Latvijas Arhitektūras gada balvai 2023 izvirzīti divpadsmit nominanti

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023 (LAGB 2023) tematiskais jautājums būs "Ambiciozitāte arhitektūrā: godīga un iespējama?", un balvai izvirzīti divpadsmit nominanti, kurus nākamajā kārtā izvērtēs starptautiskā žūrija, pavēstīja balvas rīkotāji – Latvijas Arhitektu savienība.

Galveno balvu ieguvēji tiks nosaukti LAGB 2023 svinīgajā apbalvošanas ceremonijā 6. oktobrī.

Nominantu saraksts (alfabētiskā secībā):

 • Dailes teātra priekšlaukums. Autori: SIA "MADE arhitekti" – Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Mārtiņš Vaskis, Krists Lūkins, Liena Šiliņa un Jēkabs Slava, sadarbībā ar Evelīnu Ozolu;
 • Dr.Mauriņa klīnika. Autori: SIA "Didrihsons arhitekti"– Gatis Didrihsons un Ineta Solzemniece-Saleniece;
 • Gustava biznesa centrs – 1.kārta. Autori: SIA "Vilnis Mičulis" – Fricis Vilnis, Kārlis Mičulis un Dāvis Markus;
 • Klēts ēkas pārbūve par tūrisma mītni. Autori: SIA "Arhitektu birojs MG arhitekti" – Guntis Grabovskis un Agnese Kalniņa;
 • Koka biroju ēka Lizumā. Autori: SIA "MADE arhitekti" – Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Krists Lūkins, Jēkabs Slava un Patrīcija Lidere;
 • Mācību centrs ar solāro jumtu Mārupē. Autori: SIA "GoodPattern" – Guntis Ziņģis un Kristīna Reinberga;
 • Mārupes mūzikas un mākslas skolas pārbūve. Autori: SIA "AR.4" – Andris Vītols, Ieva Spriņģe, Dāvis Dauvarts un Rita Četverņa, sadarbībā ar Ievu Rītu;
 • Ogres Valsts ģimnāzija. Autori: SIA "NAMS";
 • Rīgas Cirka vēsturiskās arēnas pārbūve. Autori: "NRJA (No Rules Just Architecture)";
 • Starptautisks pilsētplānošanas pasākums "MadCity Riga 2022 "Krīze pilsētā"". Autori: SIA "Grupa93";
 • Valmieras Kurtuve. Autori: SIA "Sudraba Arhitektūra" – Ilze Liepiņa, Reinis Liepiņš, Dāvis Jansons un Renāte Karjavčenko;
 • Zāļu pagatavošanas nodaļa. Autori: SIA "MUUD" – Dins Vecāns, Jurijs Kostirko un Raitis Štobe.

Par pieteikto darbu klāstu žūrijas komisijas pārstāve un arhitektūras biroja "OAD" (Open Architecture Design) dibinātāja un vadošā arhitekte Zane Tetere-Šulce atzīmēja, ka konkursa pieteikumos ir prieks un gandarījums redzēt objektus, kas izceļ patiesumu un ir veidoti ar vienotu izpratni par augstvērtīgas vides principiem.

Žūrijas komisijas pārstāve, Latvijas Arhitektu savienības valdes locekle un arhitektu biroja "Virtu" īpašniece Anda Kursiša piebilda, ka šogad LAGB 2023 pieteikto darbu skaits, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, bija krasi sarucis.

Šī situācija izcēla jautājumus par arhitektūru, tās ietekmi un žūrijas darbu un balvai nominēto objektu izlasi.

"Daudzos pieteiktajos darbos trūka svaigums un vienlīdzība projektu izpildē – bija redzams un vērtējams neprofesionālisms un arhitektu līdzdalības trūkums projektos.

Lai nākotnē būtu redzams kvalitatīvāks un lielāks pieteikumu skaits konkursā, ir jāmaina iepirkumu sistēma publiskajā sektorā, kas spētu uzlabot gan valsts ekonomisko situāciju, nodrošinot pievilcīgu vidi iedzīvotājiem, attīstītājiem un tūrismam, gan veidotos savstarpējā cieņa un atbildība savā darbā, veicinot labas prakses principus," uzsvēra žūrijas komisijas pārstāve Anda Kursiša.

Papildus darbu izvērtēšanai atlases žūrijas pārstāvji strādāja pie šī gada darbu vienojošās tēmas. LAGB 2023 žūrijas priekšsēdētājs un arhitektūras un dizaina studijas "Sampling" vadošais partneris Manten Devriendt stāstīja, ka diskusijas par šī gada iesniegto darbu vienojošo tēmu bija vienotas, uzsverot to, ka visi žūrijas pārstāvji vēlas redzēt taisnīgu un iekļaujošu arhitektūras vidi sev apkārt, kas izceļ vērtības un godīgumu gan pret sevi, gan sabiedrību.

Par šī gada pieteikto darbu vienojošo tēmu tiek izvirzīts jautājums "Ambiciozitāte arhitektūrā: godīga un iespējama?".

Žūrijas komisijas pārstāvis, mākslas kurators un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors norādīja, ka profesionāls un sabiedrisks pienākums ir uzdot šādu jautājumu un runāt par to, kāds nospiedums tiek atstāts uz vidi un sabiedrību un kāda tiek veidota izpratne par kvalitatīvu arhitektūru un dzīves telpu, kas ir vērsta uz atbildību pret darbu un veido iekļaujošu cilvēka un vides funkciju.

"Šis jautājums ievirza domu un sajūtu par to, ka mēs kā žūrijas komisijas pārstāvji šajā vidē, kur dzīvojam, vēlamies redzēt un meklēt godīgu ambīciju realizāciju arhitektūrā, kas nav iepīta krustcelēs, bet šīs vērtības spēj saplūst un pastāvēt kopā," uzsvēra žūrijas komisijas pārstāvis, Eiropā sertificēts arborists, dārznieks, koku eksperts un uzņēmuma "Labie koki" dibinātājs un vadītājs Edgars Neilands.

Pirmajā kārtā darbus vērtēja atlases žūrija šādā sastāvā – žūrijas priekšsēdētājs, beļģu arhitekts un arhitektūras un dizaina biroja "Sampling" vadošais partneris Manten Devriendt; arhitektūras biroja "OAD" (Open Architecture Design) dibinātāja un vadošā arhitekte Zane Tetere-Šulce; būvniecības uzņēmuma "Rem Pro" vadošā arhitekte Ilze Ratniece; Latvijas Arhitektu savienības valdes locekle un arhitektu biroja "Virtu" īpašniece Anda Kursiša; būvinženieris, inženierzinātņu doktors, praktizējošs būvkonstruktors un būvkonstrukciju projektēšanas biroja "IG Kurbads" vadītājs Normunds Tirāns; Eiropā sertificēts arborists, dārznieks, koku eksperts un uzņēmuma "LABIE KOKI" dibinātājs un vadītājs Edgars Neilands; mākslas kurators un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors Kaspars Vanags.

Par Latvijas Arhitektūras gada balvu 2023 un gaidāmajām aktivitātēm

Latvijas Arhitektūras gada balva ir nozīmīgākais apbalvojums un lielākais gada pasākums Latvijas arhitektūrā, ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023 ietvaros nedēļas garumā, no 2023. gada 2. līdz 6 oktobrim, norisināsies Arhitektūras nedēļa, kas ir arhitektūrai veltīta pasākumu programma, kurā ietilpst lekcijas, diskusijas un ekskursijas, ar mērķi izcelt pēdējā gada sasniegumus arhitektūrā un rosināt diskusiju par nozarē notiekošo.

Arhitektūras nedēļas pasākumu sēriju noslēdz svinīgā apbalvošanas ceremonija, kas šogad norisināsies 6. oktobrī "VEF Kvartālā" mākslas un kultūras telpā "Vasarnīca". Ceremoniju būs iespējams apmeklēt gan klātienē, gan arī vērot tiešsaistē.

Savukārt Baltajā naktī, 2023. gada 9. septembrī, tiks atklāta LAGB 2023 nominantu izstāde, kas līdz 16. oktobrim būs apskatāma pilsētvidē – iepretim Latvijas Arhitektu savienības namam, Torņa ielā 11.

Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti