Diskusijā, kuras temats bija banku un kredītņēmēju attiecības laikā, kad "Euribor" likmes pieauguma dēļ strauji pieauguši kredītmaksājumi un pieaug arī to klientu skaits, kas vēršas bankā, lūdzot pārskatīt hipotekāro kredītu nosacījumus, dalībnieki pievērsās arī jautājumam par konkurenci banku tirgū.
"Šis ir tomēr Ministru kabineta līmenī jākoordinē – šis process, jo ir iesaistītas virkne ministriju, un tam ir jābūt, kā saka, virsvadītam. Latvijas Banka nevar ietekmēt to, ko dara Tieslietu ministrija, ko dara Ekonomikas ministrija," jautāta, ko plānots darīt, lai atvieglotu banku klientu iespējas "pāriet" pie citas bankas, skaidroja centrālās bankas prezidenta vietniece.
"Mums tā mobilitāte… tā situācija ir, ka mums tā klientu kustība starp bankām praktiski nenotiek," uzsver Purgaile, atzīmējot, ka, atbilstoši savulaik notikušam pētījumam, vairāk nekā 97% hipotekāro kredītu ņēmēju kredītu pilnībā atmaksā tajā bankā, kurā viņi to ir savulaik paņēmuši.
"Tur ir vairāki iemesli, un viens no tiem iemesliem īstenībā ir ļoti sarežģīts, birokrātisks process, kā nonākt tajā otrā bankā," sacīja Latvijas Bankas prezidenta vietniece, akcentējot, ka šis process saistīts ar valsts noteikto regulējumu – reģistrāciju Zemesgrāmatā, notāriem, nodevām.
"Tas viss ir ļoti ļoti sarežģīti. Un cilvēks vienkārši negrib ķēpāties un tērēt laiku," viņa teica.
"Mēs ikdienā cīnāmies par klientu. Mēs nesaprotam, kā var izmērīt vai kaut kā kvantificēt šo mazās konkurences pārmetumu," teica bankas "Citadele" valdes loceklis Valters Ābele, uzsverot, ka Latvija nebūt nav vienīgā mazā valsts, kurā ir salīdzinoši augsta tirgus koncentrācija. Latvijā 2022. gada beigās piecās lielākajās bankās bija koncentrēti 88% no visiem banku aktīviem, kamēr Lietuvā – 90%, bet Igaunijā – pat 91% no visiem banku aktīviem, liecina Ābeles apkopotie dati.