Klimata samitā pievērš uzmanību mūžamežu izciršanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Parīzē pilnā sparā turpinās divu nedēļu ilgais klimata pārmaiņām veltītais samits. Galvenā mediju uzmanība pievērsta mēģinājumiem noslēgt juridiski saistošu vienošanos par siltumnīcefektu izraisošo gāzu emisiju ierobežošanu, kas atkarīga no pasaules lielāko valstu līderiem. Tomēr uz samitu devušies arī mazāk ietekmīgu grupu pārstāvji, lai pievērstu uzmanību savām problēmām, kas arī rada būtisku kaitējumu videi un veicina globālo sasilšanu.

Tālu no galvenās mediju uzmanības šie cilvēki cenšas konkurēt ar lielo pasaules valstu līderiem Parīzes klimata samita laikā, lai pievērstu pasaules uzmanību savām problēmām. Un tās ir tiešā saistībā ar klimata pārmaiņām. Cilvēki kā Patrīcija Gualinga, kas dzīvo Amazones mūžamežos, ieradušies Parīzē, lai runātu par siltumnīcas efekta bremzēšanā tik svarīgo mežu izciršanu. 

Ekvadoras mūžameži ir iekļauti UNESCO speciāli aizsargājamo teritoirju sarakstā. Tomēr tas nav traucējis Ekvadoras valdībai ļaut daļā no šīs terortorijas lielajiem naftas uzņēmumiem sākt meklēt naftu, nodarot postījumu apkārtējai videi.

Patrīcija un citi Amazones iezemiešu virsaiši vēlas, lai šādus lēmumus likumīgi varētu pieņemt viņi – cilvēki, kas dzīvo pie Amazones, nevis centrālā valdība, kurai par vides saglabāšanu vairāk interesē peļņa. "Mēs strādājam pie tā, lai iezemiešu tautas tiktu atzītas par nozīmīgu spēlētāju cīņā pret globālo sasilšanu. Mēs aizstāvam savus mežus un izaicinām lielos naftas un derīgo izrakteņu ieguves uzņēmumus, lai aizstāvētu Amazones mūžamežus," pavēstīja sarajaku cilts vecākā Patrīcija Gualinga.

Parīzē ieradušies pārstāvji no vairākiem šādiem ciematiem, lai pieprasītu starptautiski atzītas tiesības aizsargāt savas dzimtās āres Amazones džungļos.

2012.gadā Amerikas Cilvēktiesību tiesa lēma, ka Ekvadoras valdībai ir jāuzklausa ciltis un jāsaņem to atļauja, lai pieņemtu lēmumus, kas šos cilvēkus skar. Taču dzīvē izrādījies, ka reāli tas tomēr nenotiek. Tāpēc Patrīcija un citi cer, ka pasaules līderi viņus uzklausīs Parīzē, divu nedēļu ilgajā konferencē, kas jau nodēvēta par izšķirīgu klimata problēmu risināšanā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti