Ķepa uz sirds

Kāpēc kaķis nokārtojas ārpus savas kastītes?

Ķepa uz sirds

S19E01 Ķepa uz sirds

Kā divas kaķu princeses nosaka kārtību tiesneses Mairitas Šķenderes mājās?

Kā divas kaķu princeses nosaka kārtību tiesneses Mairitas Šķenderes mājās

Kā miermīlīgi sadzīvot ar divām neatkarīgām kaķu princesēm? Saimniece Mairita Šķendere formulu ir atklājusi – vispirms brokastis jāpasniedz Pērlei un Mafijai, tad visu dienu mājās valdīs miers – nu gandrīz visu dienu… līdz nākamajām vakariņām.

Dzīvnieku glābējas gēns Mairitai ir kopš mazotnes. Bērnībā viņa mājās nesa pamestus kaķēnus un pat slēpa no vecākiem izglābtu suni, kuram pa kluso meklēja jaunus saimniekus, taču tieši kaķi ir Mairitas lielākā mīlestība.

"Manā ģimenē, kad apprecējos un bija bērni, tad ienāca Džerods un Pārkere. Bijām nobrieduši ar vīru ņemt britu zilo, bet laukos bērns iesēdās vecmāmiņas skapī un teica, ka nebrauks mājās tik ilgi, kamēr nepiekritīs paņemt to lauku kaķīti, kas nebija aizrunāts viens no trijiem," stāsta Pērles un Mafijas saimniece Mairita Šķendere.

Tomēr viena kaķa vietā ģimene pārbrauca mājās ar veseliem diviem – brāli un māsu.

"Divi dod daudz vairāk mīļuma nekā viens. Džerods mums bija tā kā eņģelis, un Pārkere līdz ar viņu. Džerodiņš nodzīvoja 16 gadus un Pārkerīte 18 gadus."

Kad mājas karalis Džerods devās uz citiem medību laukiem, Mairitai nebija ne prātā ņemt citu kaķi. Taču internetā bija ielikts sludinājums par kādu nelaimīgu minci, kas lūkoja pēc mājām…

"Bija ielikta Pērles bilde, [kaķene] izmesta Tukuma pagalmā, dzīvo kokā, tik vien sieviete vārdā Anita, kas aizgāja viņu nocelt no koka, pabarot un pēc tam nesa atpakaļ, jo bija pašai ļoti nikns kaķis mājās," turpina Mairita. "Viņa bija ļoti kaut kas starp Pārkeri un Džerodu, man likās, ka  Džeroda vietā viņa ļoti labi iederēsies pie mums."

Astoņus mēnešus vecā Pērle šķita vismīļākais kaķis pasaulē – tik pa klēpi vien dzīvojās. Tomēr, kad teritorija apgūta un saimnieks iepazīts, klēpja raksturs pagaist.

"Nu, šis tagad ir tāds izcils gadījums, ka Pērle ir klēpī tik ilgi. Tad, kad viņa saprata, ka viņa tajā mājā dzīvos, viņa kļuva tikpat neatkarīga, cik Pārkere un Džerods, un dabūt viņu klēpī ir faktiski neiespējami," skaidro kaķu saimniece.

Pērli biedēja arī dažādas skaņas, piemēram, siksnas sprādze – to izdzirdot, kaķenīte bailēs pieplaka pie zemes. Tāpat mince baidījās no bērniem… Visticamāk, viņa piedzīvojusi klasisko gadījumu – kā mazs kaķēns paņemta ģimenē un vēlāk paaugoties izsviesta uz ielas.

"Cilvēkus, kuri paņem dzīvnieku un pēc tam izmet, es nu nekādi nevaru saprast," uzsver Mairita.

Mairita ir pārliecināta – divi kaķi mājās ir labākais variants. Abi viens otru izklaidē, pastrīdas, pamīļojas un iemācās sadalīt saimnieku uzmanību. Tādēļ Pērle tika pie kompanjones – kaķenītes, atrastas kādā Jelgavas šķūnītī.

"Tur biji divi, melns brālītis un raiba māsiņa, un sapratu, arī nezinu, kāpēc sapratu, ka es ņemšu vienalga kuru. Es ņemšu, kuru neņems ātri, jo tur tiem cilvēkiem ir tā, ka viņi nevarēja paši, tur bērnam bija alerģija," stāsta Mairita. "Domājām Kafija, Bafija vai Mafija, bet uzvedība viņai bija tāda jau maziņai, ka sapratām, ka tā ir Mafija, viņa arī nesa pelītes, ūdens traukos vienmēr mums bija jāizlej [un jālej jauns], lai Pērle var padzerties, jo visos trauciņos bija saliktas pelītes, saslīcinātas."

Kaķis pie konkrētā cilvēka nenonāk tāpat vien. Katram dzīvniekam ir sava misija – kaut ko iemācīt vai kaut ko glābt. Tieši tādēļ Mairita novērojusi, ka minku raksturi ar laiku mainās.

"Ja viņš ienāk ar vienu raksturu, tu jūti, ka ar laiku viņš paliek ļoti līdzīgs iepriekšējiem kaķiem, jo laikam mums pašiem, kā saka, ka tas dzīvnieks paņem un noņem stresu un paņem daļu no mūsu slimībām," spriež kaķu saimniece. "Viņi palīdz atslēgties no visa. Tu zini, ka tevi vienmēr gaida mājās un, ja ar visiem pārējiem ģimenes locekļiem var par kaut ko diskutēt un pastrīdēties, un apvainoties, tad uz kaķu meitenēm noteikti ne."

Pērlei un Mafijai ir ļoti paveicies dzīvot ģimenē, kur abas tiek lolotas un mīlētas. Tomēr Latvijā ir ļoti daudz dzīvnieku, kuriem šādu saimnieku nav. Vieni tiek atņemti cilvēkiem, kas dodas uz pansionātu, citi tiek izmesti, piedzīvo badu un vardarbību.

Tā kā Mairita ir tiesnese, komentēt kolēģu darbu dzīvnieku cietsirdības lietās ir smagi. Viņasprāt, pāridarītāju uzvedību nemainīs ne naudas sods, ne cietums. Viņa uzskata, ka ļoti svarīgs ir apkārtējo cilvēku nosodījums.

Savukārt Mairita pati iespēju robežās palīdz ķepaiņiem, kā vien var. Un ir pārliecināta – par spīti skaļajiem nežēlības gadījumiem labo cilvēku tomēr ir vairāk.

"Man apkārt visiem, visiem ir izglābti kaķi. Gan radiem, gan draugiem," norāda tiesnese, apcerot aiziešanu pensijā, kad viņa dzīvos lauku mājā un viņai būs daudz kaķu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt