdeni,” skaidro svētku izpilddirektore Agra Bērziņa.

Darbību sākusi arī svētku mājaslapa, kurā jau šobrīd var iegūt noderīgu informāciju gan par svētkiem, programmu, skašu grafiku, nolikumus, aktuālos notikumus ceļā uz svētkiem, iepazīties ar gadskārtu vainagu, kas ir tautas deju lielkoncerta idejas pamatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt