Foto: Latvijas Dabas muzejs dāvinājumā saņem mamuta ilkni

Latvijas Dabas muzejs (LDM) dāvinājumā saņēmis lielu retumu - mamuta ilkni no Sauleskalna smilts un grants karjera. To muzeja jubilejas konferencē pasniedzis būvmateriālu ražotājs SIA „Cemex”. Gadā muzejs saņem aptuveni 10 dāvinājumus.

Dažādos Latvijas muzejos kopumā glabājas mazāk nekā 40 Latvijas teritorijā atrastu mamuta fosiliju, starp atradumiem vairāk ir dzerokļu, savukārt ilkņu fragmenti līdz šim bijuši vien septiņi. Anatomiskā ziņā tie ir pārveidoti priekšzobi. Sauleskalna smilts un grants karjerā atrastais mamuta zobs ir zinātniski vērtīga liecība par Latvijas dabas vēsturi. Šādi atradumi ir liels retums.

„Mūsu uzņēmumam piederošā Sauleskalna smilts un grants karjerā sešos darbības gados mamuta ilkņa fragments ir pirmais šāda veida vēsturiski nozīmīgais atradums. Esam lepni, ka, uzdāvinot mamuta ilkņa fragmentu, varam sniegt savu ieguldījumu Dabas muzeja krājuma veidošanā un līdz ar to arī Latvijas iedzīvotāju un mūsu nākamo paaudžu izglītošanā par Latvijas dabas vērtībām," par atradumu sacīja "Cemex" valdes locekle Linda Šedlere.  

Saņemtais dāvinājums simboliski ievada LDM 170 gadu jubileju.

Gada laikā muzejs saņem vidēji 10 dāvinājumus – visbiežāk medību trofejas, iežus un minerālus. Muzejā sākas vērtīgo atradumu otrā dzīve, jo tiek veikta zinātniskā izpēte, un tie tiek iekļauti ekspozīcijās.

No Igora Jefimova dāvinājumā saņemtais 2014.gada maijā jūrā iepretim Pāvilostai atrastais mamuta dzeroklis ir izpētīts, nosūtot dažus gramus kaulaudu parauga uz Lundas Universitātes Radioaktīvā oglekļa datējumu laboratoriju vecuma noteikšanai, kur tika noskaidrots, ka tā vecums ir vairāk nekā 45 tūkstoši gadu.

Dāvinātā ilkņa analīzes rezultātus, LDM 170.jubilejas sienu un citus jaunumus interesenti varēs iepazīt jubilejas gada laikā. LDM, kā ikviens muzejs, aug un attīstās lēnām, muzeja krājumam pakāpeniski papildinoties gan ar muzeja speciālistu mērķtiecīgiem vākumiem, gan ar dāvinātiem un iegādātiem eksemplāriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt