Virzas tēva māju apkārtnē notiks siena talka bioloģiski vērtīgas pļavas saglabāšanai

Rakstnieka Edvarta Virza tēva māju “Billītes” īpašumā Jelgavas novadā sestdien, 31. jūlijā, pulksten 10.00 notiks talka bioloģiski vērtīgas pļavas saglabāšanai, kurā var piedalīties ikviens interesents, informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāve Aiga Priede.

Viens no izcilākajiem 20. gadsimta latviešu rakstniekiem, dzejniekiem un publicistiem Edvarts Virza (īstais vārds – Jēkabs Eduards Liekna), vēloties saglabāt un nākamajām paaudzēm nodot  pagājušo laiku tikumus un vērtības, savas bērnības atmiņas un savulaik piedzīvoto savijis leģendārā darbā “Straumēni”. Poēmā atspoguļotās vērtīgās atziņas mūsdienu cilvēkiem kalpo par dzīves pamatu, palīdz būt harmonijā ar sevi un dabu.

Mainoties cilvēku dzīvesveidam un saimniekošanai, mūsdienās zudušas arī daudzas no savulaik cieņā turētām tradīcijām. Izzūdot vajadzībai pēc siena vākšanas, par retu un ne vairs tik saprotamu nodarbi kļuvusi talkošanas tradīcija. Bioloģiski vērtīgās pļavas, kas kādreiz regulāri tika pļautas un noganītas, aizaug.

Šogad jau otro gadu, pateicoties  rakstnieka Edvarta Virzas mazmeitas, rakstnieces Annas Žīgures iniciatīvai un ieinteresētībai dabisku, daudzveidīgu pļavu atjaunošanā, ikvienam ir iespēja būt vietā, kur savulaik sarakstīti “Straumēni” un, piedaloties siena talkā, atsaukt atmiņā seno talkošanas tradīciju.

Rakstnieka tēva mājās joprojām ikviens var  sajust gan lauku mājas ikdienu, kurā valda mūžīga kārtība un iekšējs miers, kā tas aprakstīts poēmā, gan apgūt darba tikumu.

Šogad talka norisināsies “Rāceņos”, vietā, kur dzimis rakstnieks Edvarts Virza. Tagad te, bijušo māju vietā, plešas dabas vērtībām bagāta pļava un stalti stāv ozoli.

Prasmīgas apsaimniekošanas rezultātā pļavā novērojamas retas sugas, ziedoši un īpaši aizsargājami augi un kukaiņi. Lai veicinātu sugu daudzveidību,  dabiskā pļava šogad atkal ir nopļauta un gaida talkotājus.

Nopļautās zāles savākšana šeit paveicama tikai ar roku darba palīdzību, jo ar tehniku šai pļavas daļai nav iespējams piekļūt. Tieši tādēļ nepieciešama brīvprātīgo palīdzība, kuri ar savu darbu varētu veicināt bioloģiski vērtīga zālāja un aizsargājamo augu saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm.

Pēc zāles savākšanas talkas dalībnieki eksperta pavadībā varēs izstaigāt pļavu un uzzināt par apkārtnē esošajām dabas vērtībām un cilvēku lomu to saglabāšanā. Rakstnieces Annas Žīgures un viņas meitas Diānas Jances vadībā ikvienam būs iespēja piedalīties literārā pastaigā Edvarta Virzas un Elzas Stērstes memoriālajā mājā “Billītēs”. Būs arī siena talkai atbilstoša maltīte brīvā dabā “Billīšu” pagalmā un noslēgumā arī dziesmas un rotaļas kopā ar Iecavas folkloras kopu “Tarkšķi”.

Dalība pasākumā ir bez maksas. Piesakoties talkā, dalībniekiem jābūt gataviem aptuveni divas stundas pavadīt fiziski aktīvā darbā un vēl trīs stundas rosīties āra apstākļos. Siena talkas laikā būs pieejams dzeramais ūdens, taču lūgums ņemt līdzi pašiem savu pudeli vai krūzīti, kurā ieliet ūdeni, kā arī pašiem parūpēties par aizsardzību pret insektiem un saules apdegumiem. Atbilstoši tematikai gan dāmas, gan kungi ir aicināti ģērbties baltos vai gaišas krāsas tērpos.

Pasākumā var piedalīties, ievērojot spēkā esošās epidemioloģiskās drošības normas, uzrādot Covid-19 digitālo sertifikātu. Pieteikšanās dalībai pasākumā līdz 30. jūlijam, aizpildot pieteikuma anketu.

Pulcēšanās vieta talkas dalībniekiem tiks paziņota pēc pieteikšanās, nosūtot e-pastu uz norādīto adresi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt