Sadaļas Sadaļas

Rīgas Zooloģiskā dārza filiālē «Cīruļi» perē grifi, ērgļi un ūpji

Rīgas Zoodārza filiālē “Cīruļi” Plēsīgo putnu kompleksā jau pilnā sparā rit aktīva perēšanas sezona, informēja zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.  Darbinieku un putnu iekārtotajās ligzdās olas silda melnie grifi, klinšu ērgļi, jūras ērgļi un ūpji.

Iepriekšējos gados sekmīga mazuļu izaudzināšana vairākkārt sekmējusies Pasaules Sarkanajā grāmatā ierakstītajiem melnajiem grifiem. 2018. gadā “Cīruļos” izaudzētā jaunule vārdā Rīga kopā ar Rīgā izaugušo melno grifu mātīti Bojanu devās uz Bulgāriju, lai projekta “Zaļie Balkāni” ietvaros uzsāktu dzīvi savvaļā.

Reintrodukcija bija sekmīga un abas jaunās mātītes ir iedzīvojušās savvaļā. Grifene Rīga šajā laikā kopā ar citiem grifiem klejojusi reģionā no Grieķijas līdz Austrijai un Šveicei. Nupat nesen tā atgriezusies izlaišanas reģionā Bulgārijā.

Savukārt Bojana izvēlējusies Turcijas virzienu un klejo pa šo valsti. Dzimumbriedumu melnie grifi sasniedz 4-5 gadu vecumā, tādēļ gan Rīgai, gan Bojanai vēl ir laiks “izbaudīt zaļo jaunību”. Svarīgākais, ka abām grifu mātītēm ir izdevies iekļauties savvaļas putnu dzīvē, un tas panākts pateicoties tam, ka mazuļu audzināšana tika atstāta vecāku ziņā, kas vislabāk prot sagatavot tos dzīvei.

Liela nozīme ir arī piemērotiem dzīves apstākļiem. Lai sekmīgi varētu vairot retos plēsīgos putnus, Rīgas Zoodārza filiālē “Cīruļi” ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu tika uzbūvēts Plēsīgo putnu komplekss ar plašiem voljēriem.

2020. gadā filiāles “Cīruļi” Plēsīgo putnu kompleksā ieradās jaunu bārdaino grifu pāris, radot izaicinājumu panākt šīs sugas sekmīgu vairošanos zooloģiskajā dārzā. Pasaules Sarkanajā grāmatā iekļauti melnie grifi un bārdainie grifi, savukārt Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstos ierakstīti klinšu ērgļi, jūras ērgļi un ūpji. Šo sugu pārstāvji dzīvo “Cīruļos”. Rīgas Zooloģiskais dārzs piedalās arī abu sugu grifu un jūras ērgļu vairošanas Eiropas programmās (EEP).

Citi mazuļi

Filiāles “Cīruļi” dzīvnieku saimi jau papildinājuši divi Latvijas zilās govs teliņi – meitene Kima un puika Kriptons. Lai arī Kima šobrīd ir krietni tumšāka un pelēcīgāka nekā Kriptons, vēlāk abu vilnas krāsojums izlīdzināsies un iegūs šķirnei raksturīgo zilgano nokrāsu.

Mazuļi sadzimuši mūsu zemes vietējās šķirnes aitām – Latvijas tumšgalvēm. Mazuļi cītīgi seko pieaugušajiem un neatpaliek ne soli. Turpretī drīzumā apmeklētājiem būs iespēja atkal vērot Romanovu šķirnes aitu bara ikdienu. Ceturtdien, 15. aprīlī, kūtī aitu mātēm dzima mazuļi un pēc dažām dienām, kad tie būs mazliet apvēlušies, bars dosies atpakaļ ganībās.

Rīgas Zoodārza filiāle “Cīruļi” apmeklētājiem ir atvērti katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00.

Vērojot dzīvniekus apmeklētāji aicināti ievērot 2 metru atstatumu starp mājsaimniecību pārstāvjiem un nepieciešamības gadījumā lietot aizsargmaskas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt