Panorāma

Cīnās pret koku nociršanu pie mājas gar šoseju

Panorāma

KNAB aizturētie atkal brīvībā

Policija konfiscē divus lūšus

Pierīgā konfiscē divus lūšus; viens no tiem, iespējams, uzbrucis saimniekam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Valsts policija ierosinājusi kriminālprocesu par savvaļas dzīvnieku kontrabandu. No kādām mājām Pierīgā konfiscēti divi savvaļas kaķi, un Rīgas Zoodārza vetārsti tos atpazinuši kā lūšus. Dabas aizsardzības pārvalde uzsver, ka savvaļas dzīvnieku turēšana mājas apstākļos ir bīstama un var beigties bēdīgi, kā tas gandrīz noticis arī šoreiz. 

Latvijas Televīzijai neoficiāli zināms, ka lūšu pāris – aptuveni gadu veca lūšu meitene un lūšu puisis – labos apstākļos, īpašos voljēros turēti kā mājdzīvnieki. Savvaļas dzīvniekus Latvijas normatīvie akti neaizliedz turēt mājās. Taču tiem jābūt legāli iegādātiem, un ir jānodrošina dzīvniekiem labi dzīvošanas apstākļi, tuvi to dabiskajai videi.

"Viņi ir savvaļas dzīvnieki, un kādā brīdī viņam šie instinkti un tas, ko viņš ir pieradis darīt savvaļā, nāk vaļā, un mēs, parastie iedzīvotāji, neviens neesam tāds speciālists, lai spētu identificēt, kurā brīdī tas būs un kurš signāls pirms uzbrukuma ir bijis tas, kurā vajadzēja ieklausīties un mainīt kaut kādas savas darbības," skaidroja Dabas aizsardzības pārvaldes savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vadītājs Jēkabs Dzenis.

Latvijas Televīzijai neoficiāli zināms, ka viens no lūšiem, iespējams, uzbrucis ģimenes loceklim, nodarot miesas bojājumus galvas apvidū. Tāpēc fakts, ka dzīvnieki turēti mājās, nonācis policijas redzeslokā. Valsts policijā apstiprina, ka uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 190.panta 1.daļas par kontrabandu, proti, preču vai citu vērtību ievešanu valstī, apejot muitas kontroli, nedeklarējot ievesto vai noslēpjot to no muitas kontroles. Speciālisti atzīst – visticamāk, tas nozīmē, ka īpašnieki nevar pierādīt dzīvnieku izcelsmi.

"Ja šādu dzīvnieku cilvēks nelegāli pērk, tas arī ir pārkāpums. Un, ja tā suga ir ļoti apdraudēta, tā ir kriminālatbildība, ja viņš viņu ir transportējis pāri robežām, tā arī arī kriminālatbildība, atkarībā no tā, cik tā suga ir reta. Ar tādām biežāk sastopamām sugām administratīvā atbildība, kas ir 700 eiro maksimālais sods privātai personai, protams, ja cilvēks nespēj turēt atbilstošos apstākļos vai nespēj pierādīt legālo izcelsmi, tad dzīvnieks ir konfiscējams viņam," skaidroja Dzenis.

Policijas izņemtie dzīvnieki pašlaik atrodas Rīgas Zooloģiskajā dārzā slēgtā teritorijā.

"Dzīvnieki vismaz līdz gada vecumam grib spēlēties, un, ja spēlējas ar cilvēku, tad šī spēlēšanās, kas lūšiem ir draudzīga, var beigties ar nopietnām traumām cilvēkam, jo cilvēka ādu neklāj bieza vilna. Un būtībā šis lūša paņēmiens, teiksim, apķert kāju ar nagiem un iekosties kājā kaut vai draudzīgi un rotaļājoties, var beigties ar nopietnām traumām," stāstīja Rīgas Zooloģiskā dārza direktors Ingmārs Līdaka. 

Pēc karantīnas iziešanas tiks lemts, kur dzīvniekus turēt – atstāt Rīgas Zoodārza apmeklētāju priekam vai nogādāt kādā citā valstī, kur, iespējams, šo dzīvnieku ļoti gaida.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti