PTAC: Uzņēmējs maldinājis sabiedrību par dabas skaitīšanas ietekmi uz mežsaimniecību

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) atzinis, ka mežsaimniecības uzņēmuma SIA “Stiga RM” izplatītajos reklāmas materiālos, kuros minēta dabas skaitīšana kā apdraudējums mežsaimnieciskajai darbībai, ir patērētāju maldināšana, informēja Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP).

Pārvalde pagājušā gada aprīlī vērsās PTAC, jo “Stiga RM” plašsaziņas līdzekļos izplatīja nepatiesu informāciju par DAP īstenoto dabas skaitīšanu. Pēc vairākkārtējas saziņas ar abām pusēm PTAC atzinumā norādīja, ka uzņēmums nav sniedzis pierādījumus par apgalvojumu, ka

“līdz šim dabas skaitīšanas rezultātā ir izveidoti vairāk nekā simts mikroliegumu”, līdz ar to izplatītā informācija ir nepatiesa un maldinoša.

“Tā kā visaptverošā valsts dabas vērtību inventarizācija Latvijā noris pirmo reizi, netrūkst viedokļu un interpretācijas par dabas skaitīšanas nepieciešamību, norisi un iegūto datu nākotnes pielietojumu. Tomēr aicinu  ikvienu izvērtēt konkrētā informācijas sniedzēja motivāciju, zināšanas un, iespējams, savtīgās intereses. Jautājumus ikviens var uzdot kompetentiem pārvaldes darbiniekiem, sazinoties sev ērtā veidā,” uzsvēra dabas skaitīšanas vadītāja Irisa Mukāne. 

Dabas vērtību patiesai novērtēšanai ārkārtīgi būtiska ir sabiedrības izpratne un zināšanas, kas ir pamatā pareizai biotopu apsaimniekošanai un attiecīgi to saglabāšanai. 

“Dzīvotni, kas veidojusies gadu desmitu vai pat simtu laikā, var iznīcināt vien dažās stundās, savukārt atjaunot to reizēm nevar vairs nekad. Dabas skaitīšana sniedz būtisku informāciju par biotopiem un dabas vērtībām īpašumā, tālākais jau paliek paša īpašnieka ziņā,” norādīja Mukāne.

DAP norādīja, ka biotopu uzskaite īpašumā nenozīmē saimnieciskās darbības ierobežojumus. Zemes īpašnieks, kura zemē ir konstatēts vērtīgais biotops, var saimniekot savā īpašumā, tāpat kā līdz šim – saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu.

Biotopu apzināšana norit dabas skaitīšanas jeb ES Kohēzijas fonda projekta “Priekšnosacījumu izveide labākai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai Latvijā” ietvaros. Visu dabas skaitīšanas aktivitāšu īstenošana paredzēta līdz 2023. gadam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti