Dienas ziņas

Pretim Jelgavas pilij grib būvēt tirdzniecības kompleksu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Nosauc Gada dzīvnieku, sēni un gļotsēni

Par 2023. gada sēni nosaukta daivainā čemurene; gļotsēņu grupā pušķainā šokolādes gļotsēne

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

Šodien Latvijas Mikologu biedrība izvēlējusies gada sēni – tā ir daivainā čemurene (Grifola frondosa); gļotsēņu grupā nosaukta pušķainā šokolādes gļotsēne (Stemonitis axifera).

Latvijas Mikologu biedrības vadītāja Diāna Meiere skaidroja, ka daivainā čemurene "pieder pie piepju sēņu grupas.  Aug pie lieliem veciem ozoliem, rudens pusē jāiet meklēt. Aug vairākus desmitus gadus pie viena un tā paša ozola. Gribam vairāk uzzināt par izplatību. Tāpēc aicinām ziņot."

"Šī sēne ir simbols tam, mūsu biedrībai paliek  20 gadi. Sēne ir liela, pamatīga, sastāv no daudzām cepurītēm. Tas ir kā simbols tam, ka mūsu entuziastu grupa ir augusi šajos gados, esam samērā daudzskaitlīga biedrība," skaidroja Meiere.

Šogad pirmo reizi nominēta arī kāda no gļotsēnēm. Gada sugas godā iecelts šokolādes pušķis jeb pušķainā šokolādes gļotsēne. Tā izraudzīta, lai pievērstu uzmanību šiem neparastajiem organismiem. Gļotsēnēm ir ļoti īpatnējs dzīves cikls. Lielāko dzīves daļu tās pavada kā mikroskopiski, amēbām līdzīgi vienšūņi, kas barības meklējumos ir spējīgi pārvietoties! 

Latvijas Mikologu biedrības biedre Vija Sīmansone skaidroja, ka gļotsēnes ir "sabiedrībai maz pazīstama grupa. Gribam, lai cilvēki iepazīstas, mums tās liekas ļoti skaistas un fotogēniskas. Parasti ir tā, ka mežā kaut ko ierauga – kaut kas dīvains, bet kas tas ir, – kas to lai zina. Gribam, lai cilvēki paskatās un iepazīst."

Līdz šim Latvijā apzinātas ap 200 gļotsēņu sugas, no kurām ap 90 atklātas tikai pēdējos 15 gados.

Sīmansone stāstīja, ka sēnes aug "uz dažādām kritalām, arī šokolādes gļotsēnes nav izņēmums. Uz stipri satrunējušām kritalām. Tas sasaistās arī ar gada dzīvotni, kas ir kritala. Arī tādā veidā vēlamies pievērst uzmanību, kāpēc paskatīties, mežā ieraugot kādu kritalu."

Dabas muzejs pirmos reizi gada dzīvnieku izraudzījās pirms 23  gadiem, lai populārzinātniskā veidā stāstītu par Latvijā aizsargājamām dzīvnieku sugām. Ar laiku iesaistījās arī dažādas biedrības, kas izvirzīja citus simbolus. Tā, Latvijas Ornitoloģijas biedrība nosaka gada putnu, Entomoloģijas biedrība – gada kukaini un gada bezmugurkaulnieku. Dendrologu biedrība – gada koku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti